logonove2-001.jpg

Pod okny magistrátu je největší tma

Pod okny magistrátu je největší tma - obrázek

Pod okny magistrátu je největší tma - obrázek

Bára Procházková

 

 

 

Respekt - Glosy

12. 11. 2009

 

Na náměstí mezi městskou knihovnou, Klementinem a pražským magistrátem bude jezírko, které nahradí současné parkoviště. Pražané by tedy mohli mít radost, centrum města oživí vodní plocha a nová kavárna přitáhne kolemjdoucí k odpočinku. Mohla by to být dobrá zpráva, pokud by ovšem vítěz architektonické soutěže nebyl předseda odborné magistrátní komise, která sama soutěž vymyslela.

 


Soutěže se nesmí zúčastnit její zadavatel, všechny návrhy budou veřejně vystaveny a výběr bude transparentní - to jsou běžná pravidla veřejných architektonických soutěží. Ačkoliv v případě letošní soutěže o revitalizaci Mariánského náměstí, části Nové radnice a Clam-Gallasova paláce na Starém Městě nebylo dodrženo ani jedno z nich, pražští radní shlíží z okna na zmíněné náměstí a tvrdí novinářům, že soutěž proběhla podle pravidel.

 

Nikomu tak nepřipadá divné, že výhercem soutěže je studio MAC-Architecture a společnost DaM, za kterými se skrývá předseda magistrátního Sboru expertů pro památkovou péči Petr Malinský. Sdružení tak jako odměnu za výhru dostane čtyři sta tisíc korun a pravděpodobně téměř miliardovou zakázku. A není to všechno. Projekt na třetím místě byl neprůhledným způsobem diskvalifikován kvůli chybějícím dokumentům cizinců v týmu a jejich odměna ve výši sto tisíc korun automaticky přidána jako bonus výherci. I kdyby ale střet zájmů magistrát uznal, Česká komora architektů může sice prohlásit soutěž za neregulérní a zároveň ji i zrušit, od roku 1993 se tak ještě nestalo. To neukazuje na vysokou kvalitu architektonických návrhů a transparentnost všech soutěží, ale prozrazuje slabé postavení komory architektů v boji proti úředníkům a politikům.

 

Podívejme se ale na vítězný návrh podrobně: Nápad udělat v centru Prahy další odpočinkovou zónu je chvályhodný, méně tak myšlenka, která přivádí do centra další auta. Vítězný projekt totiž navrhuje v archeologicky chráněném centru Prahy vybudovat třípodlažní garáže. Dlouhodobá strategie Prahy, zbavovat centrum individuální dopravy, tedy má pravděpodobně za cíl auta sice do centra přitáhnout, ale schovat je podle hesla, co nevidím, to neexistuje. Na dnešním Mariánském náměstí mimochodem stával kostel Panny Marie na louži a louže tam bude podle návrhu i v budoucnu. Jezírko totiž bude fungovat jako nádrž se špuntem, která se naplní pouze v momentě, když bude pršet. V létě se tak na Pražany a turisty, kteří se budou chtít osvěžit, bude čekat jen vyprahlá nádoba, za to na podzim můžeme očekávat všude kaluže.

 

 

 

13.11.2009 10:53:16
hubertxy
ISSN 1804-929X
Vlastní vyhledávání
Časopis kultury a oddechu
web Tomáše Vícha
Psychotronika a druidismus
Portál o architektuře
Veřejnost, odbornost, komunikace
Umění žít s uměním
Aktuálně ze světa výtvarného umění
Kalendář astronomických snímků dne
Portál italské Mezinárodní Společnosti Biourbanismu - ISB
Poezie
Soukromá škola dramatické tvorby a Metody Jacques Lecoq (Francie)
The California Institute of Earth Art and Architecture
Aktuálně o designu
Anotace různorodé naučné literatury
Architektura země Dogonů
Biotecture, Michael Reynolds
Stránky hledačů poznání
web Igora Chauna
Hanas living factory
Johana Hájková - perokresby
Klub se věnuje ochraně památek  v Praze od r. 1900
web o.s. Za krásnou Olomouc
iniciativa za veřejnou diskusi
deník
literární server
cyklistika, cykloturistika, cestování na kole
Občanské sdružení
Mapa pražských kauz
Zaměřeno na magistrát!
Nový zdroj informací
časopis
blogy na Respektu
Ukrajinský kulturně politický měsíčník s českou mutací
web Stanislava Vašiny
Literární almanach on-line
občanské sdružení
Hmyzáci a jiné šperky z polymeru
TOPlist
free counters
t.vich@seznam.cz, stanislav.vasina@gmail.com
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one