logonove2-001.jpg

Za klasikem geografie města

Za klasikem geografie města  - obrázek

Za klasikem geografie města - obrázek

Michaela Pixová

 

 

 

Krátce po úmrtí předního českého sociologa města, Jiřího Musila, městská studia zasáhla další rána. Dne 29. září. 2012 v ranních hodinách východoamerického času zemřel Neil Smith, jedna z nejdůležitějších osobností urbánní geografie. O osobní vzpomínku na setkání s Neilem Smithem se podělila Michaela Pixová.

Ze stránek CVMR jsme přitom nechtěli tak krátce po jejich rozjezdu udělat nástěnku pro smuteční parte a nekrology, ale snad ještě horší by bylo ignorovat odchod tak významné osobnosti, jakou Neil Smith bezesporu byl a v podobě svých textů navždy zůstane. Neil byl skutečně výjimečný geograf. Skotský rodák, která většinu své kariéry prožil v USA, a v závěru svého život působil na City University of New York, byl autorem mnoha významných publikací, z nichž takové jako jsou Toward a Theory of Gentrification: A Back to the City Movement by Capital, not People; The New Urban Frontier: Gentrification and the Revanchist City nebo New Globalism, New Urbanism: Gentrification as Global Urban Strategy patří k povinné výbavě každého, kdo se odborně zabývá soudobým městem, zejména problematikou gentrifikace a nerovnoměrného rozvoje.

Neil Smith byl kromě jiného také nejvýznamnějším ze studentů Davida Harveyho, po němž převzal marxistickou štafetu a dál pokračoval v šíření marxismem inspirovaného pohledu na procesy městského rozvoje. Marxismus ovšem nepovažoval jen za suchý analytický nástroj a boj proti kapitalismu bral naprosto vážně a nanejvýše osobně jej skutečně také sám prožíval. Nevyjadřoval se proto jen k interním záležitostem v rámci své odborné disciplíny, ale vyjadřoval se také ke skutečným událostem ve společnosti a na svých stránkách o nich pravidelně informoval. Patřil mimo jiné také k jedněm z mála geografů, kteří dovedli oslovit i širší intelektuální veřejnost - například jeho kniha Endgame of Globalization byla vítaným příspěvkem do širších debat o americkém imperialismu.

I když nad ním nakonec předčasně ve věku pouhých 58 let vyhrálo jeho vlastní tělo, Neil Smith byl skutečně vytrvalým bojovníkem a také skvělým člověkem, kterého jsem měla tu čest loni osobně potkat. Ještě dřív než jeho jsem ale loni v létě ve Frankfurtu nad Mohanem během konference kritické geografie potkala jeho doktorandku, Jessicu Miller. K našemu seznámení došlo v tématickém prostředí – na přednášce Petera Marcuseho. S Jessicou jsme od té doby stále v kontaktu a jednou jsem jí také během svého studijního pobytu v USA navštívila v jejím bytě v Brooklynu. Když pak v listopadu zamířila na konferenci kritické geografie pořádané studenty na Clark University v Massachusetts, přijel s ní i Neil Smith, který konferenci zahájil úvodním proslovem, v němž vítězoslavně, a snad až příliš nekriticky jásal nad úspěchy Arabského jara a amerického hnutí Occupy. Zachvácen revolučním duchem třídního boje se jal trochu navážet do post-strukturalistů, obviňujíc je z jisté revoluční impotentnosti. Tím se mu podařilo urazit hned několik lidí v publiku, včetně jeho někdejší studentky Melissy Wright, a mé kamarádky Oony Morrow, doktorandky inspirované marxistickým feminismem. A tak to nakonec nebyla Jessica, kdo mě s Neilem seznámil. K našemu setkání došlo v hospodě poblíž univerzity, když jsme se spolu s Oonou rozhodly využít Neilovy kritiky post-strukturalismu k zahájení kritické debaty. Poté, co Oona Neilovi jasně dala najevo, že s jeho názorem na post-strukturalimus nesouhlasí, jsem s ním začala rozebírat problematiku ozbrojené revoluce. Neopomenula jsem přitom připomenout důležitý fakt, že pocházím ze země, která těch revolucí zažila hned několik. To jej zřejmě zaujalo, a mým názorům to dodalo na vážnosti a relevanci. Řekla jsem mu, že když změní společenský řád ze dne na den, dojde k nastolení nového diktátorského řádu, protože nikdo nebude hned vědět, jak se má v novém řádu chovat. Že se domnívám, že změny musí přicházet postupně, směrem od občanské společnosti, nikoliv v podobě několikadenní krvavé řeže. To jej velice zaujalo, ačkoliv mě dodnes překvapuje, jak moc věřil v ozbrojenou revoluci…

Když jsem mu pak řekla, že v disertaci píšu o roli umělců v gentrifikaci, řekl mi, že mám přijet do New Yorku a že mě provede… Vážně jsem si myslela, že k tomu někdy v budoucnosti dojde, ale to jsem se pěkně spletla. Ještě několikrát jsem si s ním pak povídala v průběhu konference, sledovala, jak se vítá se svými studenty vroucným obětím, a říkala si, jak by se nám takoví vstřícní a milí mentoři hodili na našem albertovském pracovišti… Neil Smith nám bude chybět, nicméně můžeme pokračovat v jeho šlépějích a stejně jako on bojovat za lepší zítřky, zbavené bezpráví a nespravedlností způsobených dravostí neoliberálního kapitalismu. Škoda, že Neil už se těchto lepších zítřků nedožije…

 

 

 

 

Zdroj: Centrum pro výzkum měst a regionů Univerzita Karlova v Praze

 

30.09.2012 21:25:28
hubertxy
Vlastní vyhledávání
Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR
Časopis kultury a oddechu
web Tomáše Vícha
Psychotronika a druidismus
Portál o architektuře
Veřejnost, odbornost, komunikace
Umění žít s uměním
Aktuálně ze světa výtvarného umění
Kalendář astronomických snímků dne
Portál italské Mezinárodní Společnosti Biourbanismu - ISB
Poezie
Soukromá škola dramatické tvorby a Metody Jacques Lecoq (Francie)
The California Institute of Earth Art and Architecture
Aktuálně o designu
Anotace různorodé naučné literatury
Architektura země Dogonů
Biotecture, Michael Reynolds
Stránky hledačů poznání
web Igora Chauna
Hanas living factory
Johana Hájková - perokresby
Klub se věnuje ochraně památek  v Praze od r. 1900
web o.s. Za krásnou Olomouc
iniciativa za veřejnou diskusi
deník
literární server
cyklistika, cykloturistika, cestování na kole
Občanské sdružení
Mapa pražských kauz
Zaměřeno na magistrát!
Nový zdroj informací
časopis
blogy na Respektu
Ukrajinský kulturně politický měsíčník s českou mutací
web Stanislava Vašiny
Literární almanach on-line
občanské sdružení
Hmyzáci a jiné šperky z polymeru
TOPlist
free counters
t.vich@seznam.cz, stanislav.vasina@gmail.com
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one