logonove2-001.jpg

Kauza Skanzen

Kauza Skanzen - obrázek

Kauza Skanzen - obrázek

Jakub Bachtík

 

 

 

 

Glosa o otravné frázi, která provází každou památkovou kauzu v Praze.

 

Tu věc slyšel asi každý, kdo si někdy dovolil protestovat proti bourání historického domu nebo nesmyslné výstavbě uprostřed města. A slyšet je i v aktuální kauze na Václavském náměstí: „Aby bylo město živé, musí se vyvíjet. Pokud by se celé jen zakonzervovalo, stal by se z něj definitivně už jen skanzen“ (autentický citát zástupce TOP 09). Jinými slovy ochrana starých domů rovná se umrtvování města, demolice a stavba čehokoliv nového rovná se vývoj a nový život.

Podobné úvahy jsou asi věčné. Museli se jim bránit už odpůrci pražské asanace na začátku století: „Nikomu neběží o to – a kladu tím větší váhu na slova ta, čím raději se tvrdívá opak – z Prahy učiniti mrtvé muzeum, nýbrž o to běží, uhájit živému městu našemu, jakožto celku odvěký individuální jeho ráz, jenž podmíněn jest polohou a rozlohou jeho, a historickými vzpomínkami všude se hlásícími, právě tak jako jeho architekturou,“ psal proti prosazovatelům bourání Starého Města už Otakar Hostinský na sklonku 19. století.*) Argumenty developerů a politiků se holt moc nemění.


A to je co říct. Když se totiž nad tvrzeními o skanzenech a rozvoji města zamyslíte, zjistíte, že v podstatě nemá žádný obsah, je to jen obecné tvrzení, jalová fráze, kterou politici používají takřka jako reflex, jsou-li zahnáni do kouta všetečnými dotazy a protesty veřejnosti proti podivným developerským záměrům. Je to snad tak, že památky jsou upíři, kteří městu vysávají život? Je jediným projevem vývoje bourání a nová výstavba? A jak se dělá konzervace města – je na to nějaká chemikálie, nebo je to přírodní proces? Taky by mě zajímalo, kde se podle autorů podobných výroků v Praze nachází základ nějakého toho odporného skanzenu: Je to na Josefově, kde se ještě v mnoha domech normálně bydlí? V Celetné, kde sídlí Univerzita? Nebo mezi Václavákem a Karlákem, kde ještě můžete zajít na večeři, aniž byste za ni utratili výplatu?

Avšak nejenže je to fráze pitomá, ona je i nebezpečná, protože zastírá pravou podstatu věcí. Jsem totiž přesvědčen, že ani ti nejradikálnější památkáři si nepřejí Prahu „zakonzervovat“ a „udělat z ní skanzen“, ani nehodlají bránit rozvoji města. Většinou jim jde o pravý opak. Když se totiž člověk na věc podívá pořádně, zjistí, že věci se mají jinak, než jak skanzenový bonmot naznačuje:

 

1. V Praze se staví jako o život, ale město se nevyvíjí vůbec nikam. Podívejte se na to, co přináší rozvoj města v posledních letech: centrum je plné obchodních domů, kanceláří, podzemních garáží a hotelů. Normální život je odsouván na periferii. Skanzen tu vzniká už dávno – ale právě tím hotelovo-komerčním neregulovaným „vývojem“.


2. Staré mizí, ale pořádná nová architektura vzniká jen výjimečně. Nová architektura k městům samozřejmě patří a je v nich žádoucí. Jenže na to, jak se v Praze masivně staví, je té kvalitní architektury nějak málo. Většinu tvoří průměrné a podprůměrné komerční komplexy (Myslbek, Palladium, Charles Square Center) nebo fasádismus, který se ani s novou architekturou neobtěžuje a schovává se za vykostěné průčelí starých domů.


