logonove2-001.jpg

Ledy praskají III.

Ledy praskají III.  - obrázek

Ledy praskají III. - obrázek

Antonín Baudyš jr

 

 

 

A máme to tady. Špatné věci dojíždějí na konec svého scénáře, jen zatím nevíme, zda je to skutečně začátek věcí dobrých. Asi to záleží na nás, co vytvoříme, co je v nás, kdo doopravdy jsme. Nemáme se čeho bát, každá společnost prochází proměnami. Ty proměny neřídí druzí, ty proměny zrcadlí to, k čemu jsme vnitřně vyzráli.

 


Fakta o nezaměstnanosti úvodem

Každý pátý Španěl v aktivním věku je bez práce, každý druhý ve věkové skupině 25-35 let je bez práce. Španělsko doplácí na to, že historicky patří ke kapitalismu finanční typu, který se soustředí spíše na výběr plateb. Na rozdíl od kapitalismu výrobního typu,  který se soustředí spíše na produkci, jako je tomu například v případě Německa. Německa, které letos slaví 5% růst ekonomiky. Jenže bída bohatého Španělska (5. největší ekonomika eurozóny) je oslabována množstvím peněz, které se ztrácejí v kapsách politků ze dvou vládnoucích stran, modří PP a rudí PSOE. Podobně jako u nás se peníze dělí primárně mezi ODS a ČSSD, bez ohledu na to, kdo právě vládne. Připomínám, že v Česku se podle Transparency International každý rok nehospodárně využije 20-25% veřejných prostředků, tj. každoročně ca. 200 miliard korun. Pětina našich peněz jde do kanálu. Možná vám to nevadí. Mně ano. (A poznámka: nepíšu o Řecku, o Řecku nevím nic. Ve Španělsku jsem žil tři roky a mám s ním přímou zkušenost. Obrázek výše je z Plaça de Catalunya, Barcelona, pátek 27. květen 2011.)

 

Demokracie = populismus a korupce

Pražští intelektuálové sepsali chvályhodnou petici, abychom zkoncovali s korupční společností. Pomíjejí přitom fakt, že demokracie jako společenské zřízení a) přímo vede k populismu nereálných slibů voličům. b/ Vede k útokům na demokracii ve formě soukromých zájmů. Politik se lobbistovi nemůže ubránit, protože lobbista je vždy o krok napřed. Jeden ze signatářů petice Petr Drulák, ředitel Ústavu mezinárodních vztahů nedávno v Lidových novinách přesvědčivě ukázal, že demokracie se proti korupci bránit neumí a nikdy se proti ní bránit neuměla. Že si soukromé zájmy demokracii vždycky zkorumpují, jak se jim zlíbí. Netýká se to pouze Česka, dělá to takhle zcela nerušeně Světová banka. Denně korumpuje politiky na celé planetě výhodami nebo zastrašováním. Více viz zpověď lovce ekonomik, Johna Perkinse.

 


Další fáze demokracie

Potřebujeme další stupeň společenského zřízení, aniž bychom se vraceli k předchozím formám vlády. Od čeho máme ty stovky politologů, kteří jenom breptají nad opětovným zvolením Radka Johna, když tuto elementární věc potřebujeme vyřešit jako první. Klidně si vyslechnu výtky o protidemokratických myšlenkách, klidně si vyslechnu hudrování o bolševickém myšlení a jiná selhání čtenářského intelektu. (Mimochodem rodina, ze které pocházím za nacismus i za komunismus zaplatila poměrně vysokou cenu, jak ztrátou rozsáhlého majetku, tak poškození zdraví koncentračním táborem, tak ztrátu na životě při nepovoleném překročení hranic.) Míním upozornit, že to, v čem žijeme, se od ideálu demokracie liší tak moc, že to vlastně žádná demokracie není. Žijeme v době vlády korporací, pouze si to většina z nás není schopna uvědomit. Střídání vlád a střídání panáčků je plytká politická hra, která neplní svoji funkci a postrádá skutečný smysl. Tento systém je zkrachovalý, hledejme způsob jak je nahradit. Bez vracení se do něčeho ještě více překonaného.

