logonove2-001.jpg

Tahle země není pro strany

Tahle země není pro strany - obrázek

Tahle země není pro strany - obrázek

Ivan Derer

 

 Nevim, kdy se mi ta myšlenka usídlila v hlavě. Je to asi tak rok, nebo možná i víc. Tenhle text je vlastně volným pokračováním mých blogů Hlavou zeď prorazíš, Už nebudete nakupovat sračky a Česká republika offshore a inland, ve kterých se ještě moje představa formovala.
Ta představa byla poměrně jednoduchá a jěště dnes ji vidim v jejím původním, neopracovanym tvaru.
Není důležitý, jaký strany vyhrajou blížící se volby. (Nemluvim o k poblití odporný český verzi NSDAP a KSSS - tyhle strany už nám všem ukázaly, jak hezky umí řezat hlavy.)


Do český politiky musí přijít nová krev.

Do český politiky musí konečně silně promluvit ženy.

Do český politiky se musí dostat lidé, který chtěj upřímně změnit současnou nenávistnou situaci.

A je jedno, jestli to bude pod praporem liberalismu, sociální solidarity nebo pirátismu.
Tenhle „spring flow“ musí proniknout napříč tim monolitem politických stran.
Do český politiky tak musí přijít nový výbušný mezičlánky a proniknout do chapadel politicko-ekonomických krakatic a svým nanorobotickým pohybem tam obludu trápit.
Už jenom to, že jsou jiní, je ta základní výhra.
Tito lidé se vyskytují přibližně mezi 5. a 10. místem kandidátek tradičních politických stran.
Jsou to lidé, kteří většinou nejsou součástí zmíněný hydry, mají nadšení, energii, do politiky chtějí (což se u těch na konci kandidátních listin říct nedá) a zároveň mají určitou šanci být zvoleni.
Pro skok na volitelné místo potřebují kolikrát jenom pár tisícovek hlasů.
Samozřejmě, v tomhle pásmu jsou i Recyklovaní & Byznysovaní, a tak je na každém z nás, zadat si jejich jména do Googlu.
Hodit do urny volební lístky bez zaškrtnutých jmen je pohodlnost minulosti. K čemu se překonat a vydat se ve svym volnu do nejbližší základní školy volit, když by měl být výsledek zase stejný, jako před čtyřmi lety?!


Uhhh…To byl úvod.


Potom už to šlo ráz na ráz. Kandidátky stran na webu, hledání lidí, překvapení nad schopností Recyklovaných se znovu cyklit a Byznysovaných se teleportovat  k výhodnější straně, přinucen ke čtení programů, googling, oslovení  kandidátů, tvorba 33 otázkového dotazníku, počáteční skepse, myšlenky nechat to bejt, deprese a regrese, první výsledky, Facebook, e-mail, video...
První tři Jiní (ČSSD, ODS a...Pirátka) odpověděli na moje otázky do chvíle, kdy jsem musel odevzdat tento text do Respektu.

 

Už teď vím, že další Jiní se ještě objeví.

V prvním kole budou na mých 33 otázek odpovídat Anna Kohoutová (ODS - 9. místo, Jihočeský kraj), Ivana Mojžyšková (ČSSD - 6.místo, Kraj Vysočina) a Gabriela Antošová (Pirátská strana - 2. místo, Praha).

Chtěl bych dodat, že jde čistě o mojí aktivitu, se kterou mají tyto dámy společné pouze to, že odpověděly na moje otázky. Na druhou stranu, názory zde prezentované se nemusí slučovat s těmi mými.

Pořadí odpovídajících je dáno číslem, které bylo straně přiřazeno pro volby.

 

 

 

Ivan Derer: Proč jste se rozhodla kandidovat do parlamentu? A proč zrovna za tuto stranu?

 

Ivana Mojžyšková

Pracuji v textilní firmě, kterou hospodářská krize zasáhla jako jednu z prvních. V dubnu 2008 jsme měli 1800 zaměstnanců ( většinou žen). Dnes jich má firma jenom 720. A právě ten fakt, že ženy, které o práci přišly, nemají nikde zastání, mě vedl k tomu, abych se pokusila něco změnit a pomoci jim.
To že je to za ČSSD je proto, protože jsem členkou od roku 2003. Často slyším, že by nás lidé volili, ale říkají:“Ten Paroubek a Rathem…“ Snažím se všem vysvětlit, že ČSSD není stranou jenom těchto dvou pánů, ale stranou s velkou tradicí, která se vždy snažila zastupovat všechny lidi, kteří pracovali a potřebovali alespoň část těch jistot, které jim dnes tolik chybí. ČSSD je nejstarší levicovou stranou, která je dnes v naší politice. To že byla po roce 1948 nucena svoji činnost ukončit, nebyla její vina. Spousta aktivních členů to tehdy odnesla kriminálem, podlomeným zdravím a odchodem do exilu. Chtěla bych, aby naše motto „svoboda, spravedlnost a solidarita“ nebyly jen slova, ale aby se staly součástí života nás obyčejných lidí, mezi které se počítám i já. Jestli se mi podaří uspět v těchto volbách, záleží především na voličích, které se snažím oslovit.

 

 

 

 

 

Gabriela Antošová

Členkou ČPS jsem se stala přímo z těchto důvodů:

1.cílem ČPS je na prvním místě prosazování základního lidského práva člověka na svobodné šíření přijaté informace a striktní ochranu soukromí občana jako odraz změněné reality informační společnosti 21. století
2. ČPS chce svou politikou prosazovat a podporovat
a) svobodný přístup jednotlivců k informacím
b) svobodu slova a vyjadřování
3. rovné šance pro svobodný i proprietární software
4. nezávislost soudů a státních zastupitelství na státu
5. transparentní nakládání s příjmy z autorských a podobných poplatků a omezení
nebo zrušení takových poplatků
6. demokracii a maximální zapojení veřejnosti do rozhodování
7. transparentní výběrová řízení ve veřejném sektoru
8. podporu vzdělávání a vědeckých institucí
9. ČPS chce všemi zákonnými prostředky bojovat proti
a) zneužívání zákonů k omezování svobody
b) cenzuře, násilí, rasismu, strachu, nejistotě a pochybám ve společnosti

Budu se opakovat, ale na ČPS se mi líbí, že chce svou politikou prosazovat a podporovat svobodný přístup jednotlivců k informacím, svobodu slova a vyjadřování. Jsem proti zneužívání zákonů k omezování svobody, osobně bych nerada, aby ze mě stát udělal loutku kvůli cenzuře internetu. Internet musí zůstat svobodný.
Prosazování transparentního hospodaření , víte opravdu mě zajímá, kam proudí naše peníze ze státního rozpočtu. Věřte mi, že díky zprůhlednění by došlo k obrovské úspoře. ČPS nabízí efektivní nástroje, které prostor pro nehospodárnost a korupci sníží na minimum.
Dále proto, že ČPS je moderní stranou adekvátně reagující na požadavky současnosti, na tom, že piráti zachraňují demokracii v 21 století, mi nepřijde nic divného.
V neposlední řadě také proto, že ve straně jsou samé nové, mladé tváře s velkým potenciálem. Žádné staré známé tváře.
Do parlamentu kandiduji, protože mě politická situace v ČR již dlouho uvádí v úžas a doufám, že ČPS bude mít dost sil tuto situaci změnit.

