logonove2-001.jpg

Káhira - skrytý půvab islámské architektury

Káhira - skrytý půvab islámské architertury - obrázek

Káhira - skrytý půvab islámské architertury - obrázek

Výstavu v Karolinu recenzuje Josef Vomáčka

 

 

 

Výstava fotografií  "Káhira - skrytý půvab islámské architektury", která se koná v Karolinu, je prodloužena do 14.2. 2010


Výstava je pořádána u příležitosti 50. výročí otevření káhirského pracoviště Českého egyptologického ústavu.

Karolinum, Ovocný trh, Praha 1

otevřeno denně 10 - 18 hodin

vstup zdarma

 

 

Recenze:  Josef Vomáčka


 
 Až moc dobře skrytá výstava číhá v Křížové chodbě Karolina, bez jakékoliv větší propagace. Ale je to prezentace potřebná, ojedinělá a hlavně (sic) pro běžného Středoevropana perspektivní. Je určitou přílohou k právě vydané knize Káhira - architektura a umění islámského velkoměsta autorské trojice, respektive čtveřice Štěpán Macháček, Hana Nováková, Hana Benešovská a fotograf Jan Brodský. Výstava, na kterou můžete vzít ve zbývajících svátečních dnech opravdu celou rodinu. V každém případě je to návštěva paralelního světa, o kterém víme opravdu málo.
Jména Macháček, Nováková, Benešovská a Brodský jsou podepsána i pod samotnou výstavou. Ta narozdíl od knihy, laskavě a zajímavě přibližující vývoj města od starého Egypta po současné moderní velkoměsto, pracuje s černobílými zvětšeninami, v podstatě s hrou světla a stínu. Jan Brodský vstoupil dvakrát do jedné řeky a po letech se výstavou a publikací vrátil o řadu let zpátky, kdy pracoval pro tehdejší československou egyptologii.


 

Velké formáty, střízlivě nainstalované v Křížové chodbě, nenechají návštěvníka na pochybách, že stojí tváří v tvář stopám velké a zajímavé civilizace, zachovaným díky absenci výrazných válek na území dnešní velké Káhiry. Jan Brodský dokazuje, že působivost nebarevné verze je značná a starší návštěvník, nosící v době ještě stále zajímavou a dnes již neexistující černo- a hnědo-bílou Prahu, má k této vizuální kompozici blízko. Určitá podobnost byla patrně i vedlejším, nezdůrazňovaným cílem.


 

Co však výstava nabízí jako druhotný, ale pro nás velmi potřebný produkt, jsou informace o fungování a formování Káhiry jako velkoměsta, sloužícího velké islámské víře. Zajímavé jsou soubory staveb, fungující nejen jako místa zprostředkování víry, což je ovšem v intenzivně prožívané muslimské verzi pobožného života stále přítomné (a co také vlastně i očekáváme), ale vidíme zde také nemocnice, tržiště, obchodní i privátní prostory. Práce s materiálem, stavební mistrovství i potřeba vytvářet stinná meditativní místa jako oázy v rušné, hlučné a prašné metropoli, nám starou Káhiru zlidšťují, přibližují a potvrzují její nečekanou krásu, byť balancující nezřídka na hraně rozpadu.

 


 
A tak, bohatší o celý nový slovník pojmů, na který zde narážíte takřka jistě poprvé (dikka, džámí, fauwára, hammám, haremlik, íwán aj.) neodoláte a zakoupíte onu výše citovanou publikaci. Možná, že ji nebudete potřebovat hned, ale přijdou chvíle, kdy znalost zásadních pojmů z islámské historie i současnosti přijdou vhod.

 

 

 

Zdroj:  čt24

 

 

 

29.01.2010 16:14:50
hubertxy
ISSN 1804-929X
Vlastní vyhledávání
Časopis kultury a oddechu
web Tomáše Vícha
Psychotronika a druidismus
Portál o architektuře
Veřejnost, odbornost, komunikace
Umění žít s uměním
Aktuálně ze světa výtvarného umění
Kalendář astronomických snímků dne
Portál italské Mezinárodní Společnosti Biourbanismu - ISB
Poezie
Soukromá škola dramatické tvorby a Metody Jacques Lecoq (Francie)
The California Institute of Earth Art and Architecture
Aktuálně o designu
Anotace různorodé naučné literatury
Architektura země Dogonů
Biotecture, Michael Reynolds
Stránky hledačů poznání
web Igora Chauna
Hanas living factory
Johana Hájková - perokresby
Klub se věnuje ochraně památek  v Praze od r. 1900
web o.s. Za krásnou Olomouc
iniciativa za veřejnou diskusi
deník
literární server
cyklistika, cykloturistika, cestování na kole
Občanské sdružení
Mapa pražských kauz
Zaměřeno na magistrát!
Nový zdroj informací
časopis
blogy na Respektu
Ukrajinský kulturně politický měsíčník s českou mutací
web Stanislava Vašiny
Literární almanach on-line
občanské sdružení
Hmyzáci a jiné šperky z polymeru
TOPlist
free counters
t.vich@seznam.cz, stanislav.vasina@gmail.com
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one