logonove2-001.jpg

Nová podoba Mariánského náměstí: Byla soutěž regulérní?

Nová podoba Mariánského náměstí: Byla soutěž regulérní? - obrázek

Nová podoba Mariánského náměstí: Byla soutěž regulérní? - obrázek

Petra Kotvová 

 

 

Pražský deník

10.11.2009

 

Staré Město - Jeden z jejích šesti účastníků napadl vítězný projekt na revitalizaci Nové radnice i celého okolí. Magistrát tvrdí, že vše bylo v pořádku.
 

 
NA LOUŽI. Bude tu víc místa pro lidi, auta se přesunou do podzemí. A v rohu občas vznikne jezírko. Nebo ne?
Mariánské náměstí a historické budovy v jeho okolí se mají v budoucnu zásadně proměnit.

Soutěž vyhrál projekt, který počítá s omezením automobilové dopravy na Mariánském náměstí a modernizací budov magistrátu a Clam­Gallasova paláce. Průběh a transparentnost soutěže však zpochybňuje jeden ze zúčastněných, architekt Tomáš Vích.

Soutěž na revitalizaci Mariánského náměstí a budovy Nové radnice, kterou vyhlásil magistrát, vyhrálo Sdružení Studia Mac-Architecture a společnost DaM. Jeden z neúspěšných kandidátů, architekt Tomáš Vích, se svým kolegou Robertem Lucarellim však namítá, že soutěž neprobíhala podle pravidel.

 

Podivná diskvalifikace

Porota vybírala ze šesti projektů. Víchův návrh byl diskvalifikován kvůli nedostatečnému doložení kvalifikace jeho italských kolegů. „Italové doložili kvalifikaci způsobem, jakým jsou zvyklí u nich. Místo ověřeného dokumentu dali čestné prohlášení. Nicméně když jsme se odvolali, nechtěli nám ani ukázat konkurenční projekty, což je v rozporu s pravidly transparentnosti,“ říká Tomáš Vích.

Jeho česko-italské sdružení kritizuje i další kroky při vyhlašování soutěže. Soutěž byla zadána 31. června tohoto roku. „Jediná možná prohlídka prostor určených k rekonstrukci se konala 5. srpna, bez možnosti opakování nebo změny termínu,“ popisuje Vích.

 

Sám soutěž navrhl, posuzoval i vyhrál

„V netransparentní soutěži, v jejíž porotě zasedla řada členů sboru expertů pro památkovou péči při magistrátu, vyhrál její předseda Petr Malinský, který vede také Architektonickou kancelář DaM. On sám pár měsíců před tím podobný projekt ve sboru schvaloval a zároveň tuto soutěž inicioval,“ argumentuje Vích.

Podle vyhlašovatele soutěže, pražského magistrátu, však byla soutěž v pořádku. „Proběhla podle všech pravidel a věřím, že odborná komise vybrala ten nejlepší návrh,“ sdělil médiím radní pro kulturu Milan Richter. Petr Malinský, ředitel kanceláře DaM, která soutěž vyhrála, včera na jakékoli dotazy odmítal odpovídat.

Podle Tomáše Víchy se soutěžení v Čechách podřizuje obchodním zájmům. „Je to další příklad obstrukcí a ignorace soutěžního řádu. Máme odůvodněná podezření, že soutěžní návrhy nebyly posuzovány rovně. Soutěž nebyla transparentní, jedná se zde o prokazatelný střet zájmů účastníka soutěže Petra Malinského. Ten je totiž zároveň předsedou sboru expertů pro památkovou péči Magistrátu hlavního města Prahy .“

 

Jak se vysloví komora architektů?

O tom, zda byla soutěž v pořádku, bude jednat Česká komora architektů. Námitky zaslané Víchou a jeho italskými kolegy dnes posoudí skupina pro soutěže.

„Budeme se snažit to rozklíčovat a stanovit další postup,“ řekl Deníku architekt Ludvík Grym, předseda skupiny pro soutěže komory architektů. „Netuším, jak dlouho ten proces může trvat, budeme ještě jednat s vyhlašovatelem soutěže, tedy magistrátem, a požádáme naši legislativní skupinu o stanovisko.“

Pokud by komise pro soutěže našla nějaké pochybení, může soutěž zpětně označit za neregulérní. Nemůže ji však zrušit. Takové rozhodnutí by pak mělo vliv hlavně na získávání peněz. Magistrát by mohl mít problémy s čerpáním z veřejných a evropských financí na celý projekt.

Novou radnici i Clam-Gallasův palác čeká velká proměna
Mariánské náměstí, budovu Nové radnice a Clam-Gallasův palác čekají velké proměny. Z náměstí zmizí auta, a naopak se sem vrátí voda, jako za starých časů.

