logonove2-001.jpg
picture_54177_298_29.jpg
                 BrundibárBrundibár poražen, utíká do dáli,
zaviřte na buben, válku jsme vyhráli.
Vyhráli proto jen, že jsme se nedali, že jsme se nebáli,
že jsme si všichni svou písničku veselou do kroku zpívali…

Dětská opera BRUNDIBÁR
Hans Krása a Adolf Hoffmeister, 1938Léčba Trianglem, jak už řečeno, spočívá ve třech bodech symbolizujících vzdělanost, krásu a vzájemnost. Primátorka teoložka Vlaďka Nováková se po roce díky dopravnímu kolapsu Prahy, vrátila se svými přáteli historikem Ornellem Lamanti, architektkou Kateřinou Krásnou, věčným studentem UMPRUM Olinem Olivou a tramvajákem instalatérem Františkem Josefem Průlomem ke společnému návrhu Náměstí Sametové Revoluce. Připraveným přeje štěstí.

Vlaďka pokračuje ve své primátorské prezentaci:

„Slavný staroměstský rodák Franz Kafka říká, že „mládí je šťastné pro svou schopnost vidět krásu - nestárne.“ Dobře věděl, že krása a mládí jsou spojené nádoby. Je úžasné potkávat zajímavé lidi. Proto bych si z celého svého srdce přála Prahu pestrou a různorodou, tavicí tyglík, ve kterém se vaří elixír věčného mládí. Vidím město otevřené a stověžaté, vidím město, které je prahem inspirativních setkání a objevů naplňujících naše životy radostným dětským očekáváním, chutí, vůní a krásou nebeskou. Nesmíme zapomenout na dobu, kdy byla celá naše země a doba napadena totalitou a nesvobodou, strachem a útiskem. Vzpomeňme na urputné středověké náboženské psychózy, na fašistickou genocidu, na komunistickou zabedněnost, opusťme navždy konzumní prázdnotu a existenciální nihilismus s heslem po mně potopa. Inspirujme se dětmi ze světoznámé opery Brundibár, těmi malými a slabými bytostmi, které se spojily a přemohly robota. Na památku všech, kdo se nevzdali a neustoupili globální mašinérii, plánujeme na konci Revoluční třídy u Štefánikova mostu první české Náměstí Sametové Revoluce.
picture_54177_298_36.jpg
Místo, kde stávaly u mostu romantické Eliščiny lázně, které Němci za války zbourali, dnes blokuje mimoúrovňový nájezd. K nápravě této staré urbanistické chyby je třeba schválit nový Regulační plán předpolí Štefánikova mostu. Aby nedošlo k dnes akutně hrozící demolici domu v Revoluční 1502/30 a bylo možno blok dostavět, je nejlépe rozlehlou křižovatku přestavět dle osvědčeného vzoru řady levobřežních křižovatek od Smíchova k Letné s podjezdem ve směru po proudu řeky. Na našem pravém břehu, jak vidíte, bude podjezd opačně ve směru proti proudu. Transformací lokality uvolníme jak plochu náměstí, tak získáme unikátní parcelu pro stavbu Pražské filharmonie srovnatelnou s místy, kde stojí Národní divadlo či Rudolfinum. V celém historickém centru nenajdete krásnější stavební parcelu. Je to městotvorná výzva par excellence!

V roce 2018 otevřeme Prahu světovému setkání dětských sborů k oslavě 75. výročí opery Brundibár od Hanse Krásy a Adolfa Hoffmeistera, kterou hrály v 55 reprízách děti v koncentračním táboře v Terezíně během roku 1943 na své cestě smrti do Osvětimi. Na našem náměstí plánujeme na památku nesmrtelného představení jako živý památník amfiteátr s kulisami starého Josefova v jehož křivolakých uličkách věčně mladý Hans Krása na procházce pozoruje, zda a jak naše děti sborem přezpívají tupou strojovou odrhovačku flašinetáře Brundibára. Stejně jako se v opeře děti spojily k záchraně nemocné maminky, spojili se v době Sametové revoluce na náměstích v celé zemi studenti a vůbec všichni lidé dobré vůle a svými klíči odzvonili konec komunistickým zrádcům kolaborujícím se sovětskými okupanty.

Pomník je v neposlední řadě i výzvou pro nás dnes,
abychom společně uzdravili naši nemocnou Matku Měst.
Praho, je na čase! "

Cejtit zase všechny vůně na chvíli se dotknout hvězd
milovat až tělo stůně a skončit když bije šest
nebo zmizet do pohádky a bejt jako malej kluk
nemuset už nikdy zpátky schovat se a ani muk

Máma táta
Hudba Praha
05.01.2018 00:00:31
hubertxy
ISSN 1804-929X
Vlastní vyhledávání
Časopis kultury a oddechu
web Tomáše Vícha
Psychotronika a druidismus
Portál o architektuře
Veřejnost, odbornost, komunikace
Umění žít s uměním
Aktuálně ze světa výtvarného umění
Kalendář astronomických snímků dne
Portál italské Mezinárodní Společnosti Biourbanismu - ISB
Poezie
Soukromá škola dramatické tvorby a Metody Jacques Lecoq (Francie)
The California Institute of Earth Art and Architecture
Aktuálně o designu
Anotace různorodé naučné literatury
Architektura země Dogonů
Biotecture, Michael Reynolds
Stránky hledačů poznání
web Igora Chauna
Hanas living factory
Johana Hájková - perokresby
Klub se věnuje ochraně památek  v Praze od r. 1900
web o.s. Za krásnou Olomouc
iniciativa za veřejnou diskusi
deník
literární server
cyklistika, cykloturistika, cestování na kole
Občanské sdružení
Mapa pražských kauz
Zaměřeno na magistrát!
Nový zdroj informací
časopis
blogy na Respektu
Ukrajinský kulturně politický měsíčník s českou mutací
web Stanislava Vašiny
Literární almanach on-line
občanské sdružení
Hmyzáci a jiné šperky z polymeru
TOPlist
free counters
t.vich@seznam.cz, stanislav.vasina@gmail.com
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one