3. Nikdo ještě pořádně nestanovil, kam a jak se má Praha vlastně vyvíjet. Mluvit o rozvoji je pěkná věc. Ale ví vedení města, kam má město směřovat? Má jasno v tom, jaké jsou hodnoty, které chceme chránit, a kde si město naopak žádá novou architekturu? Má představu o tom, jaké zásahy prospějí jeho obyvatelům? A stanovilo nějaká pravidla, která ten rozvoj určí? Nestanovilo, nemá, neví. Rozvoj v Praze je synonymum pro to, co napadne developera. A když tomu nápadu má ustoupit něco starého, nedá se nic dělat – rozvoj je rozvoj, hlavně aby se to tu nějak hýbalo.


4. Ochrana památek není intelektuálský kapric, ale společenská hodnota ukotvená i v zákonech. Odpůrci „skanzenu“ se tváří, jakoby tu památky byly trpěny z rozhodnutí jakési nepřejícné vyšší vůle. Jenže památky společnost chrání, proto že v nich spatřuje důležitou a nadčasovou hodnotu. Dokonce tak důležitou, že kvůli tomu zřizuje speciální zákony a instituce. Šermování nálepkami „skanzenu“ a „rozvoje“ společenský zájem na těchto hodnotách naprosto popírá.


5. Tvářit se, že ochrana starého je v rozporu se vznikáním nového, je demagogie. Skanzenová fráze naz načuje, že je vždy jen jedna varianta – buď nové, nebo staré. To je ale hloupost, proč musí před stavbou nového zmizet nějaká památka? Většina památek se přeci dá citlivě uzpůsobit pro jakýkoliv účel a staré domy mohou v klidu sloužit i novým náplním. Zároveň je v Praze dost míst, kde se dá stavět, aniž by staré zanikalo. V Praze ale staré neustupuje kvůli espritu vývoje a nové architektury. Staré mizí proto, aby na jeho místě mohlo vzniknout něco s více patry a větší rozlohou pronajímatelné plochy.

 


Do budoucna bych tedy zainteresované snažně prosil, aby si předtím, než vypustí z úst něco o skanzenu, dobře promysleli, o čem vlastně mluví. Možná to myslí dobře, ale dopady jejich slov mohou být až děsivé.

 

Hrůzu mi nahání například představa, že si někdo při pohledu na panoráma Malé Strany a Hradčan řekne, že se nám to tady nějak nevyvíjí a že se nám z těch míst začíná stávat takový skanzen…

 

*) Citát přebírám z knihy Jiřího Hrůzy Město Praha (Odeon, Praha 1989, s. 226)

 

 

 

27. 5. 2011 


Zdroj: Jakub Bachtík

13.06.2011 12:36:00
hubertxy
ISSN 1804-929X
Vlastní vyhledávání
Časopis kultury a oddechu
web Tomáše Vícha
Psychotronika a druidismus
Portál o architektuře
Veřejnost, odbornost, komunikace
Umění žít s uměním
Aktuálně ze světa výtvarného umění
Kalendář astronomických snímků dne
Portál italské Mezinárodní Společnosti Biourbanismu - ISB
Poezie
Soukromá škola dramatické tvorby a Metody Jacques Lecoq (Francie)
The California Institute of Earth Art and Architecture
Aktuálně o designu
Anotace různorodé naučné literatury
Architektura země Dogonů
Biotecture, Michael Reynolds
Stránky hledačů poznání
web Igora Chauna
Hanas living factory
Johana Hájková - perokresby
Klub se věnuje ochraně památek  v Praze od r. 1900
web o.s. Za krásnou Olomouc
iniciativa za veřejnou diskusi
deník
literární server
cyklistika, cykloturistika, cestování na kole
Občanské sdružení
Mapa pražských kauz
Zaměřeno na magistrát!
Nový zdroj informací
časopis
blogy na Respektu
Ukrajinský kulturně politický měsíčník s českou mutací
web Stanislava Vašiny
Literární almanach on-line
občanské sdružení
Hmyzáci a jiné šperky z polymeru
TOPlist
free counters
t.vich@seznam.cz, stanislav.vasina@gmail.com
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one