logonove2-001.jpg

Biskupcová

22089389_10212717535286102_2944172036645477349_n.jpg
Stanislav Vašina
1993 - 1995

Bydleli tam Ujda a Jandák. Ujda byl bytnej, Jandák nájemník. A s nima sem tam fůra dalších týpků. Třeba Březina tam byl pečenej vařenej. Ten se vyznačoval tím, že když se vožral, tak se věčně přel a rval, a protože s tím začal až tehdy, když měl už hodně naváto, tak poměrně často dostal přes držku. Též na něm bylo hezké, že si odseděl nějaký ten čásek ve vězení. Asi nejkurióznější důvod, proč si tak jednou pobyl za mřížema, byla jeho vyvedená krádež televize. Vytlouk' jakousi výlohu, vzal televizi a pomalu se s ní vožrale šoural po hlavní třídě odtud pryč, takže pro policajty nebyl nejmenší problém ho odlapnout. Prý se u soudu obhajoval tím, že kamarádi měli chuť se dívat na televizi, a tak jim ji chtěl přinýst, a cože na tom je tak nepochopitelnýho. Další dobrá z postav bejval Hampejz. Ten se živil tím, že se v různých půjčovnách tvářil děsně seriózně, na svou občanku si půjčil věcí za pár desítek tisíc, a pak to střelil někde v bazaru dosti pod cenou. To, že mu pak chodily nějaký obsílky a upomínky, nebral moc vážně. Ovšem velmi často se stávalo, že postavy, co se sešly v Biskupcový, neměly ani floka. To pak ležely, kouřily vajgly od startek a čekaly, kdo přijde. Vždycky někdo přišel a bylo zas líp.

Též byla moc hezká výzdoba bytu. Dvě, tři prázdné skříně, veliká postel se špinavejma spacákama, holá podlaha parketová a holý zdi. Jediná vychytávka byl obraz, co dostal Ujda od nějakýho svýho kámoše, a na něm byl jakejsi oranžovej orangutan, co opejká slona nad propanbutan. Jandák měl ve své komůrce plakát Sinead. Nějakou tu poličku a jakousi matraci.

Bylo velmi veselo, když se Ujda pustil do žertování. Spočívalo v tom, že se zapnul budík s rádiem, jedinej funkční reprodukční přístroj v bytě, a Ujda uhadoval, kdo to hraje. Když hráli Stouni, říkal, že jde o Queeny a podobně. Ono se to legrační moc nezdá, ale když to provozoval takovou třetí, čtvrtou hodinu, už to prostě k smíchu začalo bejt. Prostě Ujda měl za ušima. Též každému říkal, jak ho miluje. Smál se u toho a cenil svý bezzubý dásně. Ačkoliv to byl byt velmi andrgraundovej, já si tam tvrdší drogu dal jen jednou. A bůh ví, co to bylo. Na každej pád to asi nebylo nic moc, když jsem potom začal skákat po hlavě ze stolu. Jakože jsem hochům ukazoval, kterak jsem v mládí byl za závodního plavce. Dodnes mi to, když je náhodou takovýho Březinu nebo Ujdu potkám, nezapomenou připomenout, jakej jsem bejval skokan. Vysloužil jsem si tehdá přezdívku Oblouček. Ovšem někdy to některý týpci komolej. Takovej Majkl mi říká Koloušek. Ale mně to neva. On Majkl to má už dost vygumovaný.

Ujda se ve finále oženil s Radkou, odsunul se do Holešovic a ten byt střelil. Teď už je ale zase sám. Nebo bůh ví s kým. Ono už to tam taky nebylo ono od tý doby, co se jim tam jejich další podnájemník Ježek, co byl odkudsi ze Slovenska, oběsil na klice od okna.


http://vasinasi.webgarden.cz/rubriky/vzpominky/biskupcova
03.01.2018 23:14:47
hubertxy
Vlastní vyhledávání
Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR
Časopis kultury a oddechu
web Tomáše Vícha
Psychotronika a druidismus
Portál o architektuře
Veřejnost, odbornost, komunikace
Umění žít s uměním
Aktuálně ze světa výtvarného umění
Kalendář astronomických snímků dne
Portál italské Mezinárodní Společnosti Biourbanismu - ISB
Poezie
Soukromá škola dramatické tvorby a Metody Jacques Lecoq (Francie)
The California Institute of Earth Art and Architecture
Aktuálně o designu
Anotace různorodé naučné literatury
Architektura země Dogonů
Biotecture, Michael Reynolds
Stránky hledačů poznání
web Igora Chauna
Hanas living factory
Johana Hájková - perokresby
Klub se věnuje ochraně památek  v Praze od r. 1900
web o.s. Za krásnou Olomouc
iniciativa za veřejnou diskusi
deník
literární server
cyklistika, cykloturistika, cestování na kole
Občanské sdružení
Mapa pražských kauz
Zaměřeno na magistrát!
Nový zdroj informací
časopis
blogy na Respektu
Ukrajinský kulturně politický měsíčník s českou mutací
web Stanislava Vašiny
Literární almanach on-line
občanské sdružení
Hmyzáci a jiné šperky z polymeru
TOPlist
free counters
t.vich@seznam.cz, stanislav.vasina@gmail.com
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one