Město již v půlce října vybralo vítěze soutěže na revitalizaci objektů na Mariánském náměstí. „Zadání bylo poměrně neobvyklé, neboť v sobě zahrnovalo kombinaci hned několika projektů. Jde o revitalizaci objektu Nové radnice, což je secesní budova, proměnit se má i Clam-Gallasův palác, vzácná stavba pozdního baroka. A nakonec revitalizovat se má také Mariánské náměstí, což spadá pod úpravu veřejných prostor,“ popsal Deníku specifika úprav Jiří Mergler, druhý místopředseda České komory architektů.

 

Auta zmizí pod zem

Vítězný projekt sdružení Mac-Architecture má Mariánské náměstí výrazně změnit. „Už by zde neměla parkovat auta. V podzemí bychom chtěli postavit třípodlažní garáže pro zhruba 140 vozidel. Vjezd a výjezd by byl z Platnéřské ulice,“ popsal zamýšlenou podobu prostoru Deníku již dříve radní pro kulturu Milan Richter.

Změny se mají dotknout i Clam-Gallasova paláce. Ten léta sloužil jako pražský archiv. Město však pro něj postavilo nové moderní budovy a palác se uvolnil pro jiné využití.

 

Otevřít palác lidem

Projekt by měl palác především otevřít veřejnosti. „V paláci by po nutných rekonstrukcích mohly vzniknout obchody, kavárny i restaurace. Ale také VIP prostory a ubytování, například pro vzácné návštěvy, či výstavní prostory,“ řekl jeden z architektů vítězného projektu Petr Malinský. Zásahy do budovy musejí být podle něj ale velmi citlivé, aby nebyla narušena její památková hodnota.

„Chceme představit restaurované interiéry se vzácnou štukovou výzdobou a freskovou výmalbou doplněné historickým mobiliářem a uměleckými díly z depozitářů. Objekt se dvěma palácovými schodišti ale umožňuje souběžně s hlavní expozicí muzea vymezit další vhodné prostory k samostatným provozním a kulturním aktivitám, jako jsou výstavy, sympózia, přednášky, koncerty a podobně. S tím vším zde počítáme,“ uvedl radní Richter.

 

Návrat k louži

Vnitřními úpravami projde i budova Nové radnice. „Cílem bude vrátit budově původní kulturní a společenský význam,“ dodal Richter. Asi nejoriginálnějším nápadem celého projektu je takový malý návrat do historie Mariánského náměstí.

„Chtěli bychom se navrátit zpět do historie, kdy byla část náměstí, kde se nacházel kostel, často zaplavována vodou. I proto se zde říkalo Na louži. Při vydatnějším dešti by se zde po revitalizaci znovu vytvářela veliká kaluž, která by však pomocí kanalizace po chvíli zmizela. Určitě by to bylo atraktivní,“ sdělil architekt vítězné společnosti Martin Stránský.

„Ten nápad se mi líbí, ještě jsem nic takového neviděl. Jen se trochu bojím, abych si na cestu přes náměstí nemusel brát holínky,“ směje se Jan Lukeš z Prahy 2, když přes náměstí přechází.

 

Začít by se mělo příští rok

Nicméně, na „louži“ si ještě chvíli počkáme, s pracemi by se mělo začít v příštím roce a v několika etapách by rekonstrukce pokračovala až do roku 2014. „Vše je otázkou financí a možností rozpočtu,“ uvedl již dříve Deníku radní Richter. Revitalizace paláce by měla stát odhadem 450 milionů korun, úpravy Nové radnice kolem 250 milionů. U Mariánského náměstí zatím odhad nákladů nebyl vyčíslen

 

 

 

11.11.2009 12:05:50
hubertxy
ISSN 1804-929X
Vlastní vyhledávání
Časopis kultury a oddechu
web Tomáše Vícha
Psychotronika a druidismus
Portál o architektuře
Veřejnost, odbornost, komunikace
Umění žít s uměním
Aktuálně ze světa výtvarného umění
Kalendář astronomických snímků dne
Portál italské Mezinárodní Společnosti Biourbanismu - ISB
Poezie
Soukromá škola dramatické tvorby a Metody Jacques Lecoq (Francie)
The California Institute of Earth Art and Architecture
Aktuálně o designu
Anotace různorodé naučné literatury
Architektura země Dogonů
Biotecture, Michael Reynolds
Stránky hledačů poznání
web Igora Chauna
Hanas living factory
Johana Hájková - perokresby
Klub se věnuje ochraně památek  v Praze od r. 1900
web o.s. Za krásnou Olomouc
iniciativa za veřejnou diskusi
deník
literární server
cyklistika, cykloturistika, cestování na kole
Občanské sdružení
Mapa pražských kauz
Zaměřeno na magistrát!
Nový zdroj informací
časopis
blogy na Respektu
Ukrajinský kulturně politický měsíčník s českou mutací
web Stanislava Vašiny
Literární almanach on-line
občanské sdružení
Hmyzáci a jiné šperky z polymeru
TOPlist
free counters
t.vich@seznam.cz, stanislav.vasina@gmail.com
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one