 

Skleněný stát

Ideálu demokracie se z mého hlediska blíží to, na co upozorňuje opakovaně alespoň požadavek Pirátské strany. Který klidně ať uskuteční kdokoliv, stejně už měl být zaveden dávno: všechny státní a komunální smlouvy musí být vyvěšeny k veřejnému nahlédnutí na internetu. Veškeré toky státních peněz musí být vyvěšeny na internetu. Do té doby jsou všechny řeči o transparentnosti bohapustá sláma. Jsou to naše smlouvy, naše peníze, náš stát, naše rozhodnutí. Neexistuje žádné dělení na my a oni, jsme jenom MY.

 

Média jako metaskutečnost

Španělé vědí, že jinou možnost než demonstrovat už nemají, kromě případného odchodu do zahraničí. Demonstrují nenásilně, vědí, že se nesmí zkompromitovat. Ještě nedávno jsem četl zprávu dopisovatelky českého média, která říkala, že ve Španělsku demonstrují jen dredaři a psi. To je tak nedůstojné! Mimochodem tam nedemonstrují jen mladí lidé, prohlédněte si videa z pátku 27. května z Barcelony:

http://vimeo.com/24312609

http://vimeo.com/24345563

a malá ukázka toho, jaký etos stojí za celým tímto děním - fight peacefully.

Policie ve Španělsku má vynikající pověst, zachovává vždy veškeré formální postupy a úctu vůči civilistům. 27. května však brutalita policejního postupu překonala naše vzpomínky na 17. listopad. Jsem osobním účastníkem večera na Národní, tajní mne vytáhli z davu a zkopali ležícího za kordonem policistů, vím o čem mluvím. Je pondělí 29. května a české noviny a české weby o dění ve Španělsku hlasitě mlčí. Německá média to samé, situace jinde po světě se nejspíš nebude lišit. Chápu to, vždy revoluce je jako virus. Jenomže ... sdílení nezastavíš. O protestech v Tunisu, Egyptě a Libyi jsme přitom byli informováni ve všech denících každý den. Nepamatujete si? Jsou to teprv dva měsíce.

První prolomení mediálního ticha přinesla až ČT24 na svých stránkách. Děkujeme, za statečnost. Je to však stále zoufale málo. Na toto téma se přeci mají dít v ČT kulaté stoly, být přizváni mimojiné i Španělé žijící v ČR etc. Nic důležitějšího než toto se přeci na planetě neděje!

 


Demonstrovat smějí jen Arabové

Stávající systém má strach z lidí v ulicích, zatímco lidé v ulicích se systému ohromně hodí v případě zemí, které produkují ropu, jako je Libye. Je to výsměch demokracii, výsměch nám občanům. Nehraje se s námi fér. Novinky.cz uvedly v nadpise z 21. května, že stovky lidí pokračují v demonstraci navzdory zákazu. Ale už neuvedly, že demonstrací se po celém Španělsku toho dne účastnilo kolem sta tisíce lidí, největší demonstrace od pádu diktatury v roce 75. Pak napíšou článek, že demonstrace ohrožuje volby. Tak to je skutečně pointa. Nejde o lidi, jde o volby a panáky. Jak vypadá situace s protestními shromážděními ve Španělsku a v Evropě k dnešnímu dni, se můžete podívat na této mapce. Možný scénář mediální budoucnosti může vypadat také tak, že noviny přestaneme číst, že přestaneme číst i slabomyslné idnesy. Protože nám to nebude dávat vůbec nic. Z toho důvodu může být prozíravé, nakolik si pracovníci médií už dnes našetří na kus pole a koupí si výhodně motyku na okopávání kedluben.

 

Demokracie je o médiích

Média selhávají a spolu s nimi končí i naše iluze o demokracii. Taková média nepotřebujeme a když to bude nutné, vytvoříme si vlastní. Pravděpodobně si je už tvoříme a dokud nám elity internet nezaříznou, nebudeme na korporátních médiích závislí. Nejdeme proti politikům. To co se děje nechce politiky ostouzet nebo jim ubližovat. Chápeme, že někdo stát vést musí. Chápeme, že politici jsou jenom lidé a výzvy této stojí dalece nad jejich možnostmi. Nemůžeme po nich chtít to, co si nedovedou představit a k čemu nemají ani mandát. Paradoxně krizi ve Španělsku schytal premiér José Luis Rodriguez Zapatero, pravděpodobně jeden z nejslušnějších a nejkomplexnějších politiků na planetě. Nicméně jeden člověk byť sebelepší nemá možnost změnit to, čím je plně obklopen. Španělské protestní hnutí má slogan Skutečnou demokracii teď. Ne náhodou.