 

 

 

Anna Kohoutová

Na rovinu – nebyla to moje ambice. Přijala jsem nabídku lidí, kterých si vážím. Jsem člen ODS, nikdy jsem jinou stranu nevolila, celou tu dobu se její program nijak zásadně nemění, je pravicový, vychází od občana směrem ke státu, to je pro mě dost zásadní.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ivan Derer: Asi se shodneme, že by stát měl šetřit - jak byste zlikvidovala rostoucí zadlužení státu? Pokud byste byla zvolena, jakým způsobem budete kontrolovat vládu, že dodržuje rozpočet ? Co byste dělala, kdyby bylo zřetelné, že se vláda snaží stát zadlužit ještě víc, než je tomu dnes? Víte jaký je dnes státní dluh ČR?

Ivana Mojžyšková

Jsem toho názoru, že se státní dluh musí snižovat. Protože jsem z firmy, které musela udělat úsporná opatření, byť nebyla příjemná, chtěla bych, aby i stát se choval jako správný hospodář. Jsem v době hospodářské krize pro řízenou ekonomiku, pokud se to týká finančních prostředků, které stát vydává. To znamená, že by měl podpořit ty firmy, které mu zaměstnávají občany, které za ně odvádí na území ČR daně a sociální a zdravotní pojištění.
Za hospodaření jednotlivých ministerstev musí být zodpovědný příslušný ministr i jeho náměstci. Ti by měli pravidelně 2 x ročně předkládat zprávu finančnímu výboru parlamentu. Pokud by příslušné ministerstvo nedodržovalo schválený rozpočet, měl by být ministr i s náměstky vyměněn.
Přesné číslo státního dluhu neznám , ale vím, že se to pohybuje přes 1,2 bilionu korun.

Anna Kohoutová

Vím, kolik je státní dluh (asi 1.3 bilionu), vím, kolik to dělá na jednoho občana a vím, že úroky, které každý rok splácíme, by uživily jedno slušně fungující ministerstvo. Jak zastavit rostoucí zadlužení – rozhodně více šetřit než vybírat. Jsem přesvědčená, že výdaje v mnoha rezortech jsou nepřiměřené – stačí se podívat na MŠMT a „cenu“ státních maturit, akce internet do škol apod. Předražené státní zakázky, stále přebujelá administrativa, zbytečně moc ministerstev. Jak kontrolovat vládu – nenapadá mě nic než důsledné audity na začátku, průhledné kontrolní mechanismy, rozumné rozpočty, využívání dotací... Jsem členkou ODS, která má v programu důsledné snižování zadlužování, pokud ODS vyhrála volby, sestavila vládu a byla za hospodaření státu zodpovědná – a program neplnila, nemůžu její zájmy před voliči hájit a odstoupím.

 

 

Ivan Derer: Jaké konkrétní kroky byste prosazovala v souvislosti s lobbismem, klientelismem a korupcí.


Ivana Mojžyšková

Změnou zákona. Myslím si, že je nutné zprůhlednit výběrové řízení. Je třeba, aby na místech, kde se vypisují výběrová řízení seděli úředníci, kteří prošli praxí výroby. Jestliže někdo pracoval ve stavební firmě, ví jak a za kolik se dá postavit určitý úsek silnice, postavit budova, opravit most. Jestliže tam bude pouze úředník, kterému stačí cena, tak je to nevýhodné pro stát. Na to stačí domluva několika firem a pak to končí předraženými zakázkami jako dnes. Tento problém není jen na ministerstvu dopravy, ale jde to napříč všemi ministerstvy.

Anna Kohoutová

Myslím, že lobbing se může těžko držet na uzdě pomocí zákona. Je to běžná součást politiky, pokud žádná strana neporušuje zákon. Zákaz vstupu lobbistů do parlamentu mi připadá směšný. Naivně si myslím, že je třeba důsledně zprůhledňovat veřejné zakázky, trestat jakákoliv porušení zákona – a hlavně zvolit nové poslance, kteří by měli šanci alespoň na chvíli zpřetrhat ty strašlivé lobbisticko-politické vazby, které existují.

 

 

Ivan Derer: Jaký je Vás názor na klimatické změny, jejich vliv na život? Myslíte si, že je důležité používat ve stále větší míře obnovitelné zdroje energie? Považujete limity(těžba, emise...) stanovené Ministersvem životního prostředí, omezující podnikatelské aktivity firem, za přínosné, nebo za byrokracii, omezující přirozený růst ?

 

Ivana Mojžyšková

Je nutno posoudit, které obnovitelné zdroje jsou pro stát ekonomicky výhodné, protože pouze z těchto zdrojů nebudeme schopni čerpat dostatečné množství energie, jsem tak pro dostavbu a rozšíření stávajících jaderných elektráren.
Vzhledem k tomu, že zásoby ropy nejsou až tak velké, nechala bych si uhlí v zásobě na horší časy. Nebude to trvat dlouho a dojde k úplnému vyčerpání ropy, pak bude uhlí důležitou surovinou, ze které se bude moci chemickou přeměnou vyrobit např. benzín.

Gabriela Antošová

Klimatické změny jsou v poslední době velmi oblíbeným a skloňovaným termínem. Asi vás to překvapí, ale změny v klimatu jsou věcí nanejvýš normální a probíhají již po dobu desítek a tisíc let. Máte na mysli změny vyvolané lidskou činností. Ano donedávna klimatické změny ovlivňovaly lidi a nyní se karta zdá se obrací. Je otázkou na kolik je to dobře či špatně, protože jsme součástí planety. Limity stanovené Ministerstvem životního prostředí považuji za nutné a také za přehodnocení vhodné, např. odbourání byrokracie. Všichni bychom se měli chovat více envinronmentálně.

Anna Kohoutová

Myslím, že klimatické změny jsou více dílem logiky přírody než škodlivého vlivu člověka. Nicméně člověk, který je součástí této logiky, musí respektovat přírodní zákonitosti a nedovolovat si příliš. Obávám se, že některé investice do obnovitelných zdrojů jsou kontraproduktivní, nicméně věřím v jejich význam. Nechci, aby to znělo alibisticky, ale hledání kompromisu mezi neustálým bujením všech možných limitů, investic do boje s globálním oteplováním a mezi devastací přírody je úkolem moderního ministerstva ŽP.

