logonove2-001.jpg

Tři lávky na Střelecký ostrov architekta Vlada Miluniće

unnamed (4).jpg
Vlado Milunić
Nápad propojit tři pražské ostrovy: Střelecký, Slovanský  a Dětský ostrov lávkami vznikl postupně od roku 2010 na základě informace, že plánovaná dendrologická  rekonstrukce Střeleckého ostrova po povodni 2002 navrhuje pro důchodce, děti a maminky s kočárky zpřístupnit ostrov z mostu Legií mimo dlouhé nepohodlné pompézní schodiště také výtahem. Pro návštěvníky ostrova by to ale stále znamenalo cestou ze Smíchova a z Nového města absolvovat dlouhou nepříjemnou pěší trasu po mostě v souvislém proudu výfuků z aut. Maminky s kočárky, děti, důchodci, postižení a ostatní návštěvníci se na ostrov a při návratu z ostrova dostanou pouze za cenu dvojité dávky výfukových plynů. Jak jsme nedávno toho byli svědky, mohou auta když na to přijde, dokonce shazovat lidi z mostu do řeky.
Navrhujeme pro návštěvníky z Nového města daleko lepší trasu  zcela mimo dopravní zátěž a to stávajícím mostem na Slovanský ostrov a následně zavěšenou lávkou nad Vltavou na jižní špičku Střeleckého ostrova. Z druhé strany ze Smíchova se návštěvníci dostanou z úrovně vozovky mostem nad zdymadlem a při minimálním spádu lávkou na Dětský ostrov a další zavěšenou lávkou nad Vltavou na jižní cíp Střeleckého ostrova. V místě, kde se obě lávky s opačným  tahem sejdou, navrhujeme lana spojit a využít tuto konstrukci pro vytvoření několikaúrovňové rozhledny.
Třetí pěší lávka by propojila severní část Střeleckého ostrova s Kampou. V prvním úseku by se lávka klenula nad přirozeným korytem Vltavy opřená o dělící zeď koryta řeky pod smíchovským zdymadlem až na vyšší úroveň jižního cípu ostrova Kampa.
Takto by bylo možné realizovat pěší trasu v celé délce Střeleckého ostrova, která by v přírodním prostředí koryta řeky spojila Kampu s Novým městem a Smíchovem pro pěší případně cyklistický provoz. Cyklisté, kteří hojně užívají trasu pod Vyšehradem a pak u Výtoně po náplavce až k Mánesu a podél Národního divadla se u Karlova mostu dostávají do úzkých  tím, že vedle tramvají v tunelu jsou po obou stranách úzké chodníky, kde se stěží vyhnou dva lidé. Navržené lávky by celý problém střetu s osobní dopravou elegantně více než uspokojivě vyřešily. Byla by to také případně  velmi atraktivní trasa pro kondiční běžce z obou břehů Vltavy a masově pro příští Maratonské běhy Prahou. 
(viz orthomapa + výkresy podélné řezy a půdorysy lávek)
Jde nám zejména o to, aby se jižní část ostrova, která byla také tradičně veřejným prostorem celoměstského významu, vrátila zpět tam, kam logicky patří. V současné době jsou tam tři soukromé tenisové kurty, lukostřelba a privátní restaurace se zázemím, vše za uzavřenou Tyršovou bránou z dob všesokolských sletů. Celá tato část ostrova je dnes  veřejnosti nepřístupná. Současně platí velmi rozumná zásada, že na rozhraní vodní hladiny a břehu ostrova musí být veřejně přístupná cesta, která by byla začátkem procesu navrácení této části ostrova k veřejnému užívání. Tenisové kurty a lukostřelbu by pak bylo možné vyměnit za víceúčelovou halu.
Připomínám, že jsem návrh lávek zpracoval bez objednávky. Mám za to, že  architekt, který má rád svoje město, přichází s náměty, co by jeho atraktivitu ještě zvýšilo. Celá úvaha prošla určitým vývojem technického řešení. Původně šlo  o pontonové lávky na stejných místech  včetně rozhledny. Delší čas jsem se ve stejnou dobu pokoušel  navrhnout také pěší lávku mezi polským Cieszynem a českým Těšínem. Měl jsem lávku, která byla parafrází na českou a polskou vlajku. Vedle mého návrhu byla řada návrhů polských, českých a také velmi komplikovaná a také velmi drahá lávka ve tvaru vykostěné velryby francouzského architekta Francoise Roche objednána polskou stranou.
Vzhledem k tomu, že se nejedná o bohatá města, rozhodl jsem se navrhnout co nejlevnější možnou variantu lávky pro Těšín, kterou jsem následně třikát zopakoval na Střeleckém ostrově. Přiznám se, že bych velmi rád tyto lávky realizoval. V situaci, kdy se dnes propagují na všechy úkoly soutěže, považoval bych veřejnou soutěž na tyto lávky za použití mého architektonického konceptu včetně návrhu technického řešení. Logicky by v tomto případě měla být pouze soutěž na dodavatelskou firmu.
Srovnám-li návrh třech lávek na Střelecký ostrov s tunelem Blanka, který zatím nehotový už zatížil rozpočet města částkou 40 miliard korun, jde o nesrovnatelný přístup ke skutečným potřebám města. 
Chápu, že například tunel pod Mont Blancem, když se chci dostat autem z Francie do Itálie, nemusím vystoupat do výšky 4000 metrů. Nebo když se chci dostat autem z Francie do Anglie, použiju podmořský Eurotunel. V Praze to není tak, že se potřebuju dostat tunelem z Troje do Chuchle, ale potřebuji se dostat někam po celé této 6,5 km dlouhé trase tohoto tunelu. 
V Praze by i nadále měla platit jednoznačná přednost ekologické veřejné dopravě a naopak všechna dostupná  drastická omezení pro neekologickou , drahou  a neefektivní individuální dopravu. Ta má na svědomí obézní, nesportovní, alergickou a sobeckou generaci. Denně zažívám  v tramvaji na Moráni situaci, kdy před tramvají, ve které jede až sto osob, stojí jedno dvoutunové auto s jedním řidičem, který si umanul, že před tramvají musí zahnout vlevo. No a tam zjistí, že vzhledem k protijedoucím autům to nejde. Často takový sobecký řidič zablokuje i provoz tramvají v opačném směru, tedy až 200 osob.
Osobní automobilová doprava je schopna ze sebekrásnějšího města udělat totální neobyvatelnou  páchnoucí mrtvolu. Pražskou dobře fungující vylepšovanou veřejnou dopravu by měly naopak doplnit cyklistické a pěší trasy, jakou jsou lávky na Střelák. Firma Metrostav by se naopak měla zejména věnovat novým trasám metra a vylepšování starých tras, které byly vybudovány také jako atomový kryt pro případ války a dnešnímu provozu nevyhovují jak půdorysně tak vertikálně. 
Cena lávek je asi 100 milionů korun!

