logonove2-001.jpg

Vila v Petrovicích

Vila v Petrovicích - obrázek

Vila v Petrovicích - obrázek

Tomáš Vích
foto Dominik Hejtmánek

2001 - 2009

K zakázce rodinného domu v Petrovicích jsem se dostal díky uměleckému zámečníku panu Loušovi, se kterým jsme se spřátelili při stavbě jednoho domu na Sázavě. Vážím si talentu, zručnosti a kvalitního řemesla a k mé radosti ještě existují „umělci řemesla“, kteří mi tento respekt vrací svými krásnými pracemi a v tomto případě i kontaktem na výjimečného investora. K našemu setkání s budoucím klientem došlo ve staroměstské hospodě U Zlatého tygra, kde započala dnes již mnohaletá spolupráce. Investor měl poměrně jasnou představu o velikosti a uspořádání budoucího domu a na mně bylo vše sladit do náležitých dispozičních, konstrukčních a estetických vztahů vyhovujících všem vysloveným požadavkům. Jako organický architekt, emocionální funkcionalista a stoupenec poetismu v architektuře byla pro mne zakázka inspirativní výzvou. Díky, a to je nutno zdůraznit, vždy konstruktivnímu přístupu pana investora a jeho bratra, který mu vydatně sekundoval, došlo k této jedinečné realizaci. Dům odpovídá možnostem, výhodám ale i nevýhodám parcely s okouzlující polohou u Hostivařské přehrady a je ukázkou individuálního městského bydlení v kontaktu s přírodou. V rámci studie vznikl relativně jednoduchý 3. podlažní zaoblený dům připomínající svým půdorysem tvar trilobita, pro který je charakteristické centrální schodiště s velkým střešním světlíkem, který naplňuje dům denním světlem a zároveň slouží k jeho snadnému větrání. Druhým charakteristickým znakem je půlkruhové soudkovité zakončení domu směrem do zahrady, umožňující její oslunění v průběhu celého dne.
Jako architekta mě kýčovité podnikatelské baroko děsí stejně jako krabicovost poturčeného modernismu. Hledám a znovu objevuji současnost v tradičním způsobu stavění z cihel, dřeva a betonu, tak jak nám naše geografická poloha předurčuje. Poučen avantgardou 20. století se snažím neulpívat na „chaloupkaření“ a rozvíjím tradiční stavění o možnosti dnešních technologií, kterých ale popravdě člověku šitých na míru je pohříchu málo a odehrávají se především v zateplení fasád, vytápění a v elektroinstalacích.
Největším problémem během naší perfekcionalistické stavby se ukázal chronický nedostatek kvalitních vyučených a zkušených řemeslníků. Naše současné stavebnictví je plné nádeníků a překupníků materiálu, ale skuteční páni řemeslníci jsou jako bílé vrány.
Největší radost mám, že jsem měl možnost být od začátku do konce u projekce a realizace domu včetně interiérů a že naše vzájemná komunikace probíhala normálně, bez vzájemných bloků a nedorozumění. A za to bych rád všem zúčastněným vyjádřil nejvřelejší dík!
.
.
9.12.2007
Tomáš Vích
.
.

02.06.2009 21:14:12
hubertxy
ISSN 1804-929X
Vlastní vyhledávání
Časopis kultury a oddechu
web Tomáše Vícha
Psychotronika a druidismus
Portál o architektuře
Veřejnost, odbornost, komunikace
Umění žít s uměním
Aktuálně ze světa výtvarného umění
Kalendář astronomických snímků dne
Portál italské Mezinárodní Společnosti Biourbanismu - ISB
Poezie
Soukromá škola dramatické tvorby a Metody Jacques Lecoq (Francie)
The California Institute of Earth Art and Architecture
Aktuálně o designu
Anotace různorodé naučné literatury
Architektura země Dogonů
Biotecture, Michael Reynolds
Stránky hledačů poznání
web Igora Chauna
Hanas living factory
Johana Hájková - perokresby
Klub se věnuje ochraně památek  v Praze od r. 1900
web o.s. Za krásnou Olomouc
iniciativa za veřejnou diskusi
deník
literární server
cyklistika, cykloturistika, cestování na kole
Občanské sdružení
Mapa pražských kauz
Zaměřeno na magistrát!
Nový zdroj informací
časopis
blogy na Respektu
Ukrajinský kulturně politický měsíčník s českou mutací
web Stanislava Vašiny
Literární almanach on-line
občanské sdružení
Hmyzáci a jiné šperky z polymeru
TOPlist
free counters
t.vich@seznam.cz, stanislav.vasina@gmail.com
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one