 

 

Ivan Derer: Největší položkou v rozpočtu ČR na rok 2010 tvoří Sociální výdaje - skoro 500 miliard korun. Jaký je váš názor na vyplácení sociálních dávek (jak byste zamezila jejich zneužití a zároveň dostupnost pro ty, kteří to potřebují?), na řešení problému stárnutí populace, na problém nezaměstnanosti? Je nějaký stát na světě, který byste dokázala uvést jako příklad toho, jak se dají takové potíže dobře zvládnout? To by mě zajímalo i v souvislosti s předchozí otázkou. Jste pro zvýšení nebo snížení daní, nebo nějakou změnu v daňové politice ČR?

Ivana Mojžyšková

Jsem pro cílené sociální dávky. Bohužel se stává, že jsou zneužívány a s tím je potřeba něco dělat. Myslím si, že by úředníci sociálních odborů neměli sedět pouze za přepážkou, ale měli by pracovat v terénu. Kontroly nemocných jsou již běžné, ale kdo z úřadu práce kontroluje nezaměstnané? Je nutno posoudit, kdo pracovat chce a kdo ne. V dnešní době je těžké v některých regionech najít zaměstnání, ale také se stává, že někteří nezaměstnaní mají přehnané požadavky na plat a raději si nechávají vyplácet podporu a říkají:“Za tohle ráno vstávat nebudu.“ V těžké situaci jsou naopak ti, kteří se v evidenci ÚP ocitli vůbec poprvé a jejich věk překročil padesátku. Není možné lidem, kteří celý život pracovali a mají nějaký majetek, v době kdy o práci přišli říci, tak něco prodejte a jiným, kteří se jí vyhýbají systematicky, vyplácet sociální dávky. Zavedla bych poukázky na stravu, na ošacení a poukázky na placení energií. Pouze malou část sociálních dávek bych vyplatila v hotovosti. I když to mají dnes těžké, musejí být při hledání zaměstnání aktivnější.
Jsem pro progresivní daň, záleží jenom na tom, jak upravit daňová pásma. Ať to nepostihne jenom nízko a středně příjmové zaměstnance, ale musíme najít to správné rozdělení daňových pásem.

Anna Kohoutová

Nejsem pro zvyšování daní. Nejsem pro progresivní zdanění – jsem zastánce přirozené a dobrovolné solidarity – bohatých s chudými, zdravých s nemocnými, mladých se starými – je důležitá osvěta, různá daňová zvýhodnění pro ty, kteří chtějí pomáhat. Jsem pro precizní a hospodárné přerozdělování peněz  – i do sociálního systému, který musí být maximálně účelný. Jsem proti jakémukoliv plošnému vyplácení dávek. Radši investovat do maximálního zprůhlednění sociálního rozvrstvení společnosti – ať jsou dávky cílené! Ten, kdo je potřebuje, je musí dostat – klidně více než dnes. Ten, kdo může pracovat, musí v tom být podpořen – pokud nechce, musí být maximálně znevýhodněn. Zpřísnit kontrolní systém.

 

 

Ivan Derer: Druhou největší položku rozpočtu tvoří Všeobecná pokladní správa. Máte představu, kam 160 miliard ročně odtéká a jaký by byl vás návrh na snížení těchto výdajů?

Ivana Mojžyšková

Nejsem si jistá, že bych uměla kvalifikovaně odpovědět. Jde o výdaje, které nejde jednoznačně přiřadit pod určité ministerstvo. Asi bych nešetřila na rozpočtech krajům a obcím. Možná by se dalo něco ušetřit z kapitoly ostatních výdajů, na které připadá skoro 9 miliard.

Anna Kohoutová

Jde o prostředky, které jdou mimo jednotlivá ministerstva. Jsou například náklady spojené s likvidací následků živelných katastrof nebo vysílání vojáků do zahraničí. Část z toho jde na podporu stavebního spoření, nejsem si jistá, jestli je to ta správná cesta, myslím, že by se o to měl starat více bankovní sektor, další část tvoří určitě náš povinný „desátek“ do pokladny EU – aby se nám zase v různých jiných podobách vracel a my byli vděčni EU, že nás „drží nad vodou“. I s tímto mám trochu problém (vím, že mi může někdo namítnout, že více dostáváme než dáváme – ale je to opravdu tak??). A asi ještě zbývají nějaké rezervní peníze – to musí mít každá domácnost, tím spíše i stát.

 

 

Ivan Derer: Co si myslíte o českém školství? Jaké změny - pokud nějaké- byste prosazovala (financování), pokud byste byla zvolena?

Ivana Mojžyšková

Školství je mi blízké tím, že jsem 10 let aktivně pracovala v radě školy, kam chodily moje děti.
Ve školství se změny za posledních dvacet let podepsaly nejvíce. Děti si neváží kantorů, jsou vidět velké sociální rozdíly mezi jednotlivými spolužáky.
Státní maturity jsou dalším problémem. Je hrozně těžké dnes porovnávat jednotlivá gymnázia, natož odborné a integrované střední školy, které vznikly většinou ze středních učilišť, protože v každé škole se učí z jiných učebnic. Dnes ani žáci nemohou přejít na podobné školy v jiných městech, protože každá škola sice dodržuje předepsané osnovy, ale upravuje si učební plán dle svých možností.
Přebytek míst na středních školách zase žáky základních škol nenutí být dobrými nebo ještě lepšími, jelikož vědí že i se špatným prospěchem se „někam“ dostanou.
Chybí úplně učňovské školství. Raději všichni chtějí studovat na školách, ze kterých pak nenajdou uplatnění.
V první řadě bych asi zavedla školní uniformy již od základních škol. To by mohlo částečně řešit i problém zaměstnanosti a hlavně by to mohlo smazat sociální rozdíly ve třídách, které se dnes již hodně projevují.
Zavřela bych ty školy, které nemají potřebné množství studentů, jestliže se zbytečně platí energie a údržba těchto zařízení, je možné prostředky využít účelněji jinde.
Zavedla stipendia na učňovských oborech. Možná i jednotný systém učebnic.
Obnovila systém státních maturit, tak jako tomu bylo před jejich zrušením.
Asi by se dalo pokračovat dále, ale těch věcí, které je potřeba ve školství udělat je mnoho.

Anna Kohoutová

Už jsem o tom mluvila – školství musí být jednoznačná priorita, musí ho vést ekonomičtí specialisté, kteří konečně rozjedou školné (atd. – zpoplatnila bych např. i přihlášky na střední školy), musí ho vést osvícenci, kteří provedou reformu pedagogických fakult – a samozřejmě celého vysokého školství. Líbí se mi cizí slovo diverzifikace – rozčlenění systému vysokých, potažmo i středních škol (podle významu, důležitosti, oborů, kvality) – podstatně přehledněji, než je tomu dnes. Zpřísnit kontrolní mechanismy (kdo kontroluje činnost vysokých škol – je nějaký jiný institut než akreditační komise??). Zavedla bych bez diskuse státní maturity a zakázala jejich politizaci – je strašně důležitá její standardizace. Proč je tolik vysokých škol? Proč mají učitelé tak málo peněz? O školství se musí začít výrazně lépe pečovat, ministerstvo musí spravovat vítěz voleb. Fandím současné ministryni Kopicové – měla by mít šanci pokračovat ve své práci, ale nevím, jak to zajistit :).

