logonove2-001.jpg

Dnes jedete gratis

Dnes jedete gratis - obrázek

Dnes jedete gratis - obrázek

Bára Procházková

 

12. 7. 2009

http://respekt.ihned.cz/

 

Další české město zavedlo MHD zdarma


Na české mapě znečištění ovzduší ta červená tečka leckoho překvapí. Vedle očekávaných alarmujících hodnot v Moravskoslezském kraji a v Praze se uprostřed čisté Moravy vyjímá ještě třicetitisícové Valašské Meziříčí. Se špinavým vzduchem se tu srovnávají už roky, ale letos ten boj nabral nový směr. Radnice od poloviny června testuje efekt zavedení městské dopravy zdarma. Předběžné výsledky pokusu ukazují, že právě volný vstup by mohl být tím, co místní přiměje, aby nechali auto doma a vydali se přes město na sedadle autobusu.


Jde o peníze
Když starosta Jiří Částečka (ODS) kandidoval před třemi lety do úřadu, sliboval zlepšení životního prostředí a dopravní situace. Teď se pokouší pozvednout oboje najednou. Valašské Meziříčí vykazuje nejvyšší emise v celém Zlínském kraji, největšími znečišťovateli jsou průmysl, lokální topení tuhými palivy a doprava. Podle loňské studie, kterou si město nechalo vypracovat, osmdesát procent dopravního pohybu mají na svědomí místní. Na severu města totiž sídlí největší zaměstnavatelé, na jihu jsou zase největší sídliště, velká část obyvatel se tedy každý den auty přesunuje přes celé město sem a tam. Denně třicetitisícovým městem projede, měřeno tam a zpět, třicet tisíc aut. A protože se městský obchvat má začít stavět až v roce 2017, začala radnice jednat už teď a zkouší motivovat lidi, aby své auto nechali doma a nasedli do autobusu.

„Nejprve jsme ale museli zjistit, jestli lidé odmítají autobus z ekonomických důvodů, nebo kvůli své pohodlnosti. Po prvních výsledcích pokusu, který začal 14. června a bude trvat měsíc, už můžeme říct, že pro cestující hrají roli spíše peníze,“ říká starosta Částečka. Ačkoli by se dalo namítnout, že Valašské Meziříčí je malé město, kde se dá všude dojít pěšky nebo dojet na kole, využívá městskou dopravu týdně jedenáct tisíc lidí (ročně se sveze autobusem celkem přes 900 tisíc cestujících). A prozatímní výsledky pokusu, za který město zaplatilo čtvrt milionu korun, všechny překvapily – ve srovnání se stejným obdobím minulého roku došlo v prvních dvou týdnech k navýšení cestujících o 18 procent, ve třetím týdnu o 42 procent. Za úspěch by město považovalo už dosažení desetiprocentní hranice, což odpovídá ročnímu úbytku cestujících v tamní MHD.

Statistika má ovšem jednu vadu: během testu neprobíhalo měření počtu automobilů ve městě, které by mohlo potvrdit nebo vyvrátit teorii, že lidé díky volné jízdence nechali svá auta doma. „Ve městě je několik uzavírek a zároveň dopravu částečně odklonily povodně. Výsledky by byly hodně zkreslené,“ vysvětluje deficit vedoucí odboru komunálních služeb Václav Chajdrna. Proto radnice plánuje podobný pokus ještě na podzim. Pokud výsledky budou pozitivní, je starosta připraven prosazovat návrh na celoroční bezplatný provoz.

Město platí ročně za dopravu osm milionů, další čtyři miliony navíc (což odpovídá dnešnímu ročnímu příjmu z jízdenek) jsou v půlmiliardovém rozpočtu zanedbatelné a jako investice pro lepší životní prostředí se podle starosty rozhodně vyplatí. Zatím to vypadá, že návrh by prošel hladce, protože má podporu opozice. „Často se radnice vymlouvají na to, že lidé mají předplacené časové jízdenky a že by při zavedení dopravy zdarma tyto jízdenky muselo město uhradit. Ale není nic lehčího než počkat, až stávajícím kartám vyprší platnost. Tady jsme všichni pro,“ říká předseda dopravního výboru a opoziční zastupitel Vladimír Místecký (KSČM).