 

Česká Republika – toto není demokracie

Téma není ale pouze španělské. Vždyť u nás už je skutečná demokracie také pohřbená. Prosím Vás, co to je za demokracii, když si ministr (Drobil) může koupit z ukradených státních peněz (Lesy ČR) post premiéra? A úředník, který na to upozorní (Michálek) je za to vyhozen z práce? Co je to za demokracii, když tuto skutečnost slyšíme všichni v nahrávce a čteme v jejím přepisu, ale média to sice zveřejní ale jinak to totálně nechají ležet? Chápu, že nejsou orgány činnými v trestním řízení, ale některé informace by se měly domýšlet. A alespoň vznést otázky, které se nabízejí. Co je to za demokracii, když žalobkyně varuje své podřízené, aby tuto korupční kauzu nevyšetřovali? Kdo vlastně vymýšlí sestavení vlády? Ministři evidentně plní něčí pokyny. Možná, že lobistů, ale lobisté pracují pro koho? Vždyť oni jedou podle zadání, že se ty a ty peníze mají převést tam a tam.
Vážení, toto už demokracie není. Zaklínání se pravicovými vládami ve jménu potřebných reforem a strašením z návratu komunismu je pokrytecký způsob, jak manipulovat veřejnost, zatímco se mezitím z našich peněz bere plnými hrstmi. Slyšeli jste o tom, že provize na pražském magistrátu dosahují výše 50%? Já to slyšel. Od zaměstnance magistrátu, kterého osobně znám téměř dvacet let a který se jako živitel dětí bojí zveřejnit svoji identitu. Slyšeli jste o tom, že jeden z primátorů dokončuje druhou miliardu? Zatím jsme bezmocní, zklamaní a lhostejní. Ale možná to tak nebude pořád.

 

Island: příklad vzpoury obyvatel proti chybným rozhodnutím

Španělské protesty byly podpořeny tím, co se stalo loni na jaře na Islandu: centrální banka, která prošustrovala národní majetek investováním na burze byla znárodněna. 310 tisíc obyvatel Islandu v referendu odhlasovalo, že britským a holandským bankám nevrátí půjčku ve výši čtyř miliard euro. O tom, jak se to v našem světě dělá s půjčkami, o tom, že půjčky záměrně nastavují pravidla tak aby se půjčka vůbec nedá splatit. A zadlužená země aby musela odevzdávat v podstatě zadarmo své přídrodní bohatství, o tom vědí dost národy Latinské Ameriky. Nyní to vypadá, že je na řadě Evropa, aby si zkusila, jak to vypadá, když se kvůli bankrotu dostane do područí Světové banky. Návodný je v tomto směru dokument Zeitgeist Addendum.

 

Podmínky života

Španělé to myslí s dotažením svých požadavků vážně. Jakkoliv se stávkami ani demonstracemi přímo nedá dosáhnout nic. Demonstrace změnu nezpůsobí. Ale to důležité je, že se lidé spojí. Dozvědí se o sobě. Ono jsme spolu, sdílíme společnou věc, máme společné téma, to je na těchto španělských událostech to podstatné. Nic jiného mladým ani nezbývá, vlastní vláda nedělá nic. Rozumím tomu, být ministr, také jsem bezradný. Jenže když se s nimi nepočítá, mladí se pak cítí zbyteční, překážející. Jejich situace se mezitím stále zhoršuje, jakkoliv se má prý během čtyř let nezaměstnanost stáhnout z 20% na 13%. Sednout si na náměstí je to poslední co mladí Španělé mohou udělat. Variantou je totiž akorát sedět doma. Přesněji řečeno doma u rodičů. Jejich manifest žádající mimo jiné důstojné bydlení pro každého nám připomíná komunistické časy, až na to, že ve Španělsku si polovina mladých lidí kolem třicítky skutečně nemůže dovolit bydlet jinde než u rodičů a tím pádem i svatba a založení rodiny jsou problém. A to už není o našich předsudcích vůči Jižanům, to už je o podmínkách ve kterých se život dá nebo nedá uskutečnit. Přitom Španělsko je paradoxně plné prázdných bytů, které se postavily a neprodaly.

