logonove2-001.jpg

Stavíme s konopím

Stavíme s konopím - obrázek

Stavíme s konopím - obrázek

Jan Brabec

 

 

Návštěva ve stavební firmě, jejíž majitel přísahá na konopí

Zná ho každý, už desítky let je opředeno zákazy a nejrůznějšími mýty, dá se kvůli němu jít do vězení – a stejně tak se dá výtečně využívat v běžném životě. Řeč je samozřejmě o konopí, zde především o jeho vyšlechtěné podobě – tedy bez psychoaktivních látek – takzvaném technickém konopí. Po letech zákazů se postupně vrací na scénu a i v Česku se už z něj vyrábí kdeco: léky, potraviny, brikety, pivo a limonáda, kosmetika i oděvy. Často jde o luxusní zboží, ale konopí má navíc ještě jeden „všední“ potenciál: je to zajímavý stavební materiál. Jako svůj výhradní produkt ho u nás jako jedna z prvních začala před třemi lety používat ústecká stavební firma  EKOOKO  pětatřicetiletého podnikatele Libora Ivánka. A zatím to vypadá dobře: „oko“ instaluje konopné izolace do nových domů, opravuje barokní hrázděné a roubené stavby a směle konkuruje kolegům, kteří věří jenom na cement.

 


Od těstovin po trenýrky
„Už jsem toho měl dost, potřeboval jsem nějakou životní změnu,“ popisuje bývalý programátor Libor Ivánek svoji cestu k podnikání s konopím. Před sedmi lety proto odjel do Irska, kde si ve městečku Athlone otevřel s kamarádem malou kavárnu a živil se i jako příležitostný stavař u místní firmy. Jenže během prvního dne zjistil, že nebude pracovat ani s cementem, ani s umělými hmotami, ale s konopím. A to ho jako milovníka přírody a zájemce o ekologii natolik inspirovalo, že se začal o konopí podrobně zajímat. „Do té doby jsem ho znal spíš jen jako drogu, ale tady jsem konečně zjistil, že se dřív používalo stejně široce jako třeba len. Konopné vlákno saje vlhko, je vzdušné a přitom pevné,“ popisuje Libor Ivánek. „Konopné provazy, námořní plachty či instalatérskou koudel asi zná každý, málo se ale třeba ví, že konopí se využívá jako příměs do papíru bankovek či kávových filtrů.“

 

Začal proto konopí propagovat prostřednictvím své irské kavárny a po návratu do Čech u toho už zůstal: pořídil si stánek a začal objíždět jarmarky po celých Čechách s výrobky místních konopných producentů: čokoládou a sušenkami s konopným semínkem, olejem, těstovinami, kosmetikou. Později přidal už i svůj vlastní sortiment – ponožky a spodní prádlo. Konopí se totiž k lidskému tělu chová příznivě: v létě chladí, v zimě hřeje, konopná látka je navíc vhodná proti plísním a alergiím. Dnes už Libor Ivánek obchoduje spíš na webu: nejvíc na odbyt prý jde kosmetika a prádlo (ponožky stojí sto dvacet korun, pánské trenýrky skoro čtyři sta) a lidé se čím dál častěji ptají po konopných lécích.

 

Už zhruba po roce putování s konopným stánkem se ale Libor Ivánek rozhodl pustit se současně do svého snu – konopné stavařiny.

 


Semínka a pazdeří
Začalo to v rámci skanzenu lidové architektury v Zubrnicích, kde osadil pole konopím. „Rostlina se dá využít úplně celá: semínka jako potravina, stonek na vlákno a i drť, takzvané pazdeří.“ To se právě přidává do speciální omítky složené ze zvlášť namíchané směsi jílu, kamínků, prachu a rozdrceného konopí. „Nasává vlhkost a nehnije,“ pochvaluje si Libor Ivánek.

 

Konopí si nechává dodávat i jako jakési rohože o nejrůznější tloušťce a velikosti a ty se pak používají jako tepelná či zvuková izolace. Cenově se Libor Ivánek dostává do roviny s běžnými syntetickými materiály (třeba skelnou vatou) a díky tomu se stává vyhledávaným konopným stavitelem. Jeho omítky a izolace si objednávají lidé nejen do nejrůznějších moderních novostaveb, ale i v rámci rekonstrukcí starých chalup. Postupně se tak začal se svojí novou živností na Litoměřicku etablovat: udělal úspěšnou prezentaci pro krajské památkáře a začal opravovat místní unikáty – roubené chalupy v okolí a třeba také gotické stavby například v nedalekém Úštěku. „Vymazávám hlínou s pazdeřím spáry mezi trámy a dělám omítky o nejrůznější tloušťce, má to daleko lepší vlastnosti než neprodyšný cement a starým domům to svědčí,“ říká majitel firmy, který dnes společně s přítelkyní zadává práci ještě čtyřem spolupracovníkům. Potíže jsou snad jen s administrativními nástrahami. „Nejdřív musíte mít semena s certifikátem, a když je vysadíte, máte zase ohlašovací povinnost podnikatelského záměru. Když jde rostlina do květu, musíte to také oznámit, stejně jako potom při její sklizni,“ popisuje peripetie s konopím Libor Ivánek.

 

„Je to úžasná rostlina, nepotřebuje skoro žádnou péči. Stačí ji vysadit a na podzim sklidit. A navíc tady nemusí padnout žádný kopec ani skála jako na výrobu cementu. To se mi líbí,“ dodává první český konopný stavař.

 

Zdroj Respekt

29.01.2010 16:06:29
hubertxy
ISSN 1804-929X
Vlastní vyhledávání
Časopis kultury a oddechu
web Tomáše Vícha
Psychotronika a druidismus
Portál o architektuře
Veřejnost, odbornost, komunikace
Umění žít s uměním
Aktuálně ze světa výtvarného umění
Kalendář astronomických snímků dne
Portál italské Mezinárodní Společnosti Biourbanismu - ISB
Poezie
Soukromá škola dramatické tvorby a Metody Jacques Lecoq (Francie)
The California Institute of Earth Art and Architecture
Aktuálně o designu
Anotace různorodé naučné literatury
Architektura země Dogonů
Biotecture, Michael Reynolds
Stránky hledačů poznání
web Igora Chauna
Hanas living factory
Johana Hájková - perokresby
Klub se věnuje ochraně památek  v Praze od r. 1900
web o.s. Za krásnou Olomouc
iniciativa za veřejnou diskusi
deník
literární server
cyklistika, cykloturistika, cestování na kole
Občanské sdružení
Mapa pražských kauz
Zaměřeno na magistrát!
Nový zdroj informací
časopis
blogy na Respektu
Ukrajinský kulturně politický měsíčník s českou mutací
web Stanislava Vašiny
Literární almanach on-line
občanské sdružení
Hmyzáci a jiné šperky z polymeru
TOPlist
free counters
t.vich@seznam.cz, stanislav.vasina@gmail.com
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one