logonove2-001.jpg

Lidé na Tachovsku mohou adoptovat kříže v krajině

Lidé na Tachovsku mohou adoptovat kříže v krajině - obrázek

Lidé na Tachovsku mohou adoptovat kříže v krajině - obrázek

ČTK

 

 

 

 

 

Planá (Tachovsko) - V Plané na Tachovsku uspěl neobvyklý projekt, jenž nabízí lidem k "adopci" poškozené křížky na polích a u silnic. Menší i větší kamenné památky tak dostávají nové opatrovníky, kteří se o ně zdarma starají. "Rozebráno" už je takto prvních 15 památek, jež pro projekt zmapovalo místní sdružení. V nejbližší době chce připravit další. ČTK to řekla Blanka Borůvková z Kulturního a okrašlovacího spolku - KOS, které nápad nazvaný Adopce nablízko realizuje.


      "Křížků je tu všude strašná spousta, většina z nich vypovídá o lidech, kteří tady žili v 18. nebo 19. století. Bohužel jsou mnohé ve špatném stavu, opuštěné. K prvním z nich jsme proto připravili mapku s  popisem a fotkou," vysvětlila. Zájemci se pak prý sami začali hlásit a brát si křížky do opatrovnictví. Podle Borůvkové jde zpravidla o místní, kteří v  blízkosti památky bydlí nebo kolem ní každodenně projíždějí či procházejí.


      "Adoptovat" si tak zájemci mohli například i barokní kříže z dílny lidového kameníka Georga Böhma. Jeden z nich, kamenný kříž z roku 1859 na cestě ze Svahů do Zlivu, se už podařilo opravit, doplněn byl nedávno figurou Krista na plechu z dílny plzeňského akademického malíře Jaroslava Šindeláře. Jeho opatrovník tak musí upravit okolí a poté ho udržovat.


      "Lidé o ně pečují v rámci svých možností, někteří památku už například osadili novým železným křížem, opravili nápisy," dodala Borůvková. Podle Miloslava Antropiuse, který je garantem myšlenky, už muselo sdružení i některé zájemce odmítnout. "Křížů jsou tu ale více než desítky, pohraničí je jimi poseté. Mnohé jsou i dobře umělecky provedené. Bylo by krásné, kdyby se nakonec opatrovnictví o památku předávalo v  rodině z generace na generaci," uvedl. Podle něj lidé začnou nacházet domov tam, kde se starají o památky, tam, kde "žije krajina".


      "Větší stavby jako například kostely už většinou svého opatrovníka mají, těm menším ale často patron chybí," dodala Borůvková. V projektu, na němž sdružení spolupracuje s  místní akční skupinou Český Západ - Místní partnerství, se bude pokračovat. Sdružení chce i dokumentovat, jak se daří drobné památky zachraňovat.


      Obnova krajiny a objektů kulturního dědictví v regionu Plané patří mezi současné aktivity sdružení. To vzniklo před rokem s cílem vnést do dění v  příhraničním městečku nový impulz. Chce realizovat, podporovat a rozvíjet nekomerční kulturní, umělecké, sportovní a společenské aktivity.

 

 

 

 

 

Autor: ČTK, 08.07.11

09.07.2011 12:44:36
hubertxy
Vlastní vyhledávání
Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR
Časopis kultury a oddechu
web Tomáše Vícha
Psychotronika a druidismus
Portál o architektuře
Veřejnost, odbornost, komunikace
Umění žít s uměním
Aktuálně ze světa výtvarného umění
Kalendář astronomických snímků dne
Portál italské Mezinárodní Společnosti Biourbanismu - ISB
Poezie
Soukromá škola dramatické tvorby a Metody Jacques Lecoq (Francie)
The California Institute of Earth Art and Architecture
Aktuálně o designu
Anotace různorodé naučné literatury
Architektura země Dogonů
Biotecture, Michael Reynolds
Stránky hledačů poznání
web Igora Chauna
Hanas living factory
Johana Hájková - perokresby
Klub se věnuje ochraně památek  v Praze od r. 1900
web o.s. Za krásnou Olomouc
iniciativa za veřejnou diskusi
deník
literární server
cyklistika, cykloturistika, cestování na kole
Občanské sdružení
Mapa pražských kauz
Zaměřeno na magistrát!
Nový zdroj informací
časopis
blogy na Respektu
Ukrajinský kulturně politický měsíčník s českou mutací
web Stanislava Vašiny
Literární almanach on-line
občanské sdružení
Hmyzáci a jiné šperky z polymeru
TOPlist
free counters
t.vich@seznam.cz, stanislav.vasina@gmail.com
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one