logonove2-001.jpg

(21.) Jako oko v hlavě

picture_54177_298_2.jpg
                 Ako oko v hlave

 

Budova Národní knihovny,
kterou při svých procházkách Prahou vídáš v místě někdejšího pomníku diktátora,
je moderní odpovědí na historickou dominantu Pražského hradu,
její vskutku demokratickou paralelou,
je zosobněním tvořivého ducha, výrazem vzdělanosti,
kulturnosti a humanity tradičně svázaných s Prahou a s jejím reliéfem,
projevem pokorné úcty člověka k přírodě.

Václav Havel Johance, 2009

 

Během léta primátorka Vladěna Nováková společně s jedenácti radními u kulatého stolu, jak rytíři Svatého Grálu, sepsali návrh tzv. PRAŽSKÉHO TRIANGLU. Na prvním zářijovém zastupitelstvu Vlaďka přednesla iniciační řeč:

„Vážené dámy, vážení pánové, milí spoluobčané,

s důvěrou, kterou jste nám dali ve volbách se k Vám obracím a s radostí v srdci Vám chci představit Pražský Triangl, společné dílo Rady města za přispění nejlepších hlav našeho hlavního města. Jak mnozí z Vás ví, Praha se nám během posledních padesáti let „záhadně“ rozpadá. V dobách totality a následujícího postsocialistického chaosu, v dobách bez ducha a bez srdce ztratila paměť a sílu a díky tomu i tvar a bývalou poezii a krásu. V honbě za denní obživou Praha zapomněla na ideály, které ji tisíc let byly přirozeným zdrojem života. Aby se město opět našlo a bylo prosperující, zdravé a přátelské, je třeba obnovit naše staré dobré hodnoty, které dnes chodí v roztrhaných šatech. Myslím vzdělanost, krásu a vzájemnost.
picture_54177_298_34.jpg
Boží oko Pražského Trianglu, navazuje na mystérium osy pražského slunovratu a na systém magických trojúhelníků středověké Prahy z doby Karla IV. Naším cílem je podnítit vše dobré, co v Praze je či bylo, a s pomoci vesmírných andělů narovnat naše shrbená záda a měknoucí svalstvo a mozky.
Duchovní oporou pro tři zakládající symbolické kameny revitalizace města se krom probuzeného občanského a kulturního dění stala i poslední papežská Encyklika LAUDATO SI’ s podtitulem O PÉČI O SPOLEČNÝ DOMOV, kde papež František v bodě 150 říká: „Vzhledem ke vzájemné interakci mezi městskými prostorami a lidským jednáním potřebují projektanti budov, čtvrtí, veřejného prostoru a měst, aby jim další disciplíny pomohly porozumět procesům, symbolice a chování lidí. Nestačí úsilí o krásu projektu, protože ještě větší cenu má jiný typ krásy, totiž kvalita života lidí, jejich harmonický vztah s životním prostředím, jejich setkávání a vzájemná pomoc. Také proto je velmi důležité, aby do analýzy urbanistických plánů vždy vstupovali též místní obyvatelé.“
Smyslem Pražského Trianglu je probudit lásku ke vzdělání a kráse a zapojit Pražany do správy města. Potřebujeme jasně a srozumitelně reprezentovat naše ideály, potřebujeme otevřené diskuze, potřebujeme Vaši důvěru a porozumění, jen tak bude mít naše společné dílo váhu a přirozený smysl. 
picture_54177_298_35.jpg
Jak Pražský Triangl vypadá? Vrcholy trojúhelníku na mapě jsou navrhované nové budovy Národní knihovny pod Stalinem, Pražské Filharmonie na Náměstí Sametové Revoluce a Občanské Fórum na Staroměstském náměstí. První aktivizující kámen Pražského Trianglu je stavba Národní knihovny, dům úcty k tvořivosti, vzdělání a humanitě na místě opuštěného a zpustlého pomníku diktátora, jak ve svém prorockém snu spatřil prezident Václav Havel. S Vaším souhlasem vystavíme ve spolupráci s Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy dle oprášeného projektu Jana Kaplického Národní knihovnu „zosobňující tvořivého ducha“ na věčnou slávu vítězství humanity nad totalitou. Místo falešného kultu Josifa Vissarionoviče Stalina bude do skály vyhloubena pyramidální jeskyně s periskopem hledícím na město, na řeku a na věž Staroměstské radnice. Zneuctěné místo získá zpět své světlo a kosmického ducha.
Vzhledem k tomu, že až na pár nejmenovaných výjimek (…) milujeme humor a dobrý vtip, vchod do knihovny bude jako oko v hlavě hlídat Jára Cimrman, respektive socha mýtického dítěte myslitele v nadživotní velikosti. Nejistí jsme si jen v jedné otázce, a sice, zda se v jeho případě jedná o dívku či chlapce?“


Radost vidět a rozumět, to je nejkrásnější dar přírody. Albert Einstein
04.01.2018 23:59:44
hubertxy
ISSN 1804-929X
Vlastní vyhledávání
Časopis kultury a oddechu
web Tomáše Vícha
Psychotronika a druidismus
Portál o architektuře
Veřejnost, odbornost, komunikace
Umění žít s uměním
Aktuálně ze světa výtvarného umění
Kalendář astronomických snímků dne
Portál italské Mezinárodní Společnosti Biourbanismu - ISB
Poezie
Soukromá škola dramatické tvorby a Metody Jacques Lecoq (Francie)
The California Institute of Earth Art and Architecture
Aktuálně o designu
Anotace různorodé naučné literatury
Architektura země Dogonů
Biotecture, Michael Reynolds
Stránky hledačů poznání
web Igora Chauna
Hanas living factory
Johana Hájková - perokresby
Klub se věnuje ochraně památek  v Praze od r. 1900
web o.s. Za krásnou Olomouc
iniciativa za veřejnou diskusi
deník
literární server
cyklistika, cykloturistika, cestování na kole
Občanské sdružení
Mapa pražských kauz
Zaměřeno na magistrát!
Nový zdroj informací
časopis
blogy na Respektu
Ukrajinský kulturně politický měsíčník s českou mutací
web Stanislava Vašiny
Literární almanach on-line
občanské sdružení
Hmyzáci a jiné šperky z polymeru
TOPlist
free counters
t.vich@seznam.cz, stanislav.vasina@gmail.com
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one