logonove2-001.jpg

Jaká je povaha naší civilizace?

Stanislav Komárek  - obrázek

Stanislav Komárek - obrázek

Stanislav Komárek

 

 

Jako by dnes cílem nebylo žít šťastně s minimem zásahů, ale pořádně si technologicky "zařádit". Tento způsob myšlení prostupuje naši civilizaci na všech rovinách - horou se prorazí tunel, namísto aby ji silnice obešla, švestky se v lednu dovezou z Chile...

Není bez užitku si uvědomit, co má naše civilizace vepsáno ve svém štítě. Čím je v rámci ní které řešení energeticky, technologicky a finančně náročnější, tím spíše je přijato a prosazováno. Něco, co takovéto atributy nemá, se nakonec za řešení vlastně ani nepokládá.
 

Muž se srdcem vepře
 
Ukažme si to třeba na příkladu medicínské péče. Pokud má někdo dědičně srdce jakžtakž v pořádku a správně o ně pečuje - nemyslím teď neustálé preventivní prohlídky a zákroky, ale správnou výživu, pohyb, smysluplný životní program a nevystavování se nejhorším stresům - díky čemuž se dožije řekněme sta let, nevzbudí to pozornost ani v nejmenším.
 
To pravé, co by rozvlnilo hladinu médií, by byla třeba cizorodá transplantace - "Muž se srdcem vepře překonal další krizi" - kdy by se odmítavá reakce organismu utloukala nějakou drastickou imunosupresí a nasazovala by se celá paleta nejmodernějších a nejdrsnějších dovedností. Jako by cílem nebylo žít šťastně s minimem zásahů, ale pořádně si technologicky "zařádit".

 

Jak moc by asi diváky bavila telenovela z lékařského prostředí, kde v mnoha dílech primář dermatolog bojuje s tvrdošíjným ekzémem a potírá jej pokaždé jinou mastí? Tam schází naprosto ona kýžená dramatičnost. I pacienti se dožadují mnohem spíše řešení náročných a přímočarých nežli třeba velmi jednoduché proměny vlastních zvyklostí - není potom divu, že účty přímo astronomicky rostou. Zkusme někomu říct, že jeho obtíže vyžadují trpělivost a jediným řešením je si na ně zvyknout - třeba u stáří a jeho příznaků je to často to jediné smysluplné.


 
Tento způsob myšlení prostupuje naši civilizaci na všech rovinách - horou se prorazí tunel, namísto aby ji silnice obešla, švestky se v lednu dovezou z Chile, namísto aby se na ně počkalo do září. Jedním z dalších aspektů civilizace je právě takovéto časové nebo místní zpřítomňování věcí, které by zde běžně nebyly: není třeba želet, že božský Platón už není mezi námi: v poličce máme jeho dialogy stejně, jako ve spíži kompot, v Singapuru se ocitneme za pár hodin, namísto dvou let cesty pěšky nebo na mezku.
 
Lidskou pozornost od nepaměti poutaly děje, které se příčí přirozenému běhu věcí - třeba umělé květiny ze skla či ptačího peří, ač v zahradě je těch opravdových dost, či renesanční mechanická skákající žabka, byť by v nejbližší louži bylo hejno žab reálných.


 
Otroci i palivo systému
 
Touha středověku po zázracích je dnes pouze přesunuta na technologickou úroveň. V přítomné době tento vývoj kulminuje a realita se jeví jako překonávající i pohádky o sedmimílových botách či zrcadle, v němž jsou vidět děje a osoby z opačného konce světa.
 
Tento proces začal už dávno: život je energeticky náročnější než neživot (kámen nám po roce v šuplíku neuhyne hlady), teplokrevnost než studenokrevnost - tygr sežere desetkrát více než stejně velký krokodýl, ale krokodýlů sibiřských není: tam už je třeba "přitápět". Zemědělství, namáhavě mýtící lesy a pasoucí stáda, je mnohem pracnější a v něčem násilnější nežli někdejší lovectví a sběračství.
 
 

 
Zdá se, jako by se civilizační proces podobal čemusi jako požáru, který stravuje, co může: lesy a velká zvířata už dávno ustoupily polnostem, poté došlo i na fosilní paliva a v posledku dochází i na lidi samé - ve směsi workoholismu a "ublahobytnění" se postindustriální národy přestávají reprodukovat a mizejí jako sníh na slunci.
 
Co bude, až proces s plnou silou dorazí až do nejzapadlejšího koutku Bangladéše? Nejsme už dávno palivem a otroky systému, o němž jsme si mysleli, že nám bude sloužit?


 

 

 Zdroj: Stanislav Komárek, biolog a filosof

foto: HN - Lukáš Bíba

 

 

07.11.2011 10:45:51
hubertxy
ISSN 1804-929X
Vlastní vyhledávání
Časopis kultury a oddechu
web Tomáše Vícha
Psychotronika a druidismus
Portál o architektuře
Veřejnost, odbornost, komunikace
Umění žít s uměním
Aktuálně ze světa výtvarného umění
Kalendář astronomických snímků dne
Portál italské Mezinárodní Společnosti Biourbanismu - ISB
Poezie
Soukromá škola dramatické tvorby a Metody Jacques Lecoq (Francie)
The California Institute of Earth Art and Architecture
Aktuálně o designu
Anotace různorodé naučné literatury
Architektura země Dogonů
Biotecture, Michael Reynolds
Stránky hledačů poznání
web Igora Chauna
Hanas living factory
Johana Hájková - perokresby
Klub se věnuje ochraně památek  v Praze od r. 1900
web o.s. Za krásnou Olomouc
iniciativa za veřejnou diskusi
deník
literární server
cyklistika, cykloturistika, cestování na kole
Občanské sdružení
Mapa pražských kauz
Zaměřeno na magistrát!
Nový zdroj informací
časopis
blogy na Respektu
Ukrajinský kulturně politický měsíčník s českou mutací
web Stanislava Vašiny
Literární almanach on-line
občanské sdružení
Hmyzáci a jiné šperky z polymeru
TOPlist
free counters
t.vich@seznam.cz, stanislav.vasina@gmail.com
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one