logonove2-001.jpg

Essay o sdílení

Essay o sdílení - obrázek

Essay o sdílení - obrázek

Stanislav Vašina

 

 

 

 

není nič lepšího než sdílení. co je to sdílení? není nic horšího,... než tohle vysvětlovat. ale pokusíme se věc alespoň nastínit. na nějakém příkladu nejlépe. mohl by nás eventuelně uvést do problematiky. takže třeba, jak se sdílí bacily? to pojednávat nebudeme, neni to sdílení, které by člověka obzvlášť potěšilo, natožpak obohatilo, chce-li být zdráv. ale nechce-li být zdráv, sdílet bacily je dobrá možnost, jak si zasdílet. o tom ale hovořit nebudeme, jak jsme již uvedli.

 

takže co sdílet? jak sdílet? nakolik sdílet? proč sdílet? moc otázek. vrátíme se k tomu příkladu. jde o to totiž, vybrat jeden doopravdy příkladný příklad, a když se najde ten správný příklad, všechny otázky jdou stranou. než se ale dostaneme k tomu pravému příkladu sdílení, uvedeme aspoň jeden případ sdílení, který zas tak moc toho neosvětlí. aby byl jasně vidět ten rozdíl mezi dobře podaným a špatně vybraným příkladem sdílení.

 

nebudeme chodit kolem horké kaše a chutě do toho. takže ten méně osvětlující příklad sdílení. je to sdílení nedobrovolné. to sedí paní v autobuse, vedle ní si přisedne druhá paní do autobusu. a ta, co si přisedla, jeví známky ospalosti. padá jí hlava. a ta hlava má chuť si zasdílet. nestačí jen, že tyto dvě paní sdílejí dvousedadlo, ale hlava ospalé paní začne sdílet rameno paní, co je vzhůru. paní, co je vzhůru, sedí toporně, odevzdaně a její rameno nedobrovolně sdílí hlavu paní, co nastoupila po ní. trvá to několik zastávek a jediný, kdo z tohoto sdílení má radost, je zlomyslný cestující, který sedí za těmito dvěma paními a těší se na to, až hlava ospalé paní zase bude sdílet rameno paní, co je vzhůru. tak. to by bylo doufáme úplně jasné.

 

a teď uvedeme příklad sdílení, které není úplně nedobrovolné. zámecká paní sdílí zámeček. ten samý zámeček sdílí správce. v jistém smyslu, aby to bylo hodně jasné. co sdílí zámecká paní se správcem? snad ne zámeček? a nevíme jak dál. není vůbec jasné, o jaký to tu jde způsob sdílení, ale je dobrovolné. máme dojem, že příklad zámecké paní a správce nic neobjasnil. nebude to jen tím, že vysvětlit fenomén sdílení není nic snadného, bude to i tím, že tím druhým případem jsme celou záležitost znejasnili. avšak to neznamená, že sdílení je nevysvětlitelné, naopak už jen ta spousta příkladů, co nás napadá, toho mnoho o sdílení napovídá. dalo by se říci, že svědčí ve prospěch sdílení jako takového. což je na druhou stranu veliký krok dopředu a u toho bychom rádi zůstali.

 

 

 


Zdroj: Stanislav Vašina

04.01.2018 23:01:28
hubertxy
ISSN 1804-929X
Vlastní vyhledávání
Časopis kultury a oddechu
web Tomáše Vícha
Psychotronika a druidismus
Portál o architektuře
Veřejnost, odbornost, komunikace
Umění žít s uměním
Aktuálně ze světa výtvarného umění
Kalendář astronomických snímků dne
Portál italské Mezinárodní Společnosti Biourbanismu - ISB
Poezie
Soukromá škola dramatické tvorby a Metody Jacques Lecoq (Francie)
The California Institute of Earth Art and Architecture
Aktuálně o designu
Anotace různorodé naučné literatury
Architektura země Dogonů
Biotecture, Michael Reynolds
Stránky hledačů poznání
web Igora Chauna
Hanas living factory
Johana Hájková - perokresby
Klub se věnuje ochraně památek  v Praze od r. 1900
web o.s. Za krásnou Olomouc
iniciativa za veřejnou diskusi
deník
literární server
cyklistika, cykloturistika, cestování na kole
Občanské sdružení
Mapa pražských kauz
Zaměřeno na magistrát!
Nový zdroj informací
časopis
blogy na Respektu
Ukrajinský kulturně politický měsíčník s českou mutací
web Stanislava Vašiny
Literární almanach on-line
občanské sdružení
Hmyzáci a jiné šperky z polymeru
TOPlist
free counters
t.vich@seznam.cz, stanislav.vasina@gmail.com
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one