logonove2-001.jpg

Island tvoří novou ústavu, on-line

Island tvoří novou ústavu, on-line - obrázek

Island tvoří novou ústavu, on-line - obrázek

LP Fisch

 

 

 

Premiérka Islandu Jóhanna Sigurđardóttir: Váš hlas bude slyšet.

foto ČTK


 
Island je evropská země s nejdelší demokratickou  tradicí. Althing, jak se nazývá jejich parlament, vznikl již v 10. století a schvaloval například i přijetí křesťanství, jako oficiálního státního náboženství. A i když se ekonomická krize v roce 2008 nevyhla ani Islandu, ba naopak ho zasáhla ze všech evropských zemí nejvíc, demokratické principy tu nejen že nezlomila, ale naopak posílila.


 
Bankrot státu
 
V roce 2008 na Islandu v důsledku hospodářské krize zbankrotovalo několik bank, včetně té národní (protože zkrachoval celý stát), zhroutila se měna i trh. O rok později donutili - na tuto zemi obrovské demonstrace - odstoupit konzervativní vládu. 

 
Místo ní byla zvolena vláda levicová, v jejímž čele stojí dodnes velmi oblíbená premiérka Jóhanna Sigurdardóttirová, první hlava státu s otevřeně lesbickou sexuální orientací. Přes obstrukce prezidenta byl přijat také zákon o obecném referendu.

V něm pak napoprvé 93% Islanďanů odmítlo platit ze státního rozpočtu obří dluh islandské internetové banky Icesave - ve výši 4 miliardy Euro s 5,5 % úrokem - Velké Británii a Nizozemí. Ve druhém referendu bylo proti již jen 57,7% obyvatel Islandu. Jejich vláda totiž vyjednala lepší podmínky pro splácení dluhu. Jednání i přesvědčovací kampaň vlády dále pokračují.


 
Osobní odpovědnost politiků
 
Kromě toho bylo na Islandu zatčeno několik bankéřů, nakonec na příkaz Interpolu ale všichni obvinění opustili zemi. V květnu tohoto roku bylo doručeno obvinění bývalému premiérovi země Geiru Haardemu. Obvinění formuloval islandský parlament a bývalému vrcholnému politikovi dává za vinu, že nepodnikl řádné kroky pro záchranu hospodářství země. Hrozí mu dva roky vězení.
 
Vzhledem k relativně malému počtu obyvatel Islandu - žije tam něco přes 300 000 lidí - se tu do popředí změn dostali i lidé z aktivistických skupin. Nejznámějším příkladem je poslankyně nového islandského parlamentu Birgitta Jónsdóttirová, která spolupracovala se serverem Wikileaks, mimo jiné na uveřejnění videa, v němž posádka amerického bojového vrtulníku postřílela  v Iráku skupinku civilistů. Na Islandu připravovala také mediální zákon.

 

Vaše tweety, prosím
 
Na začátku roku způsobila diplomatickou roztržku mezi USA a Islandem. Americký vyšetřovatel kauzy Wikileaks totiž po Twitteru požadoval všechny tweety Jónsdóttirové od listopadu 2009. „Uvědomili si, že jsem poslankyně parlamentu jiné země?" reagovala na to Jónsdóttirová. Za Jónsdóttirovou se však postavila i islandská vláda, která si pozvala k vysvětlení celé situace amerického velvyslance. A poslankyně se začala bránit soudní cestou.
 
Revoluční změnou na Islandu byla i volba Ústavodárného shromáždění, které na dnešním Islandu tvoří 25 lidí zvolených proto, aby napsali novou Ústavu, znemožňující tunelování státu bankéři a politiky.

 

Demokracie on-line
 
Jak nedávno informoval server Mashable.com, návrh nové islandské ústavy byl poskytnut online k široké diskusi, přičemž jeho autoři potvrdili, že podle názorů Islanďanů budou dokument i korigovat.

"Je možné zapojit se několika způsoby, většina diskuse ale proběhne prostřednictvím Facebooku,"  řekla pro Associated Press mluvčí ústavního projektu Berghildur Bernhardsdottir. Kromě něj bude do konce června probíhat diskuze a připomínkování také na Twitteru, Youtube a Flickru.
 
Neznamená to přirozeně, že novou ústavu vytvoří pouze uživatelé sociálních sítí. Ústavodárné shromáždění chce ale využít kolaborace tisíců lidí (tzv. crowdsourcing) pro nalezení a sepsání co možná nejlepšího znění nové konstituční listiny.

 

 

 

14.6.2011

Zdroj: Datarama - Aktuálně.cz

 

15.06.2011 10:15:17
hubertxy
Vlastní vyhledávání
Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR
Časopis kultury a oddechu
web Tomáše Vícha
Psychotronika a druidismus
Portál o architektuře
Veřejnost, odbornost, komunikace
Umění žít s uměním
Aktuálně ze světa výtvarného umění
Kalendář astronomických snímků dne
Portál italské Mezinárodní Společnosti Biourbanismu - ISB
Poezie
Soukromá škola dramatické tvorby a Metody Jacques Lecoq (Francie)
The California Institute of Earth Art and Architecture
Aktuálně o designu
Anotace různorodé naučné literatury
Architektura země Dogonů
Biotecture, Michael Reynolds
Stránky hledačů poznání
web Igora Chauna
Hanas living factory
Johana Hájková - perokresby
Klub se věnuje ochraně památek  v Praze od r. 1900
web o.s. Za krásnou Olomouc
iniciativa za veřejnou diskusi
deník
literární server
cyklistika, cykloturistika, cestování na kole
Občanské sdružení
Mapa pražských kauz
Zaměřeno na magistrát!
Nový zdroj informací
časopis
blogy na Respektu
Ukrajinský kulturně politický měsíčník s českou mutací
web Stanislava Vašiny
Literární almanach on-line
občanské sdružení
Hmyzáci a jiné šperky z polymeru
TOPlist
free counters
t.vich@seznam.cz, stanislav.vasina@gmail.com
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one