 

 

Ivan Derer: Jaký máte názor na integraci Romů do společnosti? Vnímáte to jako problém?

Ivana Mojžyšková

Tento problém by se měl řešit komplexně celorepublikově. Vytvořením sítě terénních pracovníků, kteří pomohou se vzdělaností dětí a studentů z této komunity. Pokud mají zájem začlenit se do společnosti, je nutné, aby se chovali jako například přistěhovalci, kteří děti do škol posílají a na jejich vzdělávání dbají. Vyplácení sociálních dávek bych také omezila i školní docházkou. Rodiče musí nést odpovědnost za své děti.

Gabriela Antošová

Integrace Romů do České společnosti je zatím neúspěšná a za poslední 3 generace se nám nepovedlo v tomto směru udělat výraznější pokrok. Dle mého názoru je nutné nezačínat se změnou až ve školách, ale přímo v Romské rodině. Romské dítě je inteligentní a nadané stejně jako dítě české, ale protože jde o jinou kulturu a romské dítě přebírá jiné vzory chování a vytváří si jiné moduly sociálního chování, je potom obtížné s ním efektivně spolupracovat. Což je také důvod, proč spousta romských dětí končí na zvláštních školách. Nemyslím si proto, že vyučování Romštiny na školách je přínosem, je spíše plýtváním energie, kterou bychom měli nasměrovat jinam.

Anna Kohoutová

Je to velký problém téhle společnosti. Je v nás hodně xenofobie a přiznávám, že k tomu máme mnohdy důvod. Integrace je řešením, ale musí být maximálně nenásilná, postupná. Je velmi důležitá osvěta – podporovat dobrovolnická centra (a nejen ty), která se starají o volnočasové aktivity romských dětí. Je třeba trpělivě podávat pomocnou ruku – ale umět důsledně kontrolovat dodržování zákona na všech frontách a od každého – i od Romů.

 

 

Ivan Derer: Kdo bude (koho byste si mohla představit) váš kandidát na prezidenta?

Ivana Mojžyšková

Nevím, ještě jsem o tom nepřemýšlela. Mrzelo mě, že v minulých volbách neuspěl Jan Švejnar. Jako prezidenta jsem si ho uměla představit. Zrovna tak by tam mohl být pan premiér Jan Fišer. Rok 2013 je daleko, nyní je nutné řešit nezaměstnanost, ta nás trápí asi nejvíce. Pan prezident Václav Klaus má před sebou ještě 3 roky. A jak se na něho bude vzpomínat záleží jenom na něm.

Anna Kohoutová

Dokázala bych si jako prezidenta představit Přemysla Sobotku a paní Miroslavu Němcovou.

 

 

Ivan Derer: Zahraniční politika - jste zastáncem aktivní akce v zahraničí, nebo se spíše přikláníte k názoru českého prezidenta, že by se Češi měli spíš starat o sebe? Jaký je váš názor na státy jako KLDR, Írán, Venezuela, Čína, Rusko, USA? Na jaké státy a organizace by měla být Česká republika nejvíce politicky a ekonomicky orientovaná? Souhlasíte s Lisabonskou smlouvou a jste příznivcem EU, nebo jejím odpůrcem, a proč?

Ivana Mojžyšková

Pročetla jsem spoustu knih o T.G.Masarykovi, jehož názory mi jsou velmi blízké. Byl příznivcem unie. Dokonce měl myšlenku k založení Spojených států evropských. Jsem pro Evropskou unii, pouze bych byla ráda, kdyby se všechny státy dokázaly domluvit a chránit se před trhem z Asie, který likviduje nejenom ČR, ale i jiné unijní státy.
Zatím mě mrzí, že se Unie aktivněji nezapojila ke zrušení víz pro naše občany do Kanady.
Nelíbí se mi, co se děje v některých Vámi zmiňovaných státech, ale s vměšováním se do jejich politiky nesouhlasím, nejsem ale expertem na zahraniční politiku, tím je v ČSSD Lubomír Zaorálek, tak se do tohoto pouštět nebudu.

Anna Kohoutová

Pokud jsme se rozhodli být členy takových organizací, jako je NATO a EU, musíme se spravedlivým dílem podílet na společných zahraničních intervencích. Nikdy se v tomto nevyplatí starat se jen o sebe. Názory na jednotlivé státy – KLDR=despekt, Írán=velké obavy, Venezuela=nádherná příroda, obrovská kriminalita, anarchie, Čína=velmoc, Rusko=mrazivá síla, USA=obdiv. Lisabonská smlouva je zřejmě nutnost, ale netleskala jsem (nicméně ruku bych pro ni zvedla). EU ano (ale).

 

 

Ivan Derer: Jak byste přinutila kolegy poslance, aby chodili do práce? Je známo, že mnoho poslanců vedle této své práce má ještě dalších mnoho prací, které mají kolikrát pro "oběti" této schizofrenie větší důležitost, než hlasování o nějakých zákonech.

Ivana Mojžyšková

Možná by stačilo udělat malé úpravy v ústavě. Zavést pouze možnost 2-3x po sobě kandidovat do sněmovny. A v době vykonávání mandátu poslance nemít možnost podnikat. Jestliže se chci něčemu věnovat naplno, tak nemohu sedět na dvou židlích.
Nechci poslancům  zavádět „píchačky“, ale povinnost i s omluvenou nepřítomností, tak jako to má 4 miliony normálních zaměstnanců, by měla být i pro ně samozřejmostí.

Anna Kohoutová

Jsem přesvědčená o tom, že poslanci chodí do práce (jednání ve výborech, poslanecké dny,...). Zpřísnila bych jen účast na zasedání Poslanecké sněmovny – považuji prázdnou Poslaneckou sněmovnu při jednání za vrchol nevkusu, ignoraci – doufám, že na to budou voliči pamatovat. Nevím, jestli se dá zakázat výkon jiných funkcí – starosta, hejtman,... – nepřípustné!!!

 


Ivan Derer: Má podle Vás nějaký význam Ústav pro studium totalitních režimů? Proč?

Ivana Mojžyšková

Poučme se z minulosti, ale žijme současností a mysleme na budoucnost.

Gabriela Antošová

Pořádá přednášky/výstavy pro školy a veřejnost, myslím že je správné, aby nové generace, které nezažily totalitní režim v celé své kráse, neztratily historický kontext. Informovanost o podobě komunismu vnímám jako nutnou. Je dobré vědět čeho jsou lidé schopni a co se rozhodně nesmí opakovat.

