logonove2-001.jpg
Rozhovor - obrázek

Rozhovor - obrázek

Stanislav Vašina

 

 

V místnosti se zešeřilo. V křesle seděla vysoká žena. Upřeně se dívala na muže, který nervózně přecházel ode zdi ke zdi. Setřel rukou prach z knihovny, narovnal ubrus na stole, dolil vodu do skleniček. Vytáhl ze zásuvky starého stolu svíčku a zapálil ji. Dělal ale všechno jaksi mimoděk, bylo na něm vidět, že se chce soustředit na rozhovor, ale něco mu v tom stále brání.
"No, už jsem si zvykl," nakonec řekl.
"A to si myslíš, že jsi tím něco vyřešil?" hned mu vyčítavě a nazlobeně odpověděla žena.
"Já vím, že to není docela v pořádku, že jsem se od vás vrátil a nic nedělám. V ničem mi to nepomohlo, spíš mi to vzalo chuť jít dál," jeho hlas zněl posmutněle.

 

Sedl si na židli a podíval se na ženu, která si hrála se svíčkou. Nechala plamen stát rovně jako vojáka, pak zase těkat a vrhat pablesky na stěny.
"Všechno jsi pochopil úplně špatně. Že jsi měl možnost nahlédnout do naší říše, byl velký dar, ne každému je dovoleno k nám zajít. A ty místo abys prohlédl a zbavil se strachu z prázdnoty, pocitu odumírání, ochabování, úbytku sil a hlavně své paniky z rádoby schopných, silných, ale přitom nevědomých, máš už hrůzu i ze sebe."
"Vím, mělo mě to možná povzbudit, ale ono mě to spíš zdrtilo, připadám si teď úplně nicotný vedle těch siločar," omluvně a bázlivě řekl čím dál víc do sebe schoulený muž, ani se přitom nepodíval na ženu.

 

"Tím, že se pokoušíš před vším schovat, nic nepodnikat, neriskovat, zařadit se na úplný konec, kde ti každý může jen velet, rozhodovat o tobě, neptat se na tvůj názor, dělat si z tebe špinavou rohožku, tím si nepomůžeš. Nechápu, proč jen oddaluješ přijetí našeho daru, vzdát se ho stejně nemůžeš, už jsi ho zahlédl, byl jsi mezi námi, v našem světě. Ať si teď zalezeš, kam chceš, neunikneš nám. Připadáš si sice jako poslední, nikým nepochopený, přehlížený, ale já vím, že v skrytu duše přemýšlíš o tom, cos viděl, a víš, že tohle se nemůže přihodit každému. A tak svou pýchu - neříkej mi, že o ní nevíš - jen skrýváš za hranou skromností a nenápadností."

 

Potom oba dlouho mlčeli. Žena si zase jenom hrála s plamenem svíčky. On jako uhranutý pozoroval měnlivý svit a jeho odlesky na stěnách a nábytku.
"Vytváříš si masku šedivého, lhostejného a tuctového, ale pod tou škraboškou to v tobě vře jako v kotli. Dlouho to napětí nevydržíš. Měl bys s tím něco dělat," postupně zeslabovala svůj hlas.

 

Za okny se úplně setmělo. Ozvalo se bubnování prudkého deště.
Žena vstala, otevřela okno. Když se vracela ke křeslu, pohladila muže po tváři. Zprvu ztuhl, ale pak se uvolnil. Chtěla něco říct, ale on ji předběhl a začal rychle drmolit:
"Jak jsem na chvilku byl u vás, jak jsi mě okouzlila, a pak jsem se vrátil sem, tak tím se mi všechno převrátilo, není skutečné ani to, co jsem dělal předtím, ani to, co jsem u vás viděl, prostě jsem se ztratil, nemám ani trošku síly nějak se prosazovat tady a tam k vám se bojím jít, ani to, ani to, nic najednou pro mě nemá smysl. Jediné, co mě napadá, je jen čekat, nic nedělat, zalézt co nejhlouběji. Najít si nějakou ulitu. Kdyby to ale šlo."

 

Žena dopila vodu. Naklonila se k němu. Ucítil její vůni. Zašeptala:
"No, to je hodně špatné. Slibuji ti, že někdy půjdeš znovu k nám, a až se od nás vrátíš, tak nebudeš takhle nešťastný, zamrzlý a zničený."

 

Potom si zase sedla do křesla a už nahlas řekla:
"A protože jsi po první návštěvě nezešílel a nestal se "prorokem" nebo podobným zoufalcem s přefouknutým egem, plným přetlaku z špatně pochopených vizí, tak se ti nic nestane, slibuji. Naopak získáš, jsi tak maličký sám před sebou, že si naše dary nepřisvojíš a nebudeš si myslet, že jsou z tvé hlavy nebo nějak jinak tvoje."

 

Chtěl jí na to ještě něco odpovědět, ale žena se zvedla a bez rozloučení odešla. Ještě dlouho potom svíčka měnila plamen, jakoby si s ním stále hrála.

 

Druhý den se muž nemohl zbavit dojmu, že se mu všechno jen zdálo.

 

 

31.7.2010

Zdroj: Vaši Naši

29.10.2010 20:58:55
hubertxy
ISSN 1804-929X
Vlastní vyhledávání
Časopis kultury a oddechu
web Tomáše Vícha
Psychotronika a druidismus
Portál o architektuře
Veřejnost, odbornost, komunikace
Umění žít s uměním
Aktuálně ze světa výtvarného umění
Kalendář astronomických snímků dne
Portál italské Mezinárodní Společnosti Biourbanismu - ISB
Poezie
Soukromá škola dramatické tvorby a Metody Jacques Lecoq (Francie)
The California Institute of Earth Art and Architecture
Aktuálně o designu
Anotace různorodé naučné literatury
Architektura země Dogonů
Biotecture, Michael Reynolds
Stránky hledačů poznání
web Igora Chauna
Hanas living factory
Johana Hájková - perokresby
Klub se věnuje ochraně památek  v Praze od r. 1900
web o.s. Za krásnou Olomouc
iniciativa za veřejnou diskusi
deník
literární server
cyklistika, cykloturistika, cestování na kole
Občanské sdružení
Mapa pražských kauz
Zaměřeno na magistrát!
Nový zdroj informací
časopis
blogy na Respektu
Ukrajinský kulturně politický měsíčník s českou mutací
web Stanislava Vašiny
Literární almanach on-line
občanské sdružení
Hmyzáci a jiné šperky z polymeru
TOPlist
free counters
t.vich@seznam.cz, stanislav.vasina@gmail.com
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one