logonove2-001.jpg

Trolejbusy v Praze?

Trolejbusy v Praze?  - obrázek

Trolejbusy v Praze? - obrázek

Výběr z článků

 

 

 

 

http://www.trolejbusyvpraze.net/
http://www.spptd.cz/

http://www.novinky.cz/ekonomika/186677-trolejbusy-se-mozna-vrati-do-ulic-prahy.html  pátek 11. prosince 2009)

http://hubertxy.webgarden.cz/trolejbusy   Úplně poslední trolejbus

 

Zdroj : Hubert - časopis nejen pro kutily

 

 

Právě ve voze 9431 uspořádal Kroužek přátel městské dopravy závěrečnou trolejbusovou výstavu na konečné na Strahově v poslední den provozu trolejbusů, v neděli 15. 10. 1972. Trolejbus jezdil po městě s nápisy "Trolejbusy se loučí s Prahou, Praha se loučí s trolejbusy", a "Dnes jezdíme naposledy". Posledním pravidelným vozem, který svezl cestující z Orionky na Strahov, byl vůz Škoda 8 Tr číslo 9491. Do vozovny zatáhl 45 minut po půlnoci. Nočními ulicemi jej následoval ten úplně poslední trolejbus – Tatra T 400 číslo 9431.  Do vozovny Smíchov přijel dne 16. 10. 1972 v 1:14. Tím definitivně skončila éra trolejbusů v pražských ulicích.  Ve 4:08 ráno ze Strahova odjížděl první spoj autobusové linky číslo 176.

 


Důvody, proč v Praze obnovit trolejbusy:

A.  Neustále rostoucí cena ropy (bez ohledu na dočasné poklesy cen), kterou je nutno dovážet - a které je celosvětově čím dál tím méně. Dokonce se o ni vedou války.

B.  Tyto prakticky bezhlučné a nesmrdící dopravní prostředky šetří životní prostředí. O emisích oxidu uhličitého a vytváření skleníkového efektu s vlivem na globální klima se toho napsalo již hodně...  Zprávy klimatologů o vývoji životního prostředí a dopadech na život člověka na Zemi jsou čím dál horší a nepříznivější. Pokud nebudou do roku 2050 výrazně sníženy emise skleníkových plynů, na kterých se výrazně podílí spalování fosilních paliv v silniční dopravě, bude to znamenat pro Zemi katastrofu. A tomu je bezpodmínečně nutné předejít. A jednou z alternativ je podpora veřejné dopravy, redukce individuálního automobilismu... a využití elektřiny v dopravě kolejové i nekolejové.

C.  Trolejbusy už v Praze jednou byly a jednoznačně se osvědčily. Vždyť Praha je pro trolejbusy jako stvořená. Členitý, kopcovitý terén zde trolejbusy přímo předurčuje k tomu, aby byly doplňkem metra a tramvají a převzaly dopravu v místech frekventovaných autobusových linek, a to zejména do oblastí kolejovou dopravou dosud nedotčených, nebo tam, kde kolejovou dopravu z nějakého důvodu nelze zavést.

D.  V řadě případů můžou, podobně jako tramvaje, tvořit úspornější a přiměřenější alternativu k bláznivým a drahým projektům typu metro do Motola atd.

E.  A hlavně, elektřina je energeticky podstatně účinnější než jakýkoliv spalovací motor.

 

Společnost pro pražskou trolejbusovou dopravu

Hlavním smyslem vzniku Společnosti pro pražskou trolejbusovou dopravu je obnova provozu trolejbusů či elektrických nekolejových vozidel městské hromadné dopravy v oblasti pražské aglomerace. V rámci SPPTD jsou takové dopravní prostředky vnímány jako chybějící doplněk k páteřním trasám metra a kapacitním tramvajovým linkám. Důraz na elektrický zdroj pohybu je výrazem filosofie udržitelného života v podobě čistého životního prostředí a maximální energetické šetrnosti. SPPTD v širším chápání svého cíle navazuje na zásady a hodnoty Společnosti pro veřejnou dopravu, má tedy ve svém záběru i otázky kvality a popularizace veřejné dopravy, snahu o zlepšení mobility a tím i zajištění lepších životních podmínek, a proto je hlavním posláním SPPTD i ochrana přírody a krajiny a to především v návaznosti na plánování a realizaci dopravních staveb.

