logonove2-001.jpg

Sdružení podala námitky proti stavbě mrakodrapů na Pankráci

Sdružení podala námitky proti stavbě mrakodrapů na Pankráci - obrázek

Sdružení podala námitky proti stavbě mrakodrapů na Pankráci - obrázek

Arnika

 

 

 

PRAHA - 26. 1. 2010

 

Společná tisková zpráva Arniky – Centra pro podporu občanů, Ateliéru pro životní prostředí a Občanské iniciativy Pankráce


Přestože se společnost ECM snaží vyvolat dojem, že stavbě dvou nových mrakodrapů na Pankrácké pláni nestojí nic v cestě, rozhodnuto zatím není. Stavební úřad pro Prahu 4 vede stavební řízení na bytový dům Epoque ve tvaru „V“. Občanská sdružení, která se řízení účastní, podala proti povolení stavby námitky a požadují, aby úřad žádost developera zamítl. „Je nezbytné respektovat pokyn Výboru UNESCO, přepracovat projekty a snížit plánované budovy na maximálně 70 metrů,“ řekla mluvčí sdružení Arnika Zora Kasiková.

 

Přestože Centrum světového dědictví UNESCO se projektem pankráckých mrakodrapů zabývalo už dvakrát, investor prosazuje nezměněný projekt. Ten počítá se stavbou sto metrů vysokého domu s luxusními byty a 70 metrů vysokým hotelem. „Výbor UNESCO jasně řekl, že další mrakodrapy na Pankráci by zhoršily narušení pražského panoramatu. Pokud mají v prostoru naší čtvrti vyrůst nové budovy, nesmí jejich výška přesáhnout 60 až 70 metrů,“ vysvětluje Marie Janoušková z Občanské iniciativy Pankráce.

 

Námitky občanských sdružení, které byly předloženy stavebnímu úřadu, čítají více než 60 stran textu. Kdy je stavební úřad Prahy 4 vypořádá a rozhodne, zda vydá či nevydá stavební povolení, není v tuto chvíli jasné.

 

Sdružení se obávají, že pokud budou povoleny další mrakodrapy na Pankráci, vznikne nebezpečný precedent. „Již dnes se připravuje výstavba mrakodrapů také v okolí Pankrácké pláně, v Modřanech, v Holešovicích a na Žižkově. Bude-li jednou prolomena ochrana historického panoramatu Prahy, můžeme zcela zničit charakter města podobně, jako se tomu stalo v Londýně nebo Frankfurtu,“ říká mluvčí Arniky Zora Kasiková.

 

Velké obavy vzbuzuje také návrh nového územního plánu Prahy. Ten sice zakazuje stavbu výškových budov v historickém jádru Prahy, v jeho ochranném pásmu a na místech ovlivňujících panorama, avšak lokality, o které mají zájem developeři, z této ochranné zóny vyčleňuje. Výšková regulace by se tak neměla vztahovat právě na Pankrác, Holešovice, Žižkov ani Modřany. Současně však koncept nového územního plánu stanovuje v oblasti Pankráce výškový regulativ, omezující maximální výšku staveb na 12 pater, což 100metrová budova Epoque nesplňuje. Snaha developerů získat stavební povolení předtím, než začne platit nový územní plán, může být tudíž vedena obavami, že poté by již měli problém stavbu prosadit.

 

V tomto týdnu pobývá v Praze již třetí monitorovací mise Výboru světového dědictví UNESCO a Mezinárodní rady památek a sídel ICOMOS, která má za úkol prošetřit, zda Česká republika dokáže ochránit své památky. Zatímco v prvních dvou případech byly jediným předmětem zájmu mise právě plánované mrakodrapy, nyní se zástupci zmíněných organizací zajímají o tunel Blanka a plánovanou přestavbu Václavského náměstí. Mise si vyžádala také samostatné setkání se zástupci občanských sdružení.

 

„Je ostudné, že každý rok musí přijíždět mezinárodní mise zkoumat, kterou část Prahy hodláme zničit. Probíhající kauzy bohužel dokumentují fakt, že hlavní město nemá žádnou vizi svého rozvoje. Jediným kritériem všech projektů je co nejrychlejší a co nejvyšší zisk bez ohledu na následky v podobě špatného životního prostředí a malé přívětivosti města pro jeho obyvatele,“ komentuje právník Petr Kužvart z Ateliéru pro životní prostředí, který pražské kauzy dlouhodobě sleduje.

 

Odborníci na památkovou péči varují, že pokud Česká republika nezlepší svůj přístup ke kulturnímu dědictví, může být Praha zařazena na seznam památek v ohrožení. To by mohlo vést i k vyškrtnutí hlavního města z prestižního světového seznamu. Podobný osud nedávno postihl Drážďany kvůli stavbě dálničního mostu na městském okruhu v památkově chráněném údolí Labe blízko městského centra.

 

 

 

Tisková mluvčí: Mgr. Zora Kasiková , E-mail: zora.kasikova@arnika.org, Tel.: 222 781 471, Mobil: 606 727 942

Zdroj: Arnika

 

30.01.2010 11:45:07
hubertxy
Vlastní vyhledávání
Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR
Časopis kultury a oddechu
web Tomáše Vícha
Psychotronika a druidismus
Portál o architektuře
Veřejnost, odbornost, komunikace
Umění žít s uměním
Aktuálně ze světa výtvarného umění
Kalendář astronomických snímků dne
Portál italské Mezinárodní Společnosti Biourbanismu - ISB
Poezie
Soukromá škola dramatické tvorby a Metody Jacques Lecoq (Francie)
The California Institute of Earth Art and Architecture
Aktuálně o designu
Anotace různorodé naučné literatury
Architektura země Dogonů
Biotecture, Michael Reynolds
Stránky hledačů poznání
web Igora Chauna
Hanas living factory
Johana Hájková - perokresby
Klub se věnuje ochraně památek  v Praze od r. 1900
web o.s. Za krásnou Olomouc
iniciativa za veřejnou diskusi
deník
literární server
cyklistika, cykloturistika, cestování na kole
Občanské sdružení
Mapa pražských kauz
Zaměřeno na magistrát!
Nový zdroj informací
časopis
blogy na Respektu
Ukrajinský kulturně politický měsíčník s českou mutací
web Stanislava Vašiny
Literární almanach on-line
občanské sdružení
Hmyzáci a jiné šperky z polymeru
TOPlist
free counters
t.vich@seznam.cz, stanislav.vasina@gmail.com
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one