logonove2-001.jpg

Krásná duše

Krásná duše - obrázek

Krásná duše - obrázek

Hana Librová   

 

 

 

obr.: Muž a žena při pozorování měsíce, Caspar David Friedrich, 1830 - 35

 

6.9. 2009  

Respekt

 


Pozdně moderní kultura oceňuje hudební, výtvarné a literární výtvory, které jsou za každou cenu původní a co možná provokativní. Běda tvůrci konvenčnímu, běda tomu, kdo by se odvážil moralizovat. V recenzi chválí teoretička baletního umění výstup, v němž primabalerína močí do plechového kbelíku, úspěch má výstava preparovaných mrtvol. Umělci to mají těžké, už pomalu není co trumfovat.

 

Tomu, kdo hledá osvěžení v něčem vskutku neotřelém a dnes skoro neuvěřitelném, doporučuji nehledat stupňované provokace, ale – paradoxně – obrátit se k jedné konvenci. Do 18. století, doby pozdního osvícenství. Intelektuální klima i životní způsob té doby ovládl ideál krásné duše, jehož kořeny tkví v helénském vzoru kalokagathiá. Za jeho krystalické vyjádření jsou považovány některé pasáže Rousseauovy Nové Heloisy a „Zpověď krásné duše“, tvořící šestou kapitolu Goethova díla Viléma Meistera léta učednická. Estetickou teorii krásné duše formuloval F. Schiller v eseji „O půvabu a důstojnosti“. Krásná duše se stala módou, skoro povinným tématem privátní korespondence, osobních rozhovorů, ale i předmětem vážného lidského snažení.

 

Krásná duše znamená jednotu estetického zjevu, půvabu a dobroty. Její nositel, častěji nositelka, se snaží přiblížit smyslovost morálce. Člověk má natolik zkultivovat svou citovost a smyslovost, aby dával spontánně, bez donucení i bez boje se sebou samým přednost povinnosti před smyslovým požitkem. Potom i povinnost může být spojena s uspokojením.

 

Osvícenství bývá kritiky moderní civilizace považováno za vstup západního lidstva do záhubné slepé uličky. Někteří environmentální historikové a filozofové vidí v antropocentrické orientaci osvícenství zdroj všeho dnešního neštěstí. Je taková generalizace oprávněná? Kromě pokusů na zvířatech, vedle vivisekce a myšlenky znásilnění přírody přineslo osvícenství touhu po lidském sebezdokonalení. Etika vznešeného lidství, kterou uvádí klasifikace Erazima Koháka jako jeden z proudů dnešní ekologické etiky, obsahuje rysy krásné duše. „Jak ráda jsem nyní viděla Boha v přírodě, když jsem ho tak bezpečně nosila v svém srdci, jak mě zajímalo dílo jeho rukou!“ zpovídá se Goethova krásná duše.

 

Ostatně, co si myslet o tom, že prvky zašlého ideálu krásné duše (půvabná, vtipná a dobrá) dnes vidíme spíš na pódiích lidových soutěží o královnu krásy než v umělecké tvorbě?

 

 

06.09.2009 20:18:34
hubertxy
ISSN 1804-929X
Vlastní vyhledávání
Časopis kultury a oddechu
web Tomáše Vícha
Psychotronika a druidismus
Portál o architektuře
Veřejnost, odbornost, komunikace
Umění žít s uměním
Aktuálně ze světa výtvarného umění
Kalendář astronomických snímků dne
Portál italské Mezinárodní Společnosti Biourbanismu - ISB
Poezie
Soukromá škola dramatické tvorby a Metody Jacques Lecoq (Francie)
The California Institute of Earth Art and Architecture
Aktuálně o designu
Anotace různorodé naučné literatury
Architektura země Dogonů
Biotecture, Michael Reynolds
Stránky hledačů poznání
web Igora Chauna
Hanas living factory
Johana Hájková - perokresby
Klub se věnuje ochraně památek  v Praze od r. 1900
web o.s. Za krásnou Olomouc
iniciativa za veřejnou diskusi
deník
literární server
cyklistika, cykloturistika, cestování na kole
Občanské sdružení
Mapa pražských kauz
Zaměřeno na magistrát!
Nový zdroj informací
časopis
blogy na Respektu
Ukrajinský kulturně politický měsíčník s českou mutací
web Stanislava Vašiny
Literární almanach on-line
občanské sdružení
Hmyzáci a jiné šperky z polymeru
TOPlist
free counters
t.vich@seznam.cz, stanislav.vasina@gmail.com
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one