logonove2-001.jpg

BOBISMUS - Vzpomínky na budoucnost

BOBISMUS - Vzpomínky na budoucnost - obrázek

BOBISMUS - Vzpomínky na budoucnost - obrázek

Tomáš Vích

 

 

Astronaut, poušť NazcaLetos v létě tomu bude 19 let, kdy jsem zformuloval manifest Bobismu. Psal se rok 1992, už jsem byl po škole a trávil svá praktikantská léta v ateliéru Michala Sborwitze, kde jsme pracovali na studiích pro Pražský hrad a na rekonstrukci Muzea umění Olomouc. Bylo mi 25 let, právě jsem se rozešel se svou první láskou a odjel s kamarádem na čundr do kraje Nikoly Šuhaje na někdejší Podkarpatskou Rus. Nebe, stráně, ovce a koně, havrani a obavy z medvědů. Krása!
Manifest Bobismu, 1992Bývalý student revolucionář se životem před sebou, nový svět, nová situace, nové pocity a všude svoboda až běhá mráz po zádech. Sen!
Bez závazků, bez koruny. Dnes už vím, že to byla tato neopakovatelná příležitost, kdy mi zjitřené emoce a otevřené vědomí nadiktovaly Bobismus – styl pro lidstvo 21. století. Duch, Sex, Permanentní revoluce!
MyslbekBylo to zjevení, stačilo si psát. Po letech jsem se pokoušel manifest ještě různě ladit a přepisovat, leč marně. Každým novým zásahem se text jen špinil a mrzačila se jeho čistá romantická průzračnost. Michal měl pravdu, když mi tehdy říkal, co nevymyslíš do třiceti, už nevymyslíš. Zjevenou výzvu jsem přijal, po návratu z výletu jsem si pořídil své 1. soutěžní podmínky k veřejné architektonické soutěži na palác Myslbek v Praze Na Příkopech a své tvůrčí přetlaky jsem v soutěži úspěšně odventiloval. Michal Sborwitz měl pro mne pochopení, dal mi prostor a čas od času i dobrou radu, když jsem ztrácel jistotu. Ideální!

Myslbek

 

Porota si mého návrhu samozřejmě nevšimla, tou dobou se řešil nástup neomoderny, vyhrálo co vyhrálo, Hölzel a Kerel, vytěžení pozemku, zalomená nízká pasáž, nesrozumitelné fasády, popření osy na Týnský chrám. Mně bylo jasné, že se pohybuji na tu dobu v krajně vizionářské poloze cílené do příštího století, tak jsem to bral s nadhledem. Práci mi k mé radosti pochválilo pár kamarádů a velkým překvapením bylo, že si jí tehdy všiml i Rostislav Švácha a ve své recenzi v Architektu můj návrh pochválil spolu s prací týmů Šrámková, Kupka a ADNS. Byl jsem z toho tak zaskočený, že jsem mu nestihl ani poděkovat a odebral se na civilní službu do ústavu pro nevidomé a mentálně postižené na Strahov na Palatu. Neználek ve Slunečním městě...

 

MyslbekBobismus, krásný sloh, jsem používal prakticky ve všech dalších soutěžích, ale jak čas běžel, zastydlý  neomodernismus a přísnost v Česku zvítězily a já se ocitl ve spektru názorů v alternativě někde na hranici ekologie a tradicionalismu, k čemuž se hrdě hlásím.Myslbek Klienti, pro které jsem stavěl vily, z této originality měli a mají radost a často se svou participací na projektu přirozeně osobně propojili se svým domem. Co více si přát?

 

Nová Nová scéna, Balhar, Vích, soutěž, 2010K zajímavému oživení myšlenky bobismu došlo, když jsem se před pár lety seznámil se sochařem Peterem Balharem. Stejná generace, podobné zážitky a touhy – víra a krása, hluboká opodstatněnost a osudovost životních principů.Nová Nová scéna Jéé, aach a hehe, jak říkal Július Satinský, život se skládá ze třech základních citoslovcí. Jéé – údiv z neznámého, aach - vzrušení z odkrývání skrytého, hehe – radost z odhalení a pochopení. Smál jsem se, když jsem u Petera na chalupě v Bílých Karpatech uviděl jeho kachlová kamna od Igora Kaplána z roku 1991.  Estetika je paralelní jev, lidé přemýšlející o podobných věcech mají podobné myšlenky. Umění je řeč ideálů.
Kachlová kamna, Igor Kaplán, 1991S gustem jsme společně obeslali v roce 2010 soutěž na novou Novou scénu. Byla to demonstrace chuti vrátit na Národní třídu v Praze eleganci a suverenitu kulturního velkoměsta, živého parteru a stylového divadla, atmosféru přirozenosti a svobody. Katedrálové termitištěPorota ani většina soutěžících, ale přes prvotní proklamace odvahu k radikální změně tváře Pragerovy Nové scény nenašli. Situace je nadále zabetonovaná. Památková péče by,  jak absurdní, ráda chránila neforemný pozdní socialistický brutalismus z doby, kdy civilizovaný svět dávno vzýval hitech a postmodernu. Památkáři si ne zcela uvědomují, že tím zároveň definují vzor pro dnešní neobrutalisty, kteří pokračují v desurbanismu té doby, budují obří monofunkční stavby bez oken a parteru a nadále bezostyšně boří město.

Ve svých 25 letech jsem pevně věřil, že s příchodem nového tisíciletí si lidé přirozeně začnou vážit svých domů a měst, která budou považovat za samozřejmou součást sebe samých, za svůj domov. Jako termiti svá termitiště.
I dnes se ještě stále těším, že až bude příště vypsaná nová soutěž na srdce města - Staroměstskou radnici, že už logicky zvítězí projekty, které tuto kompatibilitu s městem a vlastním životem budou mít v sobě přirozeně zakódovanou. Jak vidíte, romantik idealista, jak zákon káže!

 

 

 

 

 

 

Srovnej:
1. David Brooks: Bobos. Nová americká elita a její styl, nakl. Dokořán, 2001. ukázka (pdf. 236KB)

2. Všechny soutěžní návrhy na Novou scénu (pdf. 7,18 MB)
 
           

26.03.2011 17:22:52
hubertxy
Vlastní vyhledávání
Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR
Časopis kultury a oddechu
web Tomáše Vícha
Psychotronika a druidismus
Portál o architektuře
Veřejnost, odbornost, komunikace
Umění žít s uměním
Aktuálně ze světa výtvarného umění
Kalendář astronomických snímků dne
Portál italské Mezinárodní Společnosti Biourbanismu - ISB
Poezie
Soukromá škola dramatické tvorby a Metody Jacques Lecoq (Francie)
The California Institute of Earth Art and Architecture
Aktuálně o designu
Anotace různorodé naučné literatury
Architektura země Dogonů
Biotecture, Michael Reynolds
Stránky hledačů poznání
web Igora Chauna
Hanas living factory
Johana Hájková - perokresby
Klub se věnuje ochraně památek  v Praze od r. 1900
web o.s. Za krásnou Olomouc
iniciativa za veřejnou diskusi
deník
literární server
cyklistika, cykloturistika, cestování na kole
Občