Brány Prahy - vize rozvoje centra
V komisi územního rozvoje Prahy 1, kterou jsem rok vedl, jsme si problém okolí magistrály hned na začátku uvědomili a nechali jsme si od významného pražského urbanisty profesora Karla Maiera vypracovat komplexní SWOT analýzu území od Vltavské po Muzeum s názvem Brány Prahy, která v celku i detailu došla k jednoduchému zadání ideové urbanistické soutěže, kterou je třeba na dané území vypsat.
Trvale udržitelným cílem, tj. ekonomickým, ekologickým a sociálním, je zcivilizovat celé to divoké, smogem a horkem zničené území. Je třeba propojit sady podél hradeb do jednoho Central parku(!), propojit dnes dálnicí oddělené čtvrti a stavět v měřítku a typické polyfunkčnosti zástavby centra, tedy ne v měřítku Dubaje či Šanghaje(!). Tato nová pražská Ringstrasse či Champs Elysees se musí dříve či později stát městskou třídou reprezentující kulturní stavby 21. století. Výzvou je zde na pražské kulturní míli v návaznosti na Operu, Národní, Městské, Vojenské a Železniční muzeum konečně vybudovat Národní knihovnu, jak na ni už více jak 30 let čekáme(!). Okolo Hlavního nádraží a Florence a na křížení tras metra je i přirozeně místo pro prestižní kanceláře světového významu, luxusní hotely nebo i pro novou budovu pražského magistrátu(!). Kromě sadů ve středu pražského tepelného ostrova, kde je nejvyšší průměrná teplota v celé České republice, a kromě polyfunkční zástavby kulturních, administrativních, ubytovacích a obytných staveb je třeba zde konečně vybudovat Nové spojení II a průjezdné vysokorychlostní nádraží(!) odpovídající dnešním nárokům. Na Wilsonovu třídu patří tramvaj. To Penta ale neřeší, naopak. A o tom to je.
Je zřejmé, že toto území o rozloze 100ha, velikostně srovnatelné s územím Bubny-Zátory, které na něj na severu navazuje, bude vyžadovat opravdu velké státní a městské investice, které se však při kvalitním strategickém managementu tohoto centrálního dopravního, kulturního a administrativního uzlu mohou do městské a státní pokladny brzy vrátit.
Ne však za předpokladu, kdy Penta ještě před výstavbou nádraží, parku a Národní knihovny vyžere profit za téměř zadarmo korupčně podpultově získané parcely Českých drah do své kapsy a na infrastrukturu nezbude ani koruna.
Ne však, když tu místo kultury 21. století bude čínská a ruská čtvrť sloužící jako pračka na peníze(!).
Ne však, když Praha 1, Hlavní město Praha a Vláda České republiky bude dělat mrtvého brouka a nebude využívat své rozhodující role ve správě města a státu, jak ze zákona má a musí a k čemu je hergot(!) volíme.
Ne však, když zde místo pestré městské výstavby, kterou je Praha vyhlášená, místo stovek originálních a geniálních domů navazujících na tolikrát skloňovaný Tančící dům, postavíme 200m dlouhé táhnoucí se uniformní nudle mrakodrapů naležato(!).
V červnu 2019 jsme si s radním pro územní rozvoj Petrem Hlaváčkem dali ruku na to, že je třeba pro toto významné transformační území společně zorganizovat mezinárodní dvojdenní seminář, kde se jednak seznámíme, jak se podobné problémy řešily nedávno v evropských městech, co si od něj slibuje Praha, sousední městské části, co České dráhy a co developeři. Seminář s názvem „Propojené město“, který naváže na projekt Jana Gehla „Magistrála spojuje“, má otevřít nekonečně odkládanou diskuzi nad tímto úžasným hradebním prostorem s výhledem na 50 a více let dopředu. Seminář měl být v říjnu, pak v lednu, teď Petr Hlaváček mluví o dubnu 2020. Jak jsem logicky podezřívavý, tak to na mne dělá dojem, že se jej snaží odložit pod tlakem Penty až na dobu, kdy už bude o Central Business District Praha rozhodnuto a příležitost koncepčně plánovat bude díky odkladům promarněna(!).