logonove2-001.jpg

7. Organická architektura

7. Organická architektura - obrázek

7. Organická architektura - obrázek

2. beseda na téma Nová organická architektura (NOA)

 

 

 

Obsah:


1. Tančící dům, Národní knihovna a kontext


2. Jiná organika


3. Morálka, architektura a řemeslo


4. Umění a tradice


5. Urbanismus a participace


6. Autorství versus masová produkce


7. Organická architektura

 

  - ******* -

 


Horáček:
Zkusil bych na závěr vyzvat k tomu, jestli bychom neudělali takové shrnutí. Problém naší diskuse možná je, že jsme se až moc shodli a až tak úplně to nebylo o organické architektuře, ale o architektuře vůbec a o tom, co je morální a nemorální a podobně, ale když bychom se přece jenom pokusili vrátit k tématu - kdyby každý za sebe řekl, co organická architektura podle jeho vlastního názoru je a v čem je to dobře a v čem to třeba dobře není.

 
František Skála Jr.

Skála:
Já bych souhlasil s tou definicí, která je jako jeden z bodů. Pro mě je organická architektura to, co se organicky napojuje na něco pěkného, co už v daném místě je. To znamená, že to místo nekazí, že ho respektuje a nějakým způsobem podporuje, což ovšem neznamená, že to nemůže být věc výrazná. Dejme tomu, když kolem jsou nudné nebo nějaké nevhodné domy, tak tam může vzniknout něco opravdu velice výrazného, ale pro mě je hlavní respekt k místu a k tradici.

 Kateřina Vincourová

Vincourová:
Mně osobně na tom přijde silná ta přirozenost, ten přirozený pohyb i v ruce, která to kreslí, i v tom tvaru, je to součást přírody a součást nás. Samozřejmě všechno se dá špatně udělat, to znamená právě tím, jak je vlastně jednoduché kreslit tyhle linky, jak ony vychází samy a už to je hezké, jako když foukáš bublifuk, to je krásné, ty tvary jsou strašně příjemné, tak je nebezpečí, že to můžou být prázdné bubliny. Vůbec nevidím problém v počítači, protože si myslím, že to je jenom technologie, která když se osvojí a přejde ta vlna nadšení, že vlastně to je jako kdybys vzal do ruky místo tužky stříkací pistoli a foukal bys pusou. Nakonec na té kresbě něco má být. A pokud to není nejprve uvnitř, tak to tam prostě není ...

Skála:
Já bohužel vidím problém v počítači, který souvisí s tím, jak jsme mluvili o komunikaci a o způsobu života, že to celé směruje k virtuálnímu světu. Lidé nakupují přes internet, protože můžou, protože to je jednoduché, což směřuje k tomu, že opravdu budou žít ve virtuálním světě. Já jsem zrovna nedávno navrhoval, že by mi vyhovovalo, kdyby se města oddělila, uzavřela se do hradeb a tam žili ti, co chtějí žít v tom virtuálním světě a nelezli by do krajiny těm, co chtěj žít v krajině. A ještě bych k tomu rád řekl, že jako přírodu zároveň vnímán i věci technické, to znamená, že když jsou věci technické krásné, tak mně to zapadá do celé škály výrazových prostředků, že to nerozděluji na to, že organická architektura je jenom „buď bubliny, nebo kořínky“, ale že organická architektura jsou pro mě i vnitřky počítačů a tyhle věci, které mají mezi sebou vazby. Vždycky záleží na okolnostech a na míře.

 Petr Suske

Suske:
Já si myslím to samé, co tady Franta, že je to spíš ta harmonie, to organické spojení než nějaký tvar. Prostě když vymyslíme jakoukoli definici, tak v rukou blba se z toho stane zločin, v rukou nadaného se z toho stane počin.

 
Vlado Milunić

Milunić:
Pokud to má hlavu a patu, pokud je to dostatečně zdůvodnitelné, tak ta věc ať je organická, ale nemám rád, když to je jenom povrchní, naopak mám rád vrstevnaté věci. Když mám jeden důvod a ten mi někdo vymluví, tak mám v zásobě celou řadu dalších, abych to obhájil. A jestli to je organické nebo je to hranaté, to je naprosto nepodstatné.

 
Josef Brabec

Brabec:
Já si myslím, že to právě nemá být za každou cenu jenom něco, co má křivky nebo kulaté tvary, ale musí to právě vnitřně nějak přicházet. Zrovna ten Tančící dům: každý řekne, že to tam vůbec nepatří, přitom právě naopak. Nejdřív to začíná výškou těch okolních domů a pak se to vzpíná, takže naopak mně to tam přijde zasazené dobře a takhle by to mělo být, právě do toho místa to dát, což třeba bylo i u Národní knihovny, kde se to setkalo s těmi názory, že „postavíme to jinde a tam to nebude problém“, ale on to zrovna Kaplický posadil právě tam, že to kouká na Hrad, a to pochopila menšina. V tom je hlavně problém, že by to neměly být jenom organické tvary, ale měl by to být organismus, který má hlavu a patu, nějakého ducha.

 
Iveta Karvaiová

Karvaiová:
Pro mě je organická architektura hlavně srdeční záležitost, já to ani neumím moc pojmenovat.

