logonove2-001.jpg

Na jakém principu mohou létat létající talíře?

Na jakém principu mohou létat létající talíře? - obrázek

Na jakém principu mohou létat létající talíře? - obrázek

Miloš Pulda


 

11. září 2007
.
 
Jakým způsobem létající talíře létají? My známe prakticky jen dva způsoby jak se udržet ve vzduchu nehybně na jednom místě: Balón a vrtulník. Ani jedno z toho se pro vysvětlení létajících talířů nehodí. Nabízí se ale ještě jedna možnost.
Existuje zajímavý a efektní fyzikální pokus. Pokud přibližujeme magnet k supravodiči, pak v určité vzdálenosti se magnet nad supravodičem zastaví a volně se nad ním ve vzduchu vznáší. Vysvětlení je jednoduché: přibližováním magnetu se měnilo magnetické pole kolem supravodiče a tím se v něm naindukoval elektrický proud. Ten navodil magnetické pole kolem supravodiče takové, aby bránilo probíhajícím změnám. Brání tedy dalšímu přibližování magnetu. Protože v supravodiči jednou naindukovaný proud nezanikne, magnetické pole také trvá dál. Výsledek vypadá téměř jako kouzelnické představení. Magnet nehybně stojí na místě volně v prostoru, na ničem nevisí. Pokud ho rukou postrčíme, cítíme zřetelný odpor. Magnet se snaží vrátit zpět na to místo ve volném prostoru, z něhož jsme ho odtrčili. Magnetické pole indukovaného proudu v supravodiči se opravdu poctivě snaží zabránit každé změně v poloze magnetu. Magnet tak můžeme zatížit i nějakým nákladem a magnet ho udrží.
Nabízí se myšlenka, co by se asi stalo, kdybychom tenhle pokus obrátili. Kdybychom přibližovali supravodič k magnetu. Prakticky se to vyzkoušet nedá, protože všechny naše supravodiče musí být mohutně chlazené a proto se s nimi nedá moc jednoduše manipulovat. Teoreticky je to ale jasné. Supravodič musí zůstat stát ve vzduchu nad magnetem úplně stejně jako magnet nad supravodičem.
Nyní už stačí si uvědomit, že naše Země je také jeden obrovský magnet. Pokud tedy se k ní bude z vesmíru přibližovat supravodič, v určité výšce nad zemí se musí zastavit a zůstat nehybně stát. Pokud budeme nějakým způsobem ovládat elektrický proud indukovaný v tomto supravodiči, pak se supravodič bude pohybovat ve vzduchu jako řízený létající stroj. Můžeme mu říkat třeba magnetoplán. Při zesílení proudu bude stoupat vzhůru, při zeslabení klesat dolů. Pokud se změní rozložení proudu uvnitř hmoty supravodiče, magnetoplán poletí vodorovně určitým směrem. To vše naprosto potichu a podle intenzity proudu v supravodiči třeba i dost velkou rychlostí.
Jak by takový magnetoplán vypadal? Základem by musel být masivní supravodivý prstenec. Ten by byl nosnou částí. Na něm by pak bylo navěšeno všechno ostatní, co je potřebné, tedy kabina pro posádku a stroje k ovládání magnetoplánu. U menších strojů by kabina mohla být uprostřed prstence, u větších by asi bylo výhodné umístit kabiny po vnějším obvodu prstence. Výsledkem je stroj, který až nápadně připomíná létající talíře, jak je popisují ti, kteří je viděli.
Takový magnetoplán by šířil kolem sebe nesmírně silné magnetické pole. Se silnými magnetickými poli a jejich projevy nemáme moc zkušeností, protože pomocí klasických nesupravodivých materiálů se moc silné magnetické pole nedá vybudit. Některá svědectví ale nasvědčují, že kolem pozorovaných létajících talířů asi nějaké magnetické pole bude. Podle jednoho popisu měl takový neznámý předmět přistát poblíž silnice. V jeho blízkosti zastavovala auta a nemohla jet dál, protože jim přestal fungovat motor. Traktor ale mohl jet kolem bez problémů. Jakmile ten předmět odletěl, motory aut zase šly normálně nastartovat a auta normálně jezdila dál. Nebyla tedy porouchaná, byla v naprostém pořádku. Nabízí se jiné vysvětlení: Benzinové motory v autech mají totiž elektrické zapalování, kde se magnetickým polem v cívce indukuje vysoké napětí pro jiskru ve svíčce. V silném vnějším magnetickém poli se jádro cívky přesytí a cívka přestane pracovat. Svíčky ztratí jiskru a motor "chcípne". Naproti tomu traktor má dieselový motor, jehož princip je čistě mechanický, takže nepotřebuje nic indukovat a žádné magnetické pole mu proto nevadí.Dnes ovšem nejsme schopní takový magnetoplán postavit. Nemáme k tomu potřebný supravodivý materiál na nosný prstenec. Nedá se ale říct, že žádný takový materiál neexistuje. Už se podařilo vyrobit materiál supravodivý i za normální pokojové teploty. Jenže je nestabilní. Ztrácí supravodivost už několik minut po vyrobení. Nicméně dokazuje, že supravodivost za "lidské" pokojové teploty je možná. Je jen otázka času, peněz a dalších pokusů, než se podaří najít takový materiál, který bude trvale a stabilně supravodivý i bez chlazení. Jistě nemusíme pochybovat, že civilizace nesrovnatelně vyspělejší, než je ta naše, má takový materiál k dispozici už dávno.

Magnetické pole vytvářené silnými supravodivými elektromagnety má další zajímavé vlastnosti. Např. působí i na diamagnetická tělesa, tedy taková, která normální magnet nepřitahuje. V dostatečně silném magnetickém poli, jaké se "normálním" permanentním magnetem nebo klasickým elektromagnetem vytvořit nedá, se diamagnetická tělesa vznáší ve vzduchu i navzdory gravitaci. Diamagnetickými tělesy jsou ovšem i všechny živé organismy. Tak se při jednom pokusu vznášela ve vzduchu i živá žába a novináři z toho udělali senzaci.

Existuje svědectví, podle kterého mimozemšťané vzali několik lidí do svého létajícího talíře. Ten prý stál ve vzduchu několik metrů nad zemí a ti lidé se k němu vznášeli vzhůru volným prostorem. Pokus s "létající žábou" naznačuje, že by to možná nemusel být takový nesmysl, jak to na první pohled vypadá. Pokud by létající talíře skutečně létaly na magnetickém principu a obsahovaly proto velice silný supravodivý elektromagnet, pak by se možná jejich magnetické pole dalo využít i jako jakýsi výtah pro nastupování a vystupování. Přesvědčit se o tom experimentálně zatím pochopitelně nemůžeme. Ona "létající žába" se vznášela jen v dutině uvnitř velikého supravodivého elektromagnetu. Na víc zatím naše věda a technika nestačí. Až my zvládneme výrobu vhodných supravodivých materiálů, třeba pak také budeme mít výtahy, které nebudou viset na laně, ale budou se vznášet v magnetickém poli.
A nakonec - pokud se už nadobro chcete vyhnout dopravním zácpám, podívejte se tady:o)

Může být váš již za méně než 45 000 Liber!

.
.
 

 

 

. 

 

 

06.07.2009 17:22:29
hubertxy
Vlastní vyhledávání
Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR
Časopis kultury a oddechu
web Tomáše Vícha
Psychotronika a druidismus
Portál o architektuře
Veřejnost, odbornost, komunikace
Umění žít s uměním
Aktuálně ze světa výtvarného umění
Kalendář astronomických snímků dne
Portál italské Mezinárodní Společnosti Biourbanismu - ISB
Poezie
Soukromá škola dramatické tvorby a Metody Jacques Lecoq (Francie)
The California Institute of Earth Art and Architecture
Aktuálně o designu
Anotace různorodé naučné literatury
Architektura země Dogonů
Biotecture, Michael Reynolds
Stránky hledačů poznání
web Igora Chauna
Hanas living factory
Johana Hájková - perokresby
Klub se věnuje ochraně památek  v Praze od r. 1900
web o.s. Za krásnou Olomouc
iniciativa za veřejnou diskusi
deník
literární server
cyklistika, cykloturistika, cestování na kole
Občanské sdružení
Mapa pražských kauz
Zaměřeno na magistrát!
Nový zdroj informací
časopis
blogy na Respektu
Ukrajinský kulturně politický měsíčník s českou mutací
web Stanislava Vašiny
Literární almanach on-line
občanské sdružení
Hmyzáci a jiné šperky z polymeru
TOPlist
free counters
t.vich@seznam.cz, stanislav.vasina@gmail.com
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one