logonove2-001.jpg

Hrubý pochopil, že kostely k životu neprobudí jen víra

Hrubý pochopil, že kostely k životu neprobudí jen víra - obrázek

Hrubý pochopil, že kostely k životu neprobudí jen víra - obrázek

Josef Suk
 

Děčínský deník, 7.2.2008

Děčínsko - Boží služebník místo církevního šatu zatím častěji obléká spíš montérky. Podařilo se mu zrekonstruovat několik kostelů nejen na Děčínsku.
 

 
 
Dnes dvaačtyřicetiletý Marcel Hrubý se rozhodl  sloužit církvi a svůj osud svěřil do rukou Božích. Už jako dvacetiletý mladík  pochopil, že chátrající kostely a kostelíky  na Děčínsku i v sousedním českolipském regionu k životu neprobudí jen samotná víra. A tak se pustil do jejich záchrany. S nadšeným odhodláním.
 
„A také s  žadoněním o každou korunu. Získávat další nadšence, kterým nebude zatěžko obětovat část prázdnin nebo dovolené zednickým nebo dalším pracím, to nebyl problém. Těžkosti nastávaly, když jsem měl o potřebnosti záchrany takových polorozpadlých svatostánků přesvědčit kohokoli, kdo měl přikývnout na uvolnění peněz nebo dát k  obnově dotyčného objektu souhlas,“ vybavuje si začátky  záchranné mise  muž, který snad častěji,  než církevní šat, zatím oblékal a obléká  montérky.
 
Růžová, Srbská Kamenice, Kerhatice, Malá Bukovina a nebo třeba Markvartice, Verneřice, Horní Habartice – je to jen dílčí výčet staveb, které se zachránit podařilo a nebo jejich obnova k dalšímu zachování pro budoucí generace směřuje. Marcel Hrubý raději mluví spíš o zásluhách druhých.  Velebí ochotu a nezištnou pomoc stovek dobrovolníků, kteří se za uplynulých dvacet let sjížděli z různých koutů na sever Čech, aby tady vytrhli svatostánky ze zkázonosného nezájmu.
 
„Už se nám podařilo udělat krovy. Teď zrovna parta studentů odkopává zeminu podél zdí, kterými vzlíná do kostela vlhkost.“  Tyhle a podobné odpovědi sděluje vždy s nadšením. Věří, že tomu tak bude i u staveb, jejichž záchrana ještě není dokončeným dílem.
 
„Na to handrkování o peníze jsem si zvykl. Vždycky jsem se snažil kromě obecních a státních prostředků shánět i dary z českých a moravských a také z mnohých farností  v Německu. Za ta léta to byla docela slušná suma. Peníze  se samozřejmě dařilo získávat také prostřednictvím dotací.  Ale financování všech takovýchto oprav je stálým problémem,“ tvrdí.
 
Nejsou to slova zoufalství ani ztracené naděje.  Jen jakýsi postesk. Bohužel, našli se i lidé, kteří s pocitem úřední moci a svěřených veledůležitých razítek místo vstřícnosti zahrozili pokutami, že právě na tom a tom svatostánku  nepostupoval v souladu s všemohoucím zákonem. Protože není zřejmě viníkem ten, kdo dopustil zničení, ale ten,  kdo se pokouší zachraňovat.
 
„Možná mi s přibývajícími roky tyhle nekonečné dohady ubírají sil stále více. Snad  už stokrát jsem zauvažoval, že tohle záchranářské  snažení vzdám.  Ale pak si řeknu, že ještě alespoň  tohle dokončím. A mezitím vyvstane potřeba pomoci jinde. Tak se zase pustíme do dalšího díla,“ rekapituluje církevní administrátor .
 
Naštěstí je stále dost lidí, kteří si práce Marcela Hrubého váží.  Patří k nim i generální vikář litoměřického biskupství Karel Havelka. „Zejména na Děčínsku byla spousta kostelů ve zbědovaném stavu. Podařilo se je zachránit a zase ožily. Neslouží jen k bohoslužbám, ale staly se i místy společného setkávání lidí. Myslím, že je to i velkou zásluhou pana kolegy Hrubého a lidí, které dokázal svým nadšením získat,“ říká církevní hodnostář.
 
.
 

 

 

 

http://decinsky.denik.cz/zpravy_region/20080206pes_kostely_decinsko.html

07.07.2009 12:37:33
hubertxy
Vlastní vyhledávání
Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR
Časopis kultury a oddechu
web Tomáše Vícha
Psychotronika a druidismus
Portál o architektuře
Veřejnost, odbornost, komunikace
Umění žít s uměním
Aktuálně ze světa výtvarného umění
Kalendář astronomických snímků dne
Portál italské Mezinárodní Společnosti Biourbanismu - ISB
Poezie
Soukromá škola dramatické tvorby a Metody Jacques Lecoq (Francie)
The California Institute of Earth Art and Architecture
Aktuálně o designu
Anotace různorodé naučné literatury
Architektura země Dogonů
Biotecture, Michael Reynolds
Stránky hledačů poznání
web Igora Chauna
Hanas living factory
Johana Hájková - perokresby
Klub se věnuje ochraně památek  v Praze od r. 1900
web o.s. Za krásnou Olomouc
iniciativa za veřejnou diskusi
deník
literární server
cyklistika, cykloturistika, cestování na kole
Občanské sdružení
Mapa pražských kauz
Zaměřeno na magistrát!
Nový zdroj informací
časopis
blogy na Respektu
Ukrajinský kulturně politický měsíčník s českou mutací
web Stanislava Vašiny
Literární almanach on-line
občanské sdružení
Hmyzáci a jiné šperky z polymeru
TOPlist
free counters
t.vich@seznam.cz, stanislav.vasina@gmail.com
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one