 

Co potřebujeme jako první krok?

1/ Zbavit se závislosti na oficiálních médiích.

 Prostě přestat sledovat televizi, jak kvůli zprávám tak i kvůli jalové zábavě a materialistickému odpadu, který na nás telka valí. Odstřihnout se od permanentního zdroje propagandy.

 

2/ Stáhnout podporu válkám.

Neslouží nám, neslouží národům, neslouží štěstí. Slouží pouze korporacím a jejich výdělku. Spojené státy každý rok svým vlastním firmám rozdají minimálně 600 miliard dolarů. V důsledku války proti Iráku zahynulo přitom  na irácké straně pravděpodobně až 1 220 580 osob. Nezdá se vám, že tady je něco úplně nakřivo?

 

3/ Přemýšlet o jiných řešeních, než jsou úvěry a půjčky.

Síla bank se odvíjí od naší zavislosti na nich. Síla bank je dnes už taková, že banky určují, kdo bude a nebude prezident.

 

4/ Promyslet všechny možnosti energetické soběstačnosti

a postupně zrušit stávající šílený model tradičních energií založených na spalování nerostných surovin.

 

5/ Přestat chodit k volbám.

Všechny hlavní strany jsou v područí lobbismu, všechny hlavní strany plní zadání korporací. Přinejmenších těch energetických, zbrojních a dopravně-průmyslových. V USA byli kampaně jak Obamy tak Mc Caina zaplaceny čtyřmi stejnými bankami. Lehman Brothers, Citygroup, Goldman Sachs, Morgan-Stanley. Už Vám někdy vaše banka něco dala jen tak? :-) Přestat chodit k volbám je podobný krok, jako bod 3.

 

Možná s mými požadavky nesouhlasíte, navrhněte pak prosím cokoliv lepšího. Komunikace napříč společností je to co potřebujeme pro nalezení společného východiska. Aby cokoliv z toho, co se má v dobrém slova smyslu odehrát, mohlo proběhnout, potřebujeme změnit sebe.

 


A nakonec pro milovníky spirituality: Temná moc končícího Čtvrtého světa nemůže být zničena nebo překonána silou. Na to je příliš odolná a je jasné, že by to byla velmi špatná strategie. Temnotu lze transformovat jen konfrontací s prostou a otevřenou srdečností. To je klíčová koncepce světa Pátého slunce. (Carlos Barrios)

 

 

 

Zdroj: Antonín Baudyš jr

31.05.2011 23:14:03
hubertxy
Vlastní vyhledávání
Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR
Časopis kultury a oddechu
web Tomáše Vícha
Psychotronika a druidismus
Portál o architektuře
Veřejnost, odbornost, komunikace
Umění žít s uměním
Aktuálně ze světa výtvarného umění
Kalendář astronomických snímků dne
Portál italské Mezinárodní Společnosti Biourbanismu - ISB
Poezie
Soukromá škola dramatické tvorby a Metody Jacques Lecoq (Francie)
The California Institute of Earth Art and Architecture
Aktuálně o designu
Anotace různorodé naučné literatury
Architektura země Dogonů
Biotecture, Michael Reynolds
Stránky hledačů poznání
web Igora Chauna
Hanas living factory
Johana Hájková - perokresby
Klub se věnuje ochraně památek  v Praze od r. 1900
web o.s. Za krásnou Olomouc
iniciativa za veřejnou diskusi
deník
literární server
cyklistika, cykloturistika, cestování na kole
Občanské sdružení
Mapa pražských kauz
Zaměřeno na magistrát!
Nový zdroj informací
časopis
blogy na Respektu
Ukrajinský kulturně politický měsíčník s českou mutací
web Stanislava Vašiny
Literární almanach on-line
občanské sdružení
Hmyzáci a jiné šperky z polymeru
TOPlist
free counters
t.vich@seznam.cz, stanislav.vasina@gmail.com
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one