Anna Kohoutová

Ano. Čím více o těch hrůzách budeme vědět, tím menší je pravděpodobnost jejich návratu.

 

 

Ivan Derer: Zdravotnictví - jaké konkrétní kroky byste podpořila ke zlepšení situace lékařů a zároveň pacientů? Jaký je váš názor na poplatky u lékaře a připadá vám to vůbec jako něco, co by mělo (tak jako to teď v ČR vypadá) být jednou z nejdůležitějších věcí odlišujících pravici a levici v České republice?

Ivana Mojžyšková

Nemyslím si, že by zavedení poplatků zdravotnictví nějak pomohlo. Není to morální. Raději bych zvedla pojištění procentuálně, než platit poplatky u lékaře. Nedostatek lékařů je potřeba řešit posílením několika ročníků na vysokých školách, aby se nestalo, že nás budou léčit pouze přistěhovalci. Lékaři si zaslouží mít platy odpovídající jejich povolání, které by pro ně mělo být posláním. Třicetikorunový poplatek zdravotnictví nespasí, ale přesně obodovat jednotlivé výkony, spojit objednávkový systém do větších celků a snažit se vyjednat s farmaceutickými společnostmi co nejlepší ceny za dodané léky….Lékařům zvednou základní plat a ohodnotit jejich práci. Myslet musíme  i na střední zdravotnický personál….

Anna Kohoutová

Líbila se mi reforma, kterou připravil ministr Julínek. Že z ní byla nejviditelnějsí kauza poplatky a způsob, jak byly politicky zneužity, mi je ještě dneska líto. Je přece tolik důkazů, že se se zdravotnictvím za jeho ministrování pohlo – a to byla „zprovozněna“ jen malá část jeho vize. Je třeba postupovat systematicky, nekompromisně – neplýtvat, nechat lidi platit levné léky, aby bylo na drahé – solidarita! Platit pobyt v nemocnici, jakýkoliv nadstandart,, poplatky. Zprůhlednit práci zdravotních pojišťoven – pacient by měl každý rok dostat od své pojišťovny výpis proplacených služeb = kontrola !!  Špičkový profesionál v každém oboru musí být špičkově zaplacen.

 

 

Ivan Derer: Doprava - myslíte si, že je normální, aby byl beton, rozlévaný ministerstvem dopravy po České republice, dvakrát dražší než například v Německu? Jaký je váš názor na stavbu dálnic a městských okruhů? Co byste zvolila jako metodu pro snížení počtu smrtelných nehod v ČR? Jak byste pomohla podnikatelům, aby pro ně byla železniční doprava nákladů nebo náklaďáků finančně a časově příjemnější než je tomu dnes, a nemuseli tím pádem posílat mezi normální lidi železné zbraně hromadného ničení? Jezdíte na kole? Máte čtyřkolku a jezdíte s ni všude po lese?

Ivana Mojžyšková

Ne, není normální, že se u nás platí za předražené zakázky, ale je to proto, že se nad tím žádný úředník nezamyslí. Copak když se plánuje, není přiložen položkový rozpočet s náklady na stavbu s aktuální ceníkem? Jak je možné, že máme dražší ceny než v sousedním Německu? Ale na to by měli odpovědět odpovědnější a měli by to umět i vysvětlit. Jestliže je nabídka dražší než rozpočet, tak výběrové řízení zrušit a soutěžit znovu.
Se současným stavem, kdy většina firem nevlastní sklady, železniční přeprava není schopná konkurovat nákladní automobilové. Ta by však měla být kontrolovaná. Řidiči dnes jezdí bez zastávek, auta nejsou v dobrém technickém stavu, jsou přetížená, ničí silnice…
Nedodržování silničních pravidel? Možná by se měl systém pokut počítat z příjmů v daňovém přiznání. Velkým podnikatelům dnešní pokuty připadají směšné a pak se stávají případy, jako tomu bylo na D1, kdy agresivní řidič vytlačí pomalejší vůz ze silnice. Jestliže by byl základ pokuty počítán z ročního platu např. 1-5% , pak by si všichni rozmysleli, jak mají jezdit.
Na kole jezdím ráda. Mám horské a většinou jezdím po malých okrskách nebo v přírodě. Čtyřkolku nemám a ani po ní netoužím.

Gabriela Antošová

Metoda pro snížení počtu smrtelných nehod...Myslíte konkrétně kampaň která byla vysílána v TV a vyvolala řadu různých názorů? Mně se ta kampaň líbila. Rozhodně největším přínosem bude opět vzdělávání resp. osvěta mezi řidiči. Inspirujme se Švédskem, kde se díky tomu povedlo snížit počet nehod na polovinu. Omezení rychlosti v jistých úsecích a stav vozovky je věc poněkud jiná. Čtyřkolku nemám, nejezdím... nevím co by tomu řekl les :) ale jízda na čtyřkolce mě vždycky lákala :)
Vy ji máte?

Anna Kohoutová

Obecně si myslím, že v dopravě se plýtvá nejvíce. Chybí mi nevyvozování osobní odpovědnosti, neprůhlednost zakázek, tuším, že ministerstvo dopravy je nejzkorumpovanější. Více policistů na silnicích by pomohlo. Radši než na kole chodím pěšky nebo jezdím na bruslích.

 

 

Ivan Derer: Co se stane s kolegou vaší strany, který během funkčního období zničehonic přejde ke straně, nebo hlasuje se stranou, proti které byl lidmi zvolen?

Ivana Mojžyšková

V naší straně pár „přeběhlíků“ již bylo a jak bylo vidět, strana má velmi málo možností je přimět k tomu, aby se svého mandátu vzdali. Mandát by měl být vázaný.  I přes prohlášení jiných stran, dokud se neudělá změna v zákoně, tak takového poslance nikdo ze sněmovny nedostane.

Gabriela Antošová
Ráda bych vám tvrdila, že jsme tak konzistentní v názorech, a že společně chceme bojovat proti stávajícím stranám, že se to nemůže stát. Jak už jsem jednou zmínila, mezi členy České pirátské strany najdete řadu mladých schopných a vzdělaných lidí, kteří vědí co chtějí.

Anna Kohoutová

Některé strany mají ve svých stanovách pro takové docela přísné postihy – a já bych je podepsala.

 

 

Ivan Derer: Myslíte si, že je důležité ministerstvo pro místní rozvoj? A proč?

Ivana Mojžyšková

Toto ministerstvo má poměrně široké rozpětí. Od územního plánování přes bytovou politiku, cestovní ruch , strukturální fondy až po regionální politiku. Myslím si, že všechny tyto obory jsou důležité. Umím si však představit, že by se dala agenda přesunout na jiná ministerstva. Žádné úspory to ale nepřinese, protože i s agendou přejdou i pracovníci, tak jako tomu bylo v době zrušení okresních úřadů. Tehdy agenda přešla i s množstvím úředníků na obce s rozšířenou pravomocí a někde i vzrostla.