Větší parkoviště
Zvýhodnění městské hromadné dopravy samozřejmě nespadlo z nebe. Zkoušejí to i jinde a studie o dopadech bezplatné dopravy a zkušenosti například z amerického města Chapel Hill, francouzského Châteauroux, slovinské Nove Gorice nebo belgického Hasseltu ukazují, že doprava zdarma dokáže přitáhnout o desítky až stovky procent více cestujících. To však neznamená, že změna je automaticky spojena s úbytkem automobilů. „Doprava zdarma musí být spojena i s represemi pro řidiče, autobusy musejí mít na silnicích přednost a například počet parkovacích míst v centru by se měl nenápadně snižovat a ceny za stání naopak zvyšovat,“ říká Miroslav Patrik ze sdružení Děti Země.

Ve Valašském Meziříčí původně v tomto duchu plánovali zapojit do akce velké zaměstnavatele a požádat je, aby zpoplatnili svá parkoviště. Potom se to však otočilo. „Represe zatím zavádět nebudeme. Je vidět, že lidi dostaneme do autobusu i tak,“ říká starosta Částečka. V současné době město staví cyklostezku z jednoho konce města na druhý a jakákoli budoucí shoda s firmami je v nedohlednu. Místní podniky nechtějí o spolupráci na omezování řidičů ani slyšet. Největší zaměstnavatelé ve městě naopak rozšiřují parkoviště před svými vrátnicemi.


ZMĚNA, KTEROU CÍTÍTE
Model „MHD zadarmo“ si už alespoň symbolicky vyzkoušely tři desítky českých měst. Každý rok ho zavádějí na jeden den v rámci celoevropského týdne mobility, s jehož pomocí se Brusel pokouší dopravu směrovat od aut k šetrnějším způsobům. O celoročním provozu však většinou nikdo nechce ani slyšet. „Co je zdarma, je špatně. To je možné někde v Krkonoších, kde mají turistický ruch, ale ne v normálním městě. Kdo by to platil?“ reaguje místostarosta šestnáctitisícového Pelhřimova Bohumil Kovanda na otázku, zda by uvažoval o volné jízdence. Stejně jako v Hodoníně: tam by museli ke stávajícím čtyřem milionům doplatit jednou tolik a radnice je přesvědčena, že zbytečně. Lidé by prý autobusem z pohodlnosti stejně nejezdili. Statistiky však radnice nemá. Podobné odpovědi chodí i z Frýdku-Místku, Karlových Varů, z Brna i dalších měst. Opak si myslí třeba starosta středočeských sedmitisícových Hořovic Luboš Čížek. Autobusy gratis zavedl loni a přínos je viditelný: od té doby používá hromadnou dopravu dvaapůlkrát více cestujících než dříve. Radnice si nechala udělat studii a zjistila, že za pouhých 150 tisíc navíc (ke stávajícím 850 tisícům korun) může mít dopravu zdarma. V půlmiliardovém rozpočtu se částka ztratí a navíc v Hořovicích dnes jezdí i méně aut. „Statistiky nemáme, ale je to jasně vidět na parkovištích. Například to u nemocnice bylo dříve plné a dnes tam lidé prostě jezdí autobusem,“ doplňuje Čížek.

Také obyvatelé Třeboně i turisté mohli osm let jezdit autobusem v letních měsících zdarma. Padesát tisíc měsíčně se však nově zvolené radnici zdálo moc a systém byl před dvěma lety zrušen.

13.07.2009 20:31:49
hubertxy
Vlastní vyhledávání
Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR
Časopis kultury a oddechu
web Tomáše Vícha
Psychotronika a druidismus
Portál o architektuře
Veřejnost, odbornost, komunikace
Umění žít s uměním
Aktuálně ze světa výtvarného umění
Kalendář astronomických snímků dne
Portál italské Mezinárodní Společnosti Biourbanismu - ISB
Poezie
Soukromá škola dramatické tvorby a Metody Jacques Lecoq (Francie)
The California Institute of Earth Art and Architecture
Aktuálně o designu
Anotace různorodé naučné literatury
Architektura země Dogonů
Biotecture, Michael Reynolds
Stránky hledačů poznání
web Igora Chauna
Hanas living factory
Johana Hájková - perokresby
Klub se věnuje ochraně památek  v Praze od r. 1900
web o.s. Za krásnou Olomouc
iniciativa za veřejnou diskusi
deník
literární server
cyklistika, cykloturistika, cestování na kole
Občanské sdružení
Mapa pražských kauz
Zaměřeno na magistrát!
Nový zdroj informací
časopis
blogy na Respektu
Ukrajinský kulturně politický měsíčník s českou mutací
web Stanislava Vašiny
Literární almanach on-line
občanské sdružení
Hmyzáci a jiné šperky z polymeru
TOPlist
free counters
t.vich@seznam.cz, stanislav.vasina@gmail.com
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one