logonove2-001.jpg

Inspirace z filmu Oko nad Prahou

Inspirace z filmu Oko nad Prahou - obrázek

Inspirace z filmu Oko nad Prahou - obrázek

Tomáš Vích

 

 

 

Vlastní cestou

Výborná výstava v pražské galerii DOX. Přehledná a inspirativní. Při shlédnutí Kaplického celoživotního díla je příjemné zjištění, že zde existuje přímá vazba na český prvorepublikový étos vědeckotechnického organického funkcionalismu. Linie Honzík, Teige, Tyl, Fuchs, Žák, Obrtel, Rosenberg a snad nejvíce Krejcar je nepřehlédnutelná. Víra ve vědu a přirozenost, inteligenci a sexualitu je všudypřítomná. Ve zpracování modelů, ve skicách, fotografiích, v proklamacích. Jako tradicionalista kontextuál milující bobrovku nad tím nemohu s pobaveným úsměvem nekroutit hlavou. Vždyť to, co vypadá na křídovém papíře architektonických magazínů jako fantasmagorická scifi, v souvislosti české moderní architektury je přirozeným vyústěním osvobozujících racionalistických postulátů avantgardy. Pro domácí samostudium jsem si z výstavy odnesl otázku - je opuštění tradiční architektury trvale udržitelné, nebo se jedná o exces 20. století, za který budeme ještě dlouho paradoxně platit ztrátou přirozenosti? Je to záhada.

Oko nad Prahou

Výborný film. Průvodním slovem provází Norman Foster, Václav Havel, Pavel Bobek... Mi tak nějak po jeho shlédnutí došlo, že generace dnešních sedmdesátníků dostala ve východní Evropě za svůj život naložíno nejvíc pronásledování z celé dnešní žijící české populace - 2. světová válka s fašistickou okupací, následovala komunistická diktatura proletariátu, od roku 1969 spojená i se sovětskou okupací. Svoboda v 89 už přišla u většiny ke konci jejich profesního života. Jestli je Kaplický něčí hrdina, a Oko nad Prahou něčí pomník, tak především všech těch statečných z této generace, kteří nebyli zlomeni a nepodlehli.
 
Filmový, v podstatě smutný příběh touhy a zmaru, nejen Kaplického, ale celé jeho generace, která řešila otázku zda zůstat a tak či tak spolupracovat s místním režimem, či emigrovat a realizovat se v odloučení od vlasti za hranicemi státu, ve mně vyvolal představu povýšit knihovnu na pomník všech politicky pronásledovaných Čechů.  Knihovna je oproti  podivné soutěžní parcele nad vyústěním tunelu Blanka, nově zakreslena na místě dnešního Metronomu v ose Čechova mostu, v těle letenského svahu ...
 
Čest a sláva!
 
p.s.
Určitě jsem porušil veškerá autorská práva Future Systems, ale je to myšleno jako pocta jejich odmítaného vítězného projektu a pokus o nalezení odpovídajícího kontextu v Praze, tak věřím, že to tak bude i pochopeno, je to samozřejmě citlivé téma.

 
OkoLetna.jpg
09.07.2014 17:26:47
hubertxy
ISSN 1804-929X
Vlastní vyhledávání
Časopis kultury a oddechu
web Tomáše Vícha
Psychotronika a druidismus
Portál o architektuře
Veřejnost, odbornost, komunikace
Umění žít s uměním
Aktuálně ze světa výtvarného umění
Kalendář astronomických snímků dne
Portál italské Mezinárodní Společnosti Biourbanismu - ISB
Poezie
Soukromá škola dramatické tvorby a Metody Jacques Lecoq (Francie)
The California Institute of Earth Art and Architecture
Aktuálně o designu
Anotace různorodé naučné literatury
Architektura země Dogonů
Biotecture, Michael Reynolds
Stránky hledačů poznání
web Igora Chauna
Hanas living factory
Johana Hájková - perokresby
Klub se věnuje ochraně památek  v Praze od r. 1900
web o.s. Za krásnou Olomouc
iniciativa za veřejnou diskusi
deník
literární server
cyklistika, cykloturistika, cestování na kole
Občanské sdružení
Mapa pražských kauz
Zaměřeno na magistrát!
Nový zdroj informací
časopis
blogy na Respektu
Ukrajinský kulturně politický měsíčník s českou mutací
web Stanislava Vašiny
Literární almanach on-line
občanské sdružení
Hmyzáci a jiné šperky z polymeru
TOPlist
free counters
t.vich@seznam.cz, stanislav.vasina@gmail.com
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one