Anna Kohoutová

Některá témata určitě ano – ale rozhodně nemusí existovat samostatně – jsem pro radikální sloučení některých ministerstev.

 


Ivan Derer: Kultura - myslíte si, že kultura je něco, na co se nedá aplikovat volná ruka trhu, nebo je to jenom jeden z mnoha rovnocenných oborů lidské činnosti? Co si myslíte o akcích typu CzechTek? Máte nějaký názor na graffiti?

Ivana Mojžyšková

Graffiti může bý považováno za kulturu, ale podle mě by mělo být pouze na plochách k tomu určených. Jinak je to vandalismus, který ničí soukromý i státní majetek a jejich odstraňování stojí daňové poplatníky nemalou částku.
Tekno, které se pouští na CzechTeku není hudba, kterou bych poslouchala. Jestliže se to někomu líbí, tak ať si to poslouchá. Možná by mohlo být vyhrazeno místo, kde by se mohl pravidelně konat, ale o to nejspíš organizátoři nestojí. Právě ta nelegálnost jim připadá vzrušující. Žádné lámání si hlavu se zařizováním podle všech pravidel, ale ráno napsat kde a kam a večer nedovolit lidem v okolí usnout.

Gabriela Antošová

Pokusím se odpovědět na otázku, tak jak je položená. Volná ruka trhu je na kulturu aplikovatelná. Úlohou státu je potom celkově dodržovat, zajišťovat a zachovávat pravidla hry, ochraňovat, starat se vhodně atd. a nepřekračovat svoje pravomoci tzn. nezasahovat.
CzechTek, osobně neholduji akcím tohoto typu, ale máme předsedu, který by vám vysvětlil neškodnost a přínos těchto akcí. I to, že nápis Coca cola a bagety Crocodille na akce tohoto typu nepatří.
Grafitti se mi líbí, samozřejmě od určité úrovně provedení. Nijak mě nepohoršuje, grafitti potřebuje prostor. Lituji ovšem budov a vagonů v metru, na kterých jsou neuměle nastříkány tagy.

Anna Kohoutová

I na kulturu se dá aplikovat volná ruka trhu. Nicméně cena umění je relativnější než relativní, umění povznáší člověka, povznáší duši, formuje osobnost – je třeba tomu pomáhat. Graffiti je osobitý druh umění – nesmí ale devastovat majetek druhých.

 

 

Ivan Derer: Myslivectví - připadá vám normální, že v České republice existuje stotisícová, silně ozbrojená a nikým nekontrolovaná skupina lidí, která svou lásku ke zvířatům projevuje jejím odstřelem, případně odstřelem svých kolegů?

Ivana Mojžyšková

Neberu myslivce jako ozbrojené extrémisty ani teroristy, ale jako ochránce přírody. To, že občas při lovu zastřelí v rámci regulace nějakou zvěř, beru jako nutnost. Nikdo nevidí ty stovky hodin, kdy chodí po lese a zvěř krmí. Bohužel se také někdy stane nějaká nehoda, ale kolik se jich stane doma při běžných domácích pracích. Pokud dodržují myslivci pravidla, nevidím důvod proč je omezovat nebo jim něco zakazovat.

Anna Kohoutová

Krajně se mi toto příčí – stále bojuji s několika kusy paroží, které nám visí na chodbě rodinného domu, neboť děd mého muže byl myslivec. Je to nevkusné – v mnoha ohledech pro mě i nemorální.

 


Ivan Derer: Sport - souhlasíte se stavbou multifunkční haly v místě, kde byla narozená paní Sáblíková? Měl by stát sport podporovat a jak? Proč si myslíte, že výkony českých fotbalistů a hokejistů jsou v posledních pěti letech zřetelně horší než předtím?

Ivana Mojžyšková

Asi bych měla říci, že by u nás na Vysočině hala postavena být měla. Ale nevím, jestli je to vůbec technicky možné. Jestliže již má Osek projekt a pozemek,  dokázal na její stavbu sehnat potřebné finance, tak nevidím důvod jim ve stavbě bránit.
Sport by se podporovat měl, pouze z velké základny se dají vybrat ti nejlepší, kteří nás pak mohou ve světě reprezentovat.
Chybí mládežnická střediska, kde by se mladí fotbalisté a hokejisté zdokonalovali. Dnes je to spíše o financích. Mnozí šikovní kluci nemají tu šanci, kterou měla generace hokejistů Jágra, Šlégra, Růžičky, nebo fotbalistů Rosického, Baroše, Bergera…

Anna Kohoutová

Ať si M. Sáblíková postaví kolik hal chce, ale ne ze státních peněz. Jestli se někde točí nepřiměřeně hodně peněz, je to v některých odvětvích sportu. Sponzoring přece funguje, proč má sponzorovat stát. Jestli by stát měl sport podporovat, pak ať se to týká dětí a mládeže. Jestli se hokejistům a fotbalistům nedaří, nevěřím, že to finanční intervence státu spasí.

 

 

Ivan Derer: Průmysl a obchod - jste pro stavbu další jaderné elektrárny? Jaké by bylo vaše energetické řešení země jako ČR? Co je podle vás výhodné vyvážet, a co dovážet?

Ivana Mojžyšková

Jak jsem již psala, jsem pro rozšíření využití jaderné energie. Nevěřím, že by Rakousku vadilo tak to rozšíření, jako spíše fakt, že budeme velkými vývozci energie právě my.

Anna Kohoutová

Jsem pro dostavění Temelína. Tím by se vyřešila naše soběstačnost.  Co se týče obchodu – výhodné je vyvážet hotové výrobky (s přidanou hodnotou, tzn. prací) – nezbytné je dovážet některé suroviny.

 

 

Ivan Derer: Hazard - jak byste přinutila Sazkové společnosti, aby většinu svých zisků odváděly státu?

Ivana Mojžyšková

Přijetím nového zákona o hazardu.

Anna Kohoutová

Zisky z hazardu rozhodne maximálně (únosně) zdanit, ale přece nikdy nikoho nedonutíme, aby odváděl všechen zisk.

 


Ivan Derer: Vnitro - jak byste vyřešila současný nedostatek policistů? Proč si myslíte, že stále není možné zveřejnit spis Krakatice a proč je podle vás stále nemožné vyšetření těch nejzávažnějších případů ekonomicko-politické kriminality?

