logonove2-001.jpg

Ve společnosti cítím hněv

Ve společnosti cítím hněv - obrázek

Ve společnosti cítím hněv - obrázek

Václav Cílek

  

 

 

Pokud nedosáhneme duchovního probuzení, zabředneme do politických a ekonomických lejn. A bude nás čekat osud poválečného Německa. Václav Cílek píše v seriálu VIZE 2031 o budoucnosti Česka.

 


Ptáme-li se dnes, s jakou vizí – máme-li ji vůbec – vstupujeme do budoucnosti, je možná vhodné podívat se na minulé národní vize. Před rokem 1900 jsme měli jednu hlavní vizi – zůstat Čechy a dát přitom světu na vědomí, že za něco stojíme. Po roce 1918 nám historie přidělila snad tu nejvíc nosnou vizi 20. století – vybudovat moderní, demokratický stát, který by se svojí kulturou nemusel stydět před Francouzi ani Angličany.
 
Pak následovaly strategie přežívací – přežít válku, nacisty, komunismus a udržet si trochu hrdosti. Po roce 1989 jsme utíkali dědictví minulosti a vize se týkala zejména toho „mít se dobře“. Vše ostatní šlo stranou.
 

V posledních dvou, třech letech slýchám častěji slovo „stabilita“ než slovo „růst“. Vnímám určitý základní hněvivý tón společnosti a obavy z dalšího vývoje, jako bychom nejenom my, ale také svět vstupovali do nějaké nové fáze. V minulých dvaceti letech jsme víc vnímali zisky plynoucí z propojenosti světa, ale dnešní situace spíš dozrála ke globalizaci rizik. Koho by kdy dřív zajímala řecká ekonomika?

 
Zároveň je tento svět nějak příliš „našponovaný“, bez rezerv. Když letecké společnosti vypadne 5 % cestujících a světu 1 % ropy, je tu problém.
 
Budoucí vize se musí týkat naprosto praktických základů společnosti, stejně jako jistého duchovního přesahu. Z praktické základny za hlavní faktory považuji plynulost chodu, která přináší dynamickou stabilitu bez velkých výkyvů, a zároveň flexibilitu. Ekologové slovem „resilience“, tedy „pružnost“, označují takovou vlastnost ekosystému, která mu umožňuje přežívat v poměrně širokých podmínkách – třeba za přebytku i nedostatku vody.
 
Naše civilizace je jemný, účinný stroj, který však snadno kolabuje i při poměrně malých změnách otáček.
K této praktičnosti patří i spravedlnost, vymahatelnost práva či energetická a potravinová bezpečnost. Ano, dospěli jsme do bodu, že obyčejnou slušnost a důvěru považujeme za vizi. A přitom bez nich nemůžou fungovat obchod či papírové peníze. K mé vizi budoucnosti patří i jednoduchost, tedy neustálá snaha zjednodušovat stroje, administrativu a zákony. Složité věci jsou drahé a náročné na údržbu.
 
A co se týče spirituality, myslím si, že nám schází obojí – kultura i náboženství. Obojí jsou sociální síly s kořeny někde v nebi. Můžeme otevírat okna a tím usnadnit jejich příchod, ale naplánovat si je jako národní strategii nelze. Je však možné přát si nějaké probuzení či vzkříšení. Myslím si ale, že to dopadne jinak, že zabředneme do svých politických a ekonomických lejn. Tím probereme polosnící mládež, které nezbude nic jiného než provést něco, co se bude podobat poválečně obnově Německa.
 
 
 
Václav Cílek

Geolog, klimatolog, spisovatel, filozof, překladatel a popularizátor vědy. Pracuje jako ředitel Geologického ústavu Akademie věd ČR. Je autorem nebo spoluautorem desítek knih o změnách klimatu, vývoji české krajiny, vztahu mezi přírodou a civilizací, ale také o literatuře či religionistice.

 

 

 

 

 

Zdroj: IHNED.CZ , 9. 6. 2011

 

10.06.2011 21:08:42
hubertxy
Vlastní vyhledávání
Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR
Časopis kultury a oddechu
web Tomáše Vícha
Psychotronika a druidismus
Portál o architektuře
Veřejnost, odbornost, komunikace
Umění žít s uměním
Aktuálně ze světa výtvarného umění
Kalendář astronomických snímků dne
Portál italské Mezinárodní Společnosti Biourbanismu - ISB
Poezie
Soukromá škola dramatické tvorby a Metody Jacques Lecoq (Francie)
The California Institute of Earth Art and Architecture
Aktuálně o designu
Anotace různorodé naučné literatury
Architektura země Dogonů
Biotecture, Michael Reynolds
Stránky hledačů poznání
web Igora Chauna
Hanas living factory
Johana Hájková - perokresby
Klub se věnuje ochraně památek  v Praze od r. 1900
web o.s. Za krásnou Olomouc
iniciativa za veřejnou diskusi
deník
literární server
cyklistika, cykloturistika, cestování na kole
Občanské sdružení
Mapa pražských kauz
Zaměřeno na magistrát!
Nový zdroj informací
časopis
blogy na Respektu
Ukrajinský kulturně politický měsíčník s českou mutací
web Stanislava Vašiny
Literární almanach on-line
občanské sdružení
Hmyzáci a jiné šperky z polymeru
TOPlist
free counters
t.vich@seznam.cz, stanislav.vasina@gmail.com
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one