květen 2013
architekt Vlado Milunić


                                               
12369.jpg
unnamed.jpg
unnamed (1).jpg
unnamed (2).jpg
unnamed (3).jpg
unnamed (4).jpg
10.10.2015 16:26:28
hubertxy
Vlastní vyhledávání
Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR
Časopis kultury a oddechu
web Tomáše Vícha
Psychotronika a druidismus
Portál o architektuře
Veřejnost, odbornost, komunikace
Umění žít s uměním
Aktuálně ze světa výtvarného umění
Kalendář astronomických snímků dne
Portál italské Mezinárodní Společnosti Biourbanismu - ISB
Poezie
Soukromá škola dramatické tvorby a Metody Jacques Lecoq (Francie)
The California Institute of Earth Art and Architecture
Aktuálně o designu
Anotace různorodé naučné literatury
Architektura země Dogonů
Biotecture, Michael Reynolds
Stránky hledačů poznání
web Igora Chauna
Hanas living factory
Johana Hájková - perokresby
Klub se věnuje ochraně památek  v Praze od r. 1900
web o.s. Za krásnou Olomouc
iniciativa za veřejnou diskusi
deník
literární server
cyklistika, cykloturistika, cestování na kole
Občanské sdružení
Mapa pražských kauz
Zaměřeno na magistrát!
Nový zdroj informací
časopis
blogy na Respektu
Ukrajinský kulturně politický měsíčník s českou mutací
web Stanislava Vašiny
Literární almanach on-line
občanské sdružení
Hmyzáci a jiné šperky z polymeru
TOPlist
free counters
t.vich@seznam.cz, stanislav.vasina@gmail.com
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one