Ivana Mojžyšková

Chybí útvar finanční policie. Ten útvar, který pan Langer zrušil. Nevím co bylo přesně ve spise. Založila bych ten útvar opět a měli by tam pracovat účetní z firem, kteří za sebou mají potřebnou praxi, protože pouze ti, kteří se dostanou k prvotním dokladům, vědí, jak na to. Ti by mohli být docela dobrými poradci policistů, kteří by jejich závěry předávali dál. Omezila bych zaměstnání v tomto útvaru věkem, protože nejsou potřeba jenom znalosti ze škol, ale hlavně praxe ze života. 
Také bych zavedla povinnost malým živnostníkům, mít svého účetního. Jestliže je 1 milion OSVČ, tak by to mohlo přinést práci 30-35 tisícům absolventům ekonomických škol, kteří by jim toto účetnictví mohli vést. Oni by měli práci a ručili by za ni.  Jeden absolvent ekonomické školy může být schopen vést účetnictví 20-30 živnostníkům, kteří by mu mohli platit od 500 Kč a výše podle velikosti agendy. Tak by se dal vyřešit problém daňových úniků i zaměstnávání mladých lidí čerstvě vyšlých ze školních lavic nebo maminek po mateřské dovolené.

Anna Kohoutová

Těžko říct, v čem je problém – dle mého mají podmínky dostatečné, určitě jim chybí dostatečná prestiž, motivace pro ty opravdu vzdělané, inteligentní. Krakatice podléhá určitě vysokému stupni utajení – ale čím více a rychleji se toho zveřejní, tím více se pročistí vzduch – bohužel se to asi do voleb nestihne.

 

 

Ivan Derer: Soudnictví - myslíte si, že ústavní soud pochybil v souvislosti s loňskými odloženými parlamentními volbami? Myslíte si něco o kauze Čunek a roli nejvyšší státní zástupkyně v ní?

Ivana Mojžyšková

Ano, myslím si to, ale soudce má vždycky pravdu, tak mi nepřísluší ho kritizovat. Je smutné, že se v našem státě stávají takovéto případy. V nezaujaté soudnictví nevěřím, asi jako většina společnosti jsem znechucená neustálými kauzami a úniky ze spisů a podobně. Jak se říká:“Spravedlnost je slepá.“

Anna Kohoutová

Chvíli jsem si myslela, že by se Nejvyšší soud neměl do těchto věcí vměšovat, nicméně pro to nemám dostatečné argumenty. Aféra Čunek a celý ten člověk je personifikací ostudného stavu české politiky. Nejvyšší státní zástupkyně se v mých očích v souvislosti s touto kauzou zdiskreditovala, rozhodně měla udělat víc.

 


Ivan Derer: Armáda - Jaké by měly být úkoly české armády v dalších dvaceti letech a tomu odpovídající její financování?

Ivana Mojžyšková

Manžel je bývalý voják z povolání a já se do této čistě mužské záležitosti plést nehodlám. Jenom Vám řeknu toto:“Kdyby muži rodili, nebyly by války.“

Anna Kohoutová

Jsme součástí velkého celku a naše účast na spojeneckých akcích musí být poměrně měřitelná. Akce gripeny, pandury s tímto měřitelná není, nevěřím, že to byly účelně investované peníze.

 

 

Ivan Derer: Zemědělství – dala byste v obchodě přednost produktům dodaných přímo jednotlivými farmáři, i kdyby byly dražší než produkce velkých firem? Státu patří 64% lesů v ČR. Jak by měl stát s takovým bohatstvím zacházet?

Ivana Mojžyšková

Na to by asi všichni řekli ano, ale je to zatím nemožné. Dnešní obchodní řetězce suroviny od domácích pěstitelů a výrobců prakticky nevykupují. Když už ano, tak pod cenou a proto nám zde roste nezaměstnanost. Jestliže si nezaměstnáme vlastní lidi, tak jak má stát prosperovat?

Anna Kohoutová

Ano, chybí mi nabídka přímo od zem. výrobců. Státní firmy potřebují konkurenci – kvůli kvalitě výrobků, která je mnohdy žalostná. A s lesy zacházet s respektem k zákonitostem přírody – byla jsem jednou na velmi zajímavé přednášce o smysluplnosti lesů – je to velká věda je udržovat, vysazovat, respektovat – příroda má obrovské samoregulační schopnosti a člověk je příliš netrpělivý (já vím, že mu mnohdy nic jiného nezbývá...).

 


Ivan Derer: Jaké cizí jazyky ovládáte? Žila jste někdy v zahraničí?

Ivana Mojžyšková

V zahraničí jsem nežila. Na gymnáziu jsem měla němčinu a ruštinu, ze které jsem maturovala. V době kdy jsem pracovala ve stavební firmě, jsem chodila 3 roky na angličtinu a nyní pracuji ve firmě, která je součástí německé společnosti. Takže mi nedělá problém, přeložit si a odpovědět na maily a částečně se domluvit. Ale pokud něco nepoužíváte, tak to zapomínáte.

Anna Kohoutová

V zahraničí jsem nežila, celý život se organizovaně učím angličtinu a jak bych s ní v cizině obstála, jsem si párkrát ověřila na dovolené s rodinou. Ostuda. A mám za sebou středoškolskou ruštinu.  Závidím rakouským kolegům-kantorům, kteří si mohou při zaměstnání šetřit, aby mohli jednou za sedm let na půl roku vycestovat do ciziny. Potřebovali bychom to jako sůl.

 

 

Ivan Derer: Věříte na Apokalypsu 2012 nebo na mimozemšťany mezi námi? Co si myslíte o astrologii? Máte nějaké zkušenosti s telepatií, nebo s telekinezí? Jaký je vás názor na konspirační teorie?

Ivana Mojžyšková

Nevěřím ani na Apokalypsu ani na mimozemšťany. S astrologií, telepatií nebo telekinezí nemám žádné zkušenosti. Nejsem typ, který by četl scifi romány, ani nesleduji filmy této tématiky.

Gabriela Antošová

Nevěřím, že se v roce 2012 stane něco zásadního, žádná Apokalypsa. Nevěřím ani na mimozemšťany mezi námi. Nemám žádné zkušenosti s telepatií ani s telekinezí.
Astrologie je naukou, není ale vědou, což je z mého pohledu správné.
Konspirační teorie, je nutné umět rozlišit racionální a ověřitelné tvrzení o možném stavu věcí nebo spiknutí. Přikláním se ke konspirační teorii o 11 září a viděla jsem několik filmů včetně Zeitgeistu. Odmítám konspirační teorie spojené s mimozemšťany a podobně.

Anna Kohoutová

To jde totálně mimo mě. Věřím v Boha a sama sobě.

 


Ivan Derer: Myslíte si, že by měla být ve vládě polovina ministrů ženy, tak jak je to v jiných zemích, například ve Španělsku? Jak se díváte na diskriminaci žen ve společnosti? Existuje vůbec?

Ivana Mojžyšková

To, že v naší politice chybí ženy vidí všichni, ale o rovnosti a genderové politice se tu pouze mluví. Kdyby se do parlamentu dostalo více žen, tak věřím tomu, že by se tam opět vrátila slušnost. Ženy na rozdíl od mužů řeší problémy rychleji a pružněji. Bohužel je jich málo, které by měly opravdu chuť a možnosti s tím něco udělat.

