logonove2-001.jpg

Film: Baráky jsou vážná věc

Baráky jsou vážná věc - obrázek

Baráky jsou vážná věc - obrázek

Poznámky režiséra Radima Procházky

k dokumentu pro TV seriál proStory na ČT2

 

 

Film k vidění zde

 
Na začátku byla velmi striktní autorská vize, jejíž nositelé jsou přesvědčení o tom, že vědí, co je pro uživatele správné. Budova transparentní, skromná, bez detailů, bez designu, dispozičně striktně vymezené jednotlivé ateliéry. Monumentální. „Aby architekty učila pokoře. Jedině konfrontací s velkolepými proporcemi si dokážeme uvědomit sami sebe,“ tvrdí Šrámková.
 


Kritici říkají, že…
 •transparentní = zneužitelná studenty
 •nediskrétní například pro zkoušení
 •skromná = nemoderní
 •monumentální = staromódní
 
a přidávají další handicap v dnešní době změn a nových definic: Budova je prý neflexibilní! Nelze z ní jednoduše udělat jiný „provoz“ nebo rychle reagovat na nějaké budoucí změny ve výuce architektů.
 
Hudba Michala Rataje a steadicamové záběry Aleše Průchy navozují atmosféru, jsou to ústřední motivy filmu. Pohyb kamery proti statičnosti budovy by měl být základním formálním obrazovým východiskem filmu. Hudba Michala Rataje, ve které se snoubí ruchy a tóny, zase základním zvukovým stavebním prvkem. Jakoby budova trochu „funěla“ a loupalo jí v kříži, žije si svým vlastním životem.
 
Antiteze domu. Harmonická, „baťovsky“ cihlová, souměrná fasáda je podél jedné ze stran narušena křiklavě barevnými, oplechovanými, šikmo k patě domu vraženými „monstry“ poslucháren. Řád může svým vlastním popřením uvnitř jednoho celku posilovat. „Boudy“ jsou ironickým úšklebkem a povzdechnutím si autorů nad dobovým kontextem.
 
Děkan Zavřel je ve své kanceláři „vymezen“ dvěma knihovnami. Za oknem je technická knihovna navržená kanceláří Projektil, pro Zavřela stavba budoucnosti, Šrámkové architektura podle něj završuje minulost… Na druhé straně proti oknům má Zavřel až téměř ke stropu jdoucí knihovnu se svými knihami. V původním návrhu stavby tady mělo být okno, které se muselo zazdít. Proč?

 

 

 

Stopáž: 26 minut – Rok výroby: 2011 –
Žánr: Dokument

 

 

 

 

Radim Procházka

producent a režisér

narozen 1975

 
Vystudoval dokument na FAMU u profesora Karla Vachka. V roce 2006 absolvoval portrétem divadelního režiséra Otomara Krejči Krejča za branou. V roce 2007 společně s novinářem Petrem Fischerem natočil středometrážní televizní film Sarajevský atentát, filmové dioráma o finančních skandálech Václava Klause a ODS v roce 1997. Se stejným autorem napsal zatím nerealizovaný scénář Ministr o lidoveckém politikovi Jiřím Čunkovi. Jedná se o tzv. dokudrama – specifický žánr na pomezí hraného filmu a dokumentu. V roce 2011 uvedl do kin film Drnovické catenaccio aneb Cesta do pravěku ekonomické transformace, který byl nominován na Cenu filmových kritiků a teoretiků. Jeho krátký film Náš první hospodář získal Zvláštní cenu poroty v anketě Trilobit 2011.
 
Je producentem hraného debutu režiséra Roberta Sedláčka Pravidla lži (2006), který získal mimo jiné Cenu filmových kritiků a Českého lva za scénář. Je spoluautorem Sedláčkovy trilogie celovečerních dokumentů Tenkrát (1999–2002), která vypráví o našich moderních dějinách. Karlu Vachkovi produkoval film Záviš, kníže pornofolku pod vlivem Griffithovy Intolerance a Tatiho Prázdnin pana Hulota aneb Vznik a zánik Československa (1918-1992) (2006). S Vachkem nyní dokončuje Tmáře a jeho rod, se Sedláčkem film Rodina je základ státu. Loni uvedl do kin Sedláčkova Největšího z Čechů, který získal Cenu filmové kritiky v kategorii Ženský herecký výkon v hlavní roli (Simona Babčáková) a byl nominován na film roku v anketě Český lev.
 
Produkoval či režíroval desítky televizních dokumentů a publicistických pořadů, například cyklus Živé srdce Evropy, který byl v roce 2007 nominován na cenu Elsa a získal cenu na festivalu Ekofilm.

 

 

 

 

Foto: Radim Procházka

Zdroj: Baráky jsou vážná věc

 

 

28.09.2011 19:24:48
hubertxy
ISSN 1804-929X
Vlastní vyhledávání
Časopis kultury a oddechu
web Tomáše Vícha
Psychotronika a druidismus
Portál o architektuře
Veřejnost, odbornost, komunikace
Umění žít s uměním
Aktuálně ze světa výtvarného umění
Kalendář astronomických snímků dne
Portál italské Mezinárodní Společnosti Biourbanismu - ISB
Poezie
Soukromá škola dramatické tvorby a Metody Jacques Lecoq (Francie)
The California Institute of Earth Art and Architecture
Aktuálně o designu
Anotace různorodé naučné literatury
Architektura země Dogonů
Biotecture, Michael Reynolds
Stránky hledačů poznání
web Igora Chauna
Hanas living factory
Johana Hájková - perokresby
Klub se věnuje ochraně památek  v Praze od r. 1900
web o.s. Za krásnou Olomouc
iniciativa za veřejnou diskusi
deník
literární server
cyklistika, cykloturistika, cestování na kole
Občanské sdružení
Mapa pražských kauz
Zaměřeno na magistrát!
Nový zdroj informací
časopis
blogy na Respektu
Ukrajinský kulturně politický měsíčník s českou mutací
web Stanislava Vašiny
Literární almanach on-line
občanské sdružení
Hmyzáci a jiné šperky z polymeru
TOPlist
free counters
t.vich@seznam.cz, stanislav.vasina@gmail.com
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one