logonove2-001.jpg
picture_54177_296_3.jpg
         
              
                Ворота городаTehdy řekl Bůh Noemovi:
„Vyjdi z korábu, ty i žena tvá, tví synové a jejich ženy!
Vyveď živočichy, kteří jsou s tebou, ať se v hojnosti rozplozují na zemi,
rostou a množí se!“

O potopě světa, Ivan Olbracht, 1939

 

Tato kapitola bude mít nezvykle technický charakter. Je třeba rekapitulovat složitou situaci po zácpě města, kdy se vše převrátilo vzhůru nohama. Vlaďka, Káča, Ornello, Olin a Pepa přerušili studium i své kavárenské schůzky a věnují se aktuálním existenčním problémům za výjimečného stavu.

Lidé si už v uzavřeném prostoru města pro panickou hrůzu do svých vozidel nesednou a hromadně se jich zbavují jak Němci trabantů v roce 1989. Po pražských výpadovkách najíždí vyprošťovací technika a non-stop odklízí čtyři sta tisíc do sebe zaklesnutých a pomačkaných aut. Vytčeným cílem je město uklidit do Vánoc. Krizový štáb rozhodl, že sto padesát tisíc aut, která nepoškozená přežila řetězovou zácpu, ale jsou ve vnitřním městě už nepoužitelná, mají být shromážděna do nových parkovacích věží na stanicích metra, na nádražích a na výpadovkách na hranici města. Auta jsou podle nového Silničního zákona v péči Ředitelství silnic a dálnic a jsou součástí dopravní sítě stejně jako povrch vozovek, svodidla či veřejné osvětlení. Parlament odhlasoval, že jsou veřejná a určená k příměstské dopravě do satelitů a k individuální dálkové dopravě.

Vznik řetězové zácpy netušených rozměrů staví na hlavu všechny dosavadní vize dopravy. Praha si zvyká na nové status quo, kdy se ze dne na den mávnutím kouzelného proutku stala největším městem na světě bez aut. Jako Benátky, ale dvacetkrát větší. Lidé jezdí z bezpečnostních důvodů jen vlaky a tramvajemi, jak před sto lety. Městská hromadná doprava sílí a vzkvétá. Lidé objevují krásu vzpřímené chůze, zhluboka dýchají čerstvý vzduch a kochají se východy slunce. Všechny překvapil zapomenutý noční klid. Památková rezervace se nadechla a mění se po zásluze na vládní čtvrť a oázu škol a kultury. Nadnárodní řetězce nákupních center závislých na individuální automobilové dopravě krachují a lokální ekonomika ze svého bahnitého dna letité krize skokově kvete. Zejména pro střední třídu je život bez auta současně společenskou ztrátou i výzvou. Lidé našli v pudu sebezáchovy nový, a nutno zdůraznit, zdravý způsob životní náplně. Místo aby své úspory investovali jako daňové úniky do luxusních SUV a limuzín, věnují se obnově chátrajících nemovitostí a budují z nich lokální podniky všeho druhu. Od pekáren, přes krejčovství a truhlárny po montovny IT techniky. Lidé ze satelitů se vrací do poloprázdného města. Ti, co stihli na předměstí již zdomácnět, uvolněné haciendy adaptují na obecní služby.

Než plánované věže projdou stavebním řízením a stavbou, uplyne rok plný reorganizací a regenerace života. Parkovací věže lidmi vtipně přejmenované na „holubníky“ jsou novými bránami Prahy. Sto věží pro sto padesát tisíc vozidel je novým symbolem města. Praha naše milovaná, zlatá, stověžatá!
Beránku náš, na nebesích
stůj při nás, až přijde tma
Beránku náš, na nebesích
neopouštěj nás, až začnem se bát, bát
Haleluja, haleluja, haleluja, haleluja

Půlnoční, Alois Nebel, Umakart & Václav Neckář
26.12.2017 22:44:47
hubertxy
ISSN 1804-929X
Vlastní vyhledávání
Časopis kultury a oddechu
web Tomáše Vícha
Psychotronika a druidismus
Portál o architektuře
Veřejnost, odbornost, komunikace
Umění žít s uměním
Aktuálně ze světa výtvarného umění
Kalendář astronomických snímků dne
Portál italské Mezinárodní Společnosti Biourbanismu - ISB
Poezie
Soukromá škola dramatické tvorby a Metody Jacques Lecoq (Francie)
The California Institute of Earth Art and Architecture
Aktuálně o designu
Anotace různorodé naučné literatury
Architektura země Dogonů
Biotecture, Michael Reynolds
Stránky hledačů poznání
web Igora Chauna
Hanas living factory
Johana Hájková - perokresby
Klub se věnuje ochraně památek  v Praze od r. 1900
web o.s. Za krásnou Olomouc
iniciativa za veřejnou diskusi
deník
literární server
cyklistika, cykloturistika, cestování na kole
Občanské sdružení
Mapa pražských kauz
Zaměřeno na magistrát!
Nový zdroj informací
časopis
blogy na Respektu
Ukrajinský kulturně politický měsíčník s českou mutací
web Stanislava Vašiny
Literární almanach on-line
občanské sdružení
Hmyzáci a jiné šperky z polymeru
TOPlist
free counters
t.vich@seznam.cz, stanislav.vasina@gmail.com
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one