Gabriela Antošová

Měli bychom se spíše zamyslet nad tím, proč tomu tak je? Proč v současné české vládě netvoří polovinu ministrů ženy? Skrze to bychom se pak dobrali ke schopným ženám, k přežitým vzorcům chování a také k možné diskriminaci. Víte že existují muži, kteří si myslí, že ženy do politiky nepatří?

Anna Kohoutová

Moc nesouhlasím s kvótami, kterými by se měl zlepšit poměr žen v politice. Žen v politice je málo a je to chyba, proto se do ní hlásím :). Diskriminace je tolik, kolik si jí připustíme, já ji zásadně nepřipouštím a v principu nechci moc vidět.

 

 

Ivan Derer: Jaký máte názor na sňatky homosexuálů a osvojení děti homosexuálním párem?

Ivana Mojžyšková

Sňatky homosexuálů mi nevadí a jestliže jsou v dětských domovech děti, které nemají možnost být umístěny ve smíšených manželstvích, tak bych jim i od určitého věku tyto adopce dovolila. Samozřejmě po určité přípravě, aby byly připravené čelit názorům okolí, do kterého by se z dětského domova dostanou.

Gabriela Antošová

Sňatky homosexuálů schvaluji, ale v otázce osvojení si dítěte homosexuálním párem jsem poněkud konzervativní. Mám za to, že rodina tak jak ji známe (a kterou tvoří žena a muž) je pro budoucnost dítěte nejen potřebná, ale dokonce nutná. Podotýkám nerozvedená rodina, alespoň do doby než dítě dosáhne určitého věku.

Anna Kohoutová

Oboje ano, nemám s tím žádný problém.

 


Ivan Derer: Je podle vás feťák nemocný člověk, nebo je to ten, kdo si dobrovolně ničí svoje zdraví a obtěžuje s tím ostatní? Máte nějaký názor na legalizaci drog?

Ivana Mojžyšková

Někdy mají tito závislí větší výhody než nemocní pacienti. Ano, závislost je nemoc, ale nechala bych jim léčbu zaplatit nebo odpracovat. Nejenom narkomanům, ale i alkoholikům a gamblerům. V době léčby dostávají nemocenskou a  neplatí téměř nic. Důchodci si v domovech důchodců naopak zaplatí za vše. Mě to spravedlivé nepřijde, Vám ano?

Gabriela Antošová

Feťák je nemocný člověk, bez diskuze. Opět zde narážíme na zažité stereotypy a sociální role, ze kterých se je pak, ve fázi závislosti, těžké vymanit. Vše má ovšem svoje negativa např. feťáci dostávají injekční stříkačky zadarmo a lidé s cukrovkou si je musí kupovat. Obojí je způsobeno otázkou životního stylu a predispozicemi a v důsledku hodnoceno jinak.
ČPS je pro legalizaci konopí pro léčebné účely.

Anna Kohoutová

Feťák je nemocný člověk a je třeba mu pomoci. Marihuana ano, zbytek zásadně ne.


Ivan Derer: Internet - jaká je podle vás budoucnost internetu? Jste pro jeho regulaci (filtrování škodlivého obsahu) státem? Proč?

Ivana Mojžyšková

Nejsem pro žádnou cenzuru.

Anna Kohoutová

Jsem v principu proti jakékoliv regulaci. Vše ostatní je třeba mít ošetřeno zákonem.

 


Ivan Derer: Do jakého kompromisu byste, pokud by existovala možnost koaliční dohody, nešla?

Ivana Mojžyšková

Nemohu říci s kým bych koalici uzavírala. To je jako kdybychom na začátku 1.třetiny, hodnotili celý zápas. Jsem pověrčivá, nejdříve musím aktivně odpracovat celou kampaň a počkat, jaké karty mi život rozdá. Koalice se uzavírají až když se znají výsledky.

Anna Kohoutová

Ne s komunisty a současnou podobou sociální demokracie. Hrozně mě štve, co z ní Paroubek a spol. udělali, protože v principu je to pro společnost užitečná strana.

 


Ivan Derer: Jaké máte mimopracovní zájmy (česky bůhvíproč řečeno "koníčky")?

Ivana Mojžyšková

Ve volném čase se snažím věnovat hlavně manželovi a dětem. Protože mám zdravotní handicap ( artróza kyčelního kloubu), tak už moc nesportuji, ale stále mám ráda cyklistiku,  pěší turistiku, cestování, knihy, muzikály a v poslední době spánek, kterého si teď moc neužiji.

Gabriela Antošová

Na prvním místě jsou Piráti, na druhém vzdělávat se, dále knihy, má velká láska - umění. Corel, design, hudba, běhání a fitness, taky cestování, můj dvanáctiletý pes, skvělé jídlo a pití a ...komunikace a stahování čehokoliv na internetu ;)

Anna Kohoutová

Píšu, hraju (housle, kytara), sportuju (brusle, volejbal), jsem velmi kulturymilovný člověk (knížky, divadlo, film), jinak jsem hospodyňka a nadšená pečovatelka o svou rodinu :).

 

 

Ivan Derer: Děkuju za odpovědi a přeju hodně štěstí

 

 

 

Video příloha na Ivan Derer 

Anna Kohoutová

Gabriela Antošová

Gabriela Antošová CPS speech

 

 

 

 

 

 

Zdroj: Ivan Derer, pondělí 10. květen 2010

10.05.2010 10:28:15
hubertxy
Vlastní vyhledávání
Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR
Časopis kultury a oddechu
web Tomáše Vícha
Psychotronika a druidismus
Portál o architektuře
Veřejnost, odbornost, komunikace
Umění žít s uměním
Aktuálně ze světa výtvarného umění
Kalendář astronomických snímků dne
Portál italské Mezinárodní Společnosti Biourbanismu - ISB
Poezie
Soukromá škola dramatické tvorby a Metody Jacques Lecoq (Francie)
The California Institute of Earth Art and Architecture
Aktuálně o designu
Anotace různorodé naučné literatury
Architektura země Dogonů
Biotecture, Michael Reynolds
Stránky hledačů poznání
web Igora Chauna
Hanas living factory
Johana Hájková - perokresby
Klub se věnuje ochraně památek  v Praze od r. 1900
web o.s. Za krásnou Olomouc
iniciativa za veřejnou diskusi
deník
literární server
cyklistika, cykloturistika, cestování na kole
Občanské sdružení
Mapa pražských kauz
Zaměřeno na magistrát!
Nový zdroj informací
časopis
blogy na Respektu
Ukrajinský kulturně politický měsíčník s českou mutací
web Stanislava Vašiny
Literární almanach on-line
občanské sdružení
Hmyzáci a jiné šperky z polymeru
TOPlist
free counters
t.vich@seznam.cz, stanislav.vasina@gmail.com
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one