logonove2-001.jpg

Abych vyžil, musím uplácet

Abych vyžil, musím uplácet - obrázek

Abych vyžil, musím uplácet - obrázek

Jaroslav Spurný

 

10. 3. 2010 

 
Podle výzkumu společnosti GfK Czech je sedmdesát devět procent respondentů jejich průzkumu přesvědčeno, že žijeme ve zkorumpovaném státě. Úplatky považuje za běžnou součást života šedesát tři procent lidí a s heslem „kdo chce vyžít, musí uplácet“ se ztotožňuje třetina respondentů. Čísla ukazují, že za poslední čtyři roky vzrostla náchylnost českých občanů k toleranci korupce ve svém životě o deset procent. Podle jiného průzkumu ale považuje korupci za hlavní nešvar dnešní společnosti skoro sedmdesát procent lidí.

 

Říká to jedno. Žijeme schizofrenně. Pokud korupcí získám nějakou výhodu, je to v pořádku, protože jak jinak bych měl jednat, abych dosáhl čeho se mi zachtělo. Když ovšem korupcí získá výhodu někdo jiný, je to rázem závažný celospolečenský problém. Výzkum nás usvědčuje z další schizofrennosti. Domníváme se podle něj, že je politika a státní správa naveskrz zkorumpovaná, zároveň ale od politiků a případně úředníků – tedy státu – očekáváme, že nás z korupčního prostředí vyvede.

 

Zaprvé to svědčí o dětinském chování a bezradnosti. Děláme něco, co se nemá, dělají to i ti „nahoře“, tak je to vlastně v pořádku. Proč bych to nedělal já, když ti druzí. Zároveň podvědomě tušíme, že nás ta cesta vede do pekla a chceme to zastavit. Vlastně to nechceme zastavit, chceme, aby to zastavili ti druzí, ti nahoře. my totiž nevíme jak, a ani o tom příliš neuvažujeme, protože bychom měli uvažovat o sobě a svém přístupu ke korupci. To se nám nechce. Ještě je tu jedna varianta, budeme dál volit ty, kteří nás do marasmu korupce a klientelismu dále vedou, protože nám to vyhovuje, je to svět, ve kterém se umíme pohybovat a není tudíž důvodkem ho měnit.

 

No to se tedy máme při sčítání hlasů v sobotu 29. května na co těšit. Výsledek voleb bude odrazem našeho dvojakého myšlení a další roky se zase z korupce nevymotáme.

 

Navíc, chtít po těch nahoře, aby nás vyvedli z korupce je nahrávka, na jejich smeč. Budou se tvářit, že se o to snaží. Budou nás přesvědčovat, že pro to přímo nasazují životy nebo aspoň své politické kariéry. Ve skutečnosti ale budou korupci jen maskovat a my nažhaveni na změnu budeme věřit, že se skutečně něco změní.

 

Sorry. Nemyslím to až tak seriózně. Ale je fakt, že čísla také říkají, že vztah společnosti ke korupčnímu chování se dostal do mezní polohy. Existují dvě cesty dál. První – abychom vyžili, bude se korupčně chovat většina. Jako kdysi za totáče. Je tu i jiné vysvětlení, jakási apatie v reakcích na korupci je klidem před bouří. Struna zloby a nechuti za ponižování korupcí praskne a věci se začnou měnit.

 

Já bych vsadil na to druhé. A taky na to, že Tiger Woods si už letos nezahraje.

 

 

Zdroj: Respekt

 

 

 

 

11.03.2010 17:52:05
hubertxy
Vlastní vyhledávání
Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR
Časopis kultury a oddechu
web Tomáše Vícha
Psychotronika a druidismus
Portál o architektuře
Veřejnost, odbornost, komunikace
Umění žít s uměním
Aktuálně ze světa výtvarného umění
Kalendář astronomických snímků dne
Portál italské Mezinárodní Společnosti Biourbanismu - ISB
Poezie
Soukromá škola dramatické tvorby a Metody Jacques Lecoq (Francie)
The California Institute of Earth Art and Architecture
Aktuálně o designu
Anotace různorodé naučné literatury
Architektura země Dogonů
Biotecture, Michael Reynolds
Stránky hledačů poznání
web Igora Chauna
Hanas living factory
Johana Hájková - perokresby
Klub se věnuje ochraně památek  v Praze od r. 1900
web o.s. Za krásnou Olomouc
iniciativa za veřejnou diskusi
deník
literární server
cyklistika, cykloturistika, cestování na kole
Občanské sdružení
Mapa pražských kauz
Zaměřeno na magistrát!
Nový zdroj informací
časopis
blogy na Respektu
Ukrajinský kulturně politický měsíčník s českou mutací
web Stanislava Vašiny
Literární almanach on-line
občanské sdružení
Hmyzáci a jiné šperky z polymeru
TOPlist
free counters
t.vich@seznam.cz, stanislav.vasina@gmail.com
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one