 

Společnost pro pražskou trolejbusovou dopravu chce, aby v Praze opět jezdily trolejbusy. V  rámci připomínek ke konceptu územního plánu hlavního města podala proto v prosinci 2009 návrh k doplnění veřejné dopravy právě o tzv. elektrifikované nekolejové prostředky, což jsou i trolejbusy.

 

Jejich návrat by prý respektoval celosvětový trend v utváření přívětivějšího prostředí velkých měst. Trolejbusy by v Praze mohly být v některých místech, např. kopcovitých terénech, ekonomicky výhodnou variantou tramvají, kde výškové poměry a kapacitní podmínky kolejovou dopravu vylučují.
„V kopcích trolejbusy vítězí na celé čáře,“ řekl Právu poradce ředitele DP pro trakci tramvaje Antonín Dub.

 

Trolejbusy by mohly také jezdit v některých městských čtvrtích a rozsáhlých sídlištích, jako například Stodůlkách či na jihozápadě města, nebo naopak na Severní terase a v Bohnicích.
Nemělo by to ale být na úkor tramvají. Pokud by se někdo domníval, že se tramvaje vrátí třeba na Václavské či Jungmannovo náměstí, tak s tím Společnost nepočítá. Předseda Společnosti pro pražskou trolejbusovou dopravu Jiří Krautwurm si od jejich případného návratu, v Praze dojezdily v roce 1972, slibuje snížení oxidu uhličitého, prachových částí a v neposlední řadě i hlučnosti a zlepšení mikroklimatu.

 

„Instalace trolejových vedení je navíc pětkrát levnější než tramvajových tratí,“ řekl.
Takřka neslyšitelné trolejbusy zažívají nyní boom. Podle Duba je zavádí spousta měst ve Francii, jezdí například také v rakouském Salcburku.

 

„Mám dokonce takovou vizi, že až se otevře Jižní okruh, sníží se počet kamiónů a trolejbusy by mohly přes Jižní spojku jezdit mezi Prahou 4 a Prahou 5,“ svěřil se Dub. Uplatnit by se mohly i místo plánované tramvajové trati ze Želivského na Chodov, což má být megalomanská stavba s několik tunely. „Ve srovnání s tratí pro tramvaje by to stálo asi desetinu,“ míní Dub.

 

Provoz trolejbusů v porovnání se smrdícími autobusy není o tolik dražší, cena za ujetý kilometr je vyšší pouze o 20 centů, tedy asi o 5 korun. „Ve výrobě elektřiny jsme soběstační, ještě ji vyvážíme. I automobilové společnosti přecházejí na elektroautomobily,“ míní Krautwurm na případné výtky ohledně spotřeby energie.

 

 

25.02.2010 09:08:03
hubertxy
ISSN 1804-929X
Vlastní vyhledávání
Časopis kultury a oddechu
web Tomáše Vícha
Psychotronika a druidismus
Portál o architektuře
Veřejnost, odbornost, komunikace
Umění žít s uměním
Aktuálně ze světa výtvarného umění
Kalendář astronomických snímků dne
Portál italské Mezinárodní Společnosti Biourbanismu - ISB
Poezie
Soukromá škola dramatické tvorby a Metody Jacques Lecoq (Francie)
The California Institute of Earth Art and Architecture
Aktuálně o designu
Anotace různorodé naučné literatury
Architektura země Dogonů
Biotecture, Michael Reynolds
Stránky hledačů poznání
web Igora Chauna
Hanas living factory
Johana Hájková - perokresby
Klub se věnuje ochraně památek  v Praze od r. 1900
web o.s. Za krásnou Olomouc
iniciativa za veřejnou diskusi
deník
literární server
cyklistika, cykloturistika, cestování na kole
Občanské sdružení
Mapa pražských kauz
Zaměřeno na magistrát!
Nový zdroj informací
časopis
blogy na Respektu
Ukrajinský kulturně politický měsíčník s českou mutací
web Stanislava Vašiny
Literární almanach on-line
občanské sdružení
Hmyzáci a jiné šperky z polymeru
TOPlist
free counters
t.vich@seznam.cz, stanislav.vasina@gmail.com
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one