logonove2-001.jpg

Beseda s Michael Reynoldsem

Beseda s Michael Reynoldsem - obrázek

Beseda s Michael Reynoldsem - obrázek

čt 05.05. 15:00 - 18:00

Beseda světoznámého architekta Michaela Reynolds s Jaroslavem Duškem a diváky na téma "Zemělodě a umění žít bez karbonové stopy" v divadle Kampa

 

Michael Reynolds už čtyřicet let zkoumá a rozvíjí způsoby výstavby dlouhodobě udržitelných domů. Tato prezentace se bude věnovat slunečnímu resp. termálnímu topení a chlazení, stavbě z přírodních a recyklovaných materiálů, slunečním a větrným elektrickým systémům, sklízení vody, řízenému čištění odpadní vody a pěstování potravy na pozemku domu. Představí příklady Zemělodí ve světě a bude diskutovat o institucionálních překážkách mezi lidmi a alternativním bydlením bez karbonové stopy.


Cena vstupenky 150 kč

 

 

Američana Michaela Reynoldse lze bez nadsázky, a také bez urážky, nazvat nejvýznamnějším světovým architektem odpadu.
Více než 35 let staví tento eko-architekt a ekolog-aktivista s úspěchem velmi levné domy, které disponují vlastním zdrojem energie, vody, tepla a kanalizací. Ke stavbě „zemělodi“, jak dům i se skleníkem nazývá, používá staré pneumatiky, plechovky od piva, skleněné, či PET láhve a další odpad. Je v něm možné pěstovat ovoce i zeleninu. Provozní náklady na chod domu jsou při tom téměř nulové.Tato překvapivě skvěle fungující alternativa bydlení z dílny vystudovaného architekta a zastánce trvale udržitelného rozvoje narážela v USA na různé byrokratické překážky. Za jeho vizi mu byla dokonce na několik let odňata licence architekta. Michael Reynolds však nepřestal věřit v budoucnost konceptu udržitelného rozvoje a bydlení a jezdil pomáhat se svou partou stavařů  do oblastí postižených přírodními katastrofami. Své zemělodě naučil stavět místní obyvatele např. v Hondurasu (hurikán, 1999), na Andamanech (tsunami, 2005), v Mexiku (hurikán Katrina 2005) a na Haiti (zemětřesení, 2010).Po té, co se americká vláda dozvěděla o jeho humanitární činnosti, mu byla navrácena profesní licence a podařilo se mu prosadit změnu stavebního zákona. Byla mu také povolena, jako prvnímu na světě, nedaleko Taosu v jeho rodném Novém Mexiku stavba testovací základny, kde má vzniknout vedle 3 starších staveb 15 nových. Základna je koncipovaná pro 25 lidí, každý pozemek může mít max. 10tisíc metrů čtverečních. Tam staví soběstačně ekodomy – zemělodě vybavené vším, co je třeba k přežití v situaci, kdyby na Zemi došly neobnovitelné zdroje energie..


Příběh amerického architekta Michaela Reynoldse zaujal britského režiséra Olivera Hodge natolik, že o něm v průběhu tří let natočil film „Architekt odpadu“, který získal, vedle řady dalších ocenění po celém světě, i dvě ceny Mezinárodního filmového festivalu o životním prostředí, přírodním a kulturním dědictví - Ekofilm 2009. Vedle hlavní ceny dostal i cenu diváků.


Spoluvyhlašovatelem a organizátorem Ekofilmu bylo občanské sdružení Ekofilm.
Michael Reynolds navštíví Českou republiku v rámci svého evropského turné, aby mohl zájemcům osobně představit svou vizi. Návštěva se uskuteční ve dnech 2. - 5. května 2011 v Praze a Českých Budějovicích. V pondělí (2.5.) odpoledne (v 16 hodin) na Magistrátu hl.m. Prahy, Mariánské náměstí 2, Praha 1 se uskuteční pražská tisková konference pro média a večer (ve 20.30) pro veřejnost promítání filmu Architekt odpadu s následnou diskuzí v kině Světozor. V úterý (3.5. ve 14 hodin) proběhne přednáška pro studenty a další zájemce na Přírodovědecké fakultě Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích. Ve středu (4.5. v 16 hodin) bude M. Reynolds přednášet pro studenty v Národní technické knihovně v Praze 6-Dejvicích. Podrobnosti a pozvánku na tiskovou konferenci najdete na webových stránkách www.ekofilm.eu

 


Návštěva M. Reynodlse se koná pod záštitou Americké ambasády v Praze.

Zdroj a rezervace: Divadlo Kampa

23.04.2011 21:55:05
hubertxy
ISSN 1804-929X
Vlastní vyhledávání
Časopis kultury a oddechu
web Tomáše Vícha
Psychotronika a druidismus
Portál o architektuře
Veřejnost, odbornost, komunikace
Umění žít s uměním
Aktuálně ze světa výtvarného umění
Kalendář astronomických snímků dne
Portál italské Mezinárodní Společnosti Biourbanismu - ISB
Poezie
Soukromá škola dramatické tvorby a Metody Jacques Lecoq (Francie)
The California Institute of Earth Art and Architecture
Aktuálně o designu
Anotace různorodé naučné literatury
Architektura země Dogonů
Biotecture, Michael Reynolds
Stránky hledačů poznání
web Igora Chauna
Hanas living factory
Johana Hájková - perokresby
Klub se věnuje ochraně památek  v Praze od r. 1900
web o.s. Za krásnou Olomouc
iniciativa za veřejnou diskusi
deník
literární server
cyklistika, cykloturistika, cestování na kole
Občanské sdružení
Mapa pražských kauz
Zaměřeno na magistrát!
Nový zdroj informací
časopis
blogy na Respektu
Ukrajinský kulturně politický měsíčník s českou mutací
web Stanislava Vašiny
Literární almanach on-line
občanské sdružení
Hmyzáci a jiné šperky z polymeru
TOPlist
free counters
t.vich@seznam.cz, stanislav.vasina@gmail.com
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one