logonove2-001.jpg

Méně inovací prosím, vážené firmy!

Méně inovací prosím, vážené firmy! - obrázek

Méně inovací prosím, vážené firmy! - obrázek

Tomáš Feřtek

 

 

 


Štvou mě. Všichni ti vývojáři stižení neofilií.  Když konečně po půl roce seženu boty, co  mi sedí a nevypadají hnusně, mám skoro jistotu, že příště je už v tom obchodě nenajdu. V žádném. Prostě už je nedělají. Zato ta samá firma vyrábí deset dalších vzorů, z nichž si  nevyberu ani jeden. A to samé platí o batozích, bundách (jo, mám trochu úchylku na sportovní zboží)  a stanech. Nestálo by zato trochu přibrzdit?!


Když máte nohu okolo čísla dvanáct, není zrovna snadné si koupit boty, které nevypadají jako nákladní šíf. Před lety jsem si vybral jednu nejmenovanou brazilskou firmu, co dělala boty, v nichž se dalo slušně chodit po lese. Trvalo to tak dva roky, než jsem je ochodil a jako spokojený zákazník jsem se vrátil do stejného obchodu, kde mi sdělili, že „tohle“ už dávno nedělají.  A nabídli mi výstavku podivných modelů s našitými třásněmi, aplikacemi a síťováním.  Nakonec jsem uhnal svůj oblíbený model jako poslední nadměrný kus v nějakém výprodeji – no někdy je ta velká noha i výhoda. Plynule jsem přešel k jiné značce, ale sotva jsem prošlapal podrážku, taky už vyráběli boty, o nichž sice pořád tvrdili, že jsou do terénu,  ale jejich progresivní desing naznačoval, že  bez pocitu rizika se v nich nedá vyrazit dál než na Václavák. Ale tam by mi to zase vážně seklo.

S větrovkou mě vyšplouchli ještě líp. Pořídil jsem si takovou, co se dá sbalit do minibalíčku. Před pár lety (ten materiál se jmenoval tuším pertex) jich byly plné obchody. Dneska? Ani náhodou. Zmizely. To, co vám nabídnou, je dvakrát dražší a dvakrát těžší. Proč? Vždyť to fungovalo!

Jistěže chápu, že moderní ekonomika je poháněna inovacemi, ale vážně mě nebaví každého půl roku zjistit, že v sortimentu, který kupuji, nezůstal kámen na kameni. Jakž takž tomu rozumím u elektroniky, ale fakt nepotřebuji každou sezónu boty s novým designem, nota bene skoro vždy horším, než byl ten starý.

Předpokládám, že nás je takových víc.  Nechtěly byste, Vážené firmy, z toho udělat marketingovou strategii? Klidně kreativně tvořte a vymýšlejte si, co chcete, ale co takhle  koutek pro konzervativce pod labelem Old fashion for ever. Něco jako když vám automobilka zaručí, že na tenhle auťák vám bude dodávat díly ještě deset let poté, co bude totálně de mode. Vážně tam budu chodit. A koupím si ty boty hned dvoje najednou. Pro případ, že vás chytne další záchvat nezřízené inovace.

 

 

 

Zdroj: Tomáš Feřtek

sobota 26. červen 2010

01.07.2010 15:24:15
hubertxy
ISSN 1804-929X
Vlastní vyhledávání
Časopis kultury a oddechu
web Tomáše Vícha
Psychotronika a druidismus
Portál o architektuře
Veřejnost, odbornost, komunikace
Umění žít s uměním
Aktuálně ze světa výtvarného umění
Kalendář astronomických snímků dne
Portál italské Mezinárodní Společnosti Biourbanismu - ISB
Poezie
Soukromá škola dramatické tvorby a Metody Jacques Lecoq (Francie)
The California Institute of Earth Art and Architecture
Aktuálně o designu
Anotace různorodé naučné literatury
Architektura země Dogonů
Biotecture, Michael Reynolds
Stránky hledačů poznání
web Igora Chauna
Hanas living factory
Johana Hájková - perokresby
Klub se věnuje ochraně památek  v Praze od r. 1900
web o.s. Za krásnou Olomouc
iniciativa za veřejnou diskusi
deník
literární server
cyklistika, cykloturistika, cestování na kole
Občanské sdružení
Mapa pražských kauz
Zaměřeno na magistrát!
Nový zdroj informací
časopis
blogy na Respektu
Ukrajinský kulturně politický měsíčník s českou mutací
web Stanislava Vašiny
Literární almanach on-line
občanské sdružení
Hmyzáci a jiné šperky z polymeru
TOPlist
free counters
t.vich@seznam.cz, stanislav.vasina@gmail.com
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one