logonove2-001.jpg
picture_54177_298_32.jpg
                 Krásavica
 

Hudba je jedním z nejkrásnějších a nejnádhernějších darů božích. 
Je jedním z nejlepších umění. Noty oživují slova. 
Hudba zahání duchu smutek, jako bychom se dívali na krále Saula. 
Je nejlepší útěchou pro zarmoucené lidi, jí se srdce upokojí, občerství a osvěží.

Martin LutherPo období kobercové socialistické panelové výstavby a po neméně velkokapacitní postsocialistické developerské výstavbě nákupních a administrativních center, po živelném růstu domků na předměstí a předražených dopravních stavbách se začaly konečně v Praze dít opravdové komplexní změny. Degradovaný veřejný prostor se rehabilitoval. Změnou dopravního řešení křižovatky na nábřeží na konci Revoluční se uvolnil prostor Náměstí Sametové Revoluce pro lidi a jeho východní stranu obsadila Pražská Filharmonie.

Praha postavila poslední velkou reprezentační Smetanovu síň v Obecním domě pro 1200 posluchačů v roce 1912, tj. před více jak sto lety. Na výzdobě se tehdy podíleli nejvýznamnější čeští sochaři a malíři počátku 20. století. Od té doby, pomineme-li kongresový sál sjezdového Paláce kultury pro 2800 lidí a rockový sál Fóra Karlín pro 2000 lidí, neměla Praha koncertní síň splňující nároky na velikost, akustiku, ale především na reprezentaci. Na tu se časem zapomnělo. Nová koncertní Síň Hanse Krásy postavená dle návrhu Petera Balhara a Tomáše Vícha spolu se Smetanovou a Dvořákovou síní nabídla milovníkům hudby úplně novou kvalitu.
picture_54177_298_37.jpg
Já, Tomáš Vích, to okomentoval slovy: „Víte, byla to revoluce. Materialistická diktatura proletariátu nám zanechala mraky betonu a architektonické kulturní vakuum, které bylo třeba zaplnit. Zaplnit. Ideou. Ne architekturou, která nic nereprezentuje, je slepá, hluchá a němá. Ne architekturou 20. století plnou prázdných krabic naplněných prázdným prostorem. To ne. Náš přirozený svět, který dobrovolně žijeme, je plný smyslů a nesmyslů, které mají svůj složitý půvab a záhadný význam. Jsem rád, že se Kráska, jak jí říkáme, stala místem faktické umělecké koncentrace, vroucím hrncem emocí, Eliščinými lázněmi úlevy a očisty těla a duše. Je to architektura bobismu, který jsme dvacet pět let tříbili. Je přirozeně organická, ne nepodobná architektuře Gaudího, Wrighta či Tančícího domu od Vlada Miluniće a Franka Gehryho. Dispozičně je inspirovaná eliptickým půdorysem londýnské Royal Albert Hall. Naše Kráska je ale komornější. Není pro sedm, ale „jen“ pro tři tisíce lidí. Není jako v Londýně 80x90, ale 60x70 metrů. Do polo zapuštěného sálu vstupujete rovnou z přízemí a prosklená kopule zalévá interiér světlem. Sklípkové klenby zastřešení se sluncem neuvěřitelně proměňují, a mají parádní zvuk. Konstrukce sálu je z masivního šumavského smrku, což z něj dělá jeden velký hudební nástroj. Sál pojme 3000 posluchačů, dvě věže s vyhlídkovou terasou s restaurací a kavárnou a salonky občerství 300 hostů. Tramvajová zastávka před vchodem a parkovací místa pro 300 aut carsharingu v podzemí ji dělají snadno dostupnou. Kráska je svatostánek hudby na nejvyšší světové úrovni a Praha si i díky ní zachovala zdravé smysly - oko vidící, ucho slyšící a srdce mluvící.“

Náměstí Sametové Revoluce mezi Ministerstvem obchodu a průmyslu a Pražskou Filharmonií dnes zdobí amfiteátr s kulisami opery Brundibár. Je to memento mori. "Skladatel Hans Krása do poslední chvíle vzdoroval svým uměním hrůzám etnické a kulturní genocidy, která Prahu v čtyřicátých letech neminula. Krásova hudba zněla ghetem Terezína a ve světě zní dodnes. Odolala. Česká kultura po ztrátě bohatství židovské kultury a následně i německé v Praze osaměla a svůj skličující smutek skrývá pod dnešní evropskostí. Praha se opět pomalu stává otevřenou Citadelou původní tvořivé evropské kultury, jakou už na chvíli byla za života Hanse Krásy. Citadelou Krásy, která příště odolá," říká autor pomníku a můj inspirativní kolega a kamarád Peter Balhar.


Brundibár: A hope in hell 
Edith Sheldon vzpomíná v Sydney na dětskou operu v českém Terezíně.
Spirit of Things, ABC RN 
05.01.2018 00:01:21
hubertxy
ISSN 1804-929X
Vlastní vyhledávání
Časopis kultury a oddechu
web Tomáše Vícha
Psychotronika a druidismus
Portál o architektuře
Veřejnost, odbornost, komunikace
Umění žít s uměním
Aktuálně ze světa výtvarného umění
Kalendář astronomických snímků dne
Portál italské Mezinárodní Společnosti Biourbanismu - ISB
Poezie
Soukromá škola dramatické tvorby a Metody Jacques Lecoq (Francie)
The California Institute of Earth Art and Architecture
Aktuálně o designu
Anotace různorodé naučné literatury
Architektura země Dogonů
Biotecture, Michael Reynolds
Stránky hledačů poznání
web Igora Chauna
Hanas living factory
Johana Hájková - perokresby
Klub se věnuje ochraně památek  v Praze od r. 1900
web o.s. Za krásnou Olomouc
iniciativa za veřejnou diskusi
deník
literární server
cyklistika, cykloturistika, cestování na kole
Občanské sdružení
Mapa pražských kauz
Zaměřeno na magistrát!
Nový zdroj informací
časopis
blogy na Respektu
Ukrajinský kulturně politický měsíčník s českou mutací
web Stanislava Vašiny
Literární almanach on-line
občanské sdružení
Hmyzáci a jiné šperky z polymeru
TOPlist
free counters
t.vich@seznam.cz, stanislav.vasina@gmail.com
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one