 
Peter Balhar

Balhar:
Rád bych navázal, jestli se nedá dopátrat, kdyby byla nějaká duchovní rezonance prostoru, jestli je architektura nižších a vyšších vibrací, radosti ze všech věcí. Myslím si, že organická architektura je bašta nebo útočiště lidí, kteří jsou autorští ve smyslu toho, že nereplikují někoho nebo něco. Jestli by organická architektura nemohla být útočiště těch, kdo opravdu tvoří, a když tvoří, tak se vlastně všechno děje tak, jak má, včetně místa. Že to není schéma. Proti konceptu prostě stojí organika.

Skála:
Já bych si přál, aby organické bylo všechno, aby to nebylo jenom útočiště, protože to mi potom zavání právě těmi systémy, jak to dělá Evropská unie, peníze na rozvoj, teď z toho vznikají výsledky a teď vznikají centra ekologické výchovy. A já se zrovna na něčeho takového účastním a měl jsem velké morální dilema, jestli vůbec, protože jsem měl pocit, že to je úplně špatně. Protože tam vzniká něco, co je nepřirozené a co se nějakým způsobem snaží dětem vracet to, co je příroda, když už sedí jenom u těch počítačů. Ale já si myslím, že je narušený celý systém, kde měli na vesnici zvířata a děti šly do lesa a nemusel jim někdo ukazovat na počítači - toto je žába. Chtěl bych, aby organická architektura byla všechno, aby to byly byty, krámy, aby to všechno bylo hezký, aby se v tom hezky žilo.

 
Marcela Horáčková

Horáčková:
Pro mě to asi znamená něco jako životaschopnost a určitě souhlasím s tím, co říkal František Skála, že to dokáže dobře komunikovat s prostředím a navázat na něj, že bublina, byť bude krásně tvarovaná, pokud nebude dobře fungovat v prostředí, tak to už nebude organická architektura, ale možná spíš nějaká organická chemie, že to spíš bude fungovat jako nějaká rakovinotvorná buňka.

 
Tomáš Vích

Vích:
Já jsem celou tuto besedu spískal a už jsem o organice hodně přemýšlel, když jsem psal ten úvodní text. Dnes se mi to besedou potvrdilo, že pro mě koncentrát toho všeho je ..., ono to bude znít hodně esotericky, ale mám rád gotiku a teorii Svatého grálu v gotice, že když něco je dobře, ve všech řemeslných, osobních a kontextuálních souvislostech, tak dřeň té věci je, že když tam to všechno je, tak by to mohlo být i organické. To jsem šel teď hodně do psychologické hlubiny, kterou by to možná v sobě mohlo mít. Já bych chtěl, aby to tak bylo.

Vincourová: Taková citová záležitost.

Vích: Citová a opravdová.

 

Horáček:
Nevím, co bych dodal. Myslím, že v podstatě všechny naše názory se doplňují, že myslíme na to samé, že by architektura měla souznít s tím, co je v člověku a zároveň s tím, co je kolem něho, a to pak je to, čemu dáváme přívlastek organický, aniž bychom měli na mysli nějaký konkrétní tvar, třeba že to vypadá jako list nebo kapka. A je i příjemné, že obsah toho se dá naplnit mnoha různými formami, takže být organický v takovém pojetí asi zaručuje velkou pluralitu staveb, toho, jak budou vypadat, a to je asi dobře. Ale nemáme tady nikoho, kdo by tomu vlastně oponoval.

 

Skála:
Organická architektura je dobrá architektura.

 

Suske:
V případě, že se architektura dělí jen na dobrou a špatnou.

 

Vincourová:
Je zajímavé, proč je to tak aktuální, až populární. Řekla bych, že to je trend. Trh je nasycený, život je nasycený a my toužíme zase po nějakých „změnách“ k tomu lepšímu, čistšímu. Je to spojené s tím, že se cítíme zablokovaní těmi špatnými materiály ...

 

Skála:
Myslím, že se napáchalo mnoho škody.

 

 

 - ******* -

 

 ČičmanyRozeta Notre Dame, PařížKlášter Roussanou, Meteora, ŘeckoDelfy, Řecko


 

 


 
Redakce: Martin Horáček, Tomáš Vích

 

05.07.2010 15:59:25
hubertxy
ISSN 1804-929X
Vlastní vyhledávání
Časopis kultury a oddechu
web Tomáše Vícha
Psychotronika a druidismus
Portál o architektuře
Veřejnost, odbornost, komunikace
Umění žít s uměním
Aktuálně ze světa výtvarného umění
Kalendář astronomických snímků dne
Portál italské Mezinárodní Společnosti Biourbanismu - ISB
Poezie
Soukromá škola dramatické tvorby a Metody Jacques Lecoq (Francie)
The California Institute of Earth Art and Architecture
Aktuálně o designu
Anotace různorodé naučné literatury
Architektura země Dogonů
Biotecture, Michael Reynolds
Stránky hledačů poznání
web Igora Chauna
Hanas living factory
Johana Hájková - perokresby
Klub se věnuje ochraně památek  v Praze od r. 1900
web o.s. Za krásnou Olomouc
iniciativa za veřejnou diskusi
deník
literární server
cyklistika, cykloturistika, cestování na kole
Občanské sdružení
Mapa pražských kauz
Zaměřeno na magistrát!
Nový zdroj informací
časopis
blogy na Respektu
Ukrajinský kulturně politický měsíčník s českou mutací
web Stanislava Vašiny
Literární almanach on-line
občanské sdružení
Hmyzáci a jiné šperky z polymeru
TOPlist
free counters
t.vich@seznam.cz, stanislav.vasina@gmail.com
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one