logonove2-001.jpg

Vítejte v blázinci – naše kolektivní psychóza

Vítejte v blázinci – naše kolektivní psychóza  - obrázek

Vítejte v blázinci – naše kolektivní psychóza - obrázek

Předmluva

Cognitive Dissonance, překlad Ondřej Pavlík

 

Blog Kolektivní psychóza vznikl za jediným účelem: zviditelnit a zveřejnit na českém internetu překlad anglicky psané eseje, jejíž vzácná duchaplnost a výstižnost autora překladu Ondřeje Pavlíka alias Paul Andrews natolik uchvátila, že se rozhodl ji šířit dál. V polovině roku 2010 stále vězíme až po krk v krizi (nikdo ale asi neví, v jaké její fázi), které říkáme ekonomická, ale jejíž příčiny jsou zjevně natolik hluboké, že ji musíme překřtít na celospolečenskou. Je pouze logické, že všechny problémy západní civilizace se manifestují v oblasti financí, protože na peníze přepočítáváme téměř všechno.

 


Podobně komplexní pohled na tuto krizi zaujímá právě i tato esej, z níž sice byly v tuto chvíli zveřejněny pouze dvě z pěti kapitol, ale myslím, že už teď není pochyb o její závažnosti a potřebnosti. Jednotlivé části eseje postupně vycházejí v "guest post" sekci serveru ZeroHedge a jejím autorem je uživatel Cognitive Dissonance, žíjící podle všeho v USA. ZeroHedge je web, který se především zaměřuje na finanční a ekonomické zpravodajství, ale právě vzhledem k povaze současné krize nutně nezůstává jen u těchto témat a vyjadřuje se k politice a budoucnosti obecně. Řada jeho návštěvníků a uživatelů stránku považuje za jednu z posledních oáz zdravého rozumu - možná i proto, že jako jedni z mála vidí jakožto přímí (a vnímaví) účastníci kapitálových trhů přímo do srdce pohromy, k níž, jak se zdá, nezadržitelně směřujeme. To zároveň na vysvětlenou, pokud by se vám zdál styl celé eseje příliš apokalyptický. Pokud můžu říct svůj odhad, vzhledem ke střízlivosti většiny návštěvníků ZeroHedge toto opravdu nepovažuju za planý doomsaying.


Tohle vše píšu, protože mám pocit, že je pro lepší pochopení nutné znát kontext - v jaké pozici je autor eseje a pro koho píše. V textu se proto místy objevují i některé odbornější finančnické výrazy, které se ale budu pokoušet co nejlépe vysvětlit. Při překladu jsem zachoval ich formu, která místy přechází v malou osobní zpověď. Chtěl bych tedy upozornit, že ačkoli se názorově s autorem shoduji a některé zkušenosti máme podobné, nejedná se o moje vyjádření. Moje poznámky jsou vždy uvedeny kurzívou a odděleny závorkami. K překladu jsem se snažil přistupovat zodpovědně, snažit se jej kulturně co nejvíc přiblížit českému čtenáři, ale samozřejmě nikomu nebráním vychutnat si stylisticky brilantní anglický originál - vždy na konci každé kapitoly na něj uvedu odkaz.


Autor hned v první kapitole radí číst jeho texty i vícekrát - pro lepší pochopení - a ačkoli si myslím, že to není úplně nutné, můžu říct, že po aktivní práci (překladu) s první kapitolou a po pečlivém přečtení té druhé to na mě začíná mít skoro až terapeutické účinky.
Sám jsem velmi zvědav, jak celá esej skončí, a doufám, že při jejím čtení se budete bavit alespoň tak jako já při jejím překládání.

 


-Andrews

 

 

OBSAH: 

 I. Jedeme v tom všichni

II. Materialismus jako sebevražda

III. Jak jsme si přestali dělat starosti a začali milovat Velkou Lež

IV. Čerstvá realita každý den

 

 

 

Zdroj: Kolektivní psychóza

 

 

07.01.2011 15:39:02
hubertxy
Vlastní vyhledávání
Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR
Časopis kultury a oddechu
web Tomáše Vícha
Psychotronika a druidismus
Portál o architektuře
Veřejnost, odbornost, komunikace
Umění žít s uměním
Aktuálně ze světa výtvarného umění
Kalendář astronomických snímků dne
Portál italské Mezinárodní Společnosti Biourbanismu - ISB
Poezie
Soukromá škola dramatické tvorby a Metody Jacques Lecoq (Francie)
The California Institute of Earth Art and Architecture
Aktuálně o designu
Anotace různorodé naučné literatury
Architektura země Dogonů
Biotecture, Michael Reynolds
Stránky hledačů poznání
web Igora Chauna
Hanas living factory
Johana Hájková - perokresby
Klub se věnuje ochraně památek  v Praze od r. 1900
web o.s. Za krásnou Olomouc
iniciativa za veřejnou diskusi
deník
literární server
cyklistika, cykloturistika, cestování na kole
Občanské sdružení
Mapa pražských kauz
Zaměřeno na magistrát!
Nový zdroj informací
časopis
blogy na Respektu
Ukrajinský kulturně politický měsíčník s českou mutací
web Stanislava Vašiny
Literární almanach on-line
občanské sdružení
Hmyzáci a jiné šperky z polymeru
TOPlist
free counters
t.vich@seznam.cz, stanislav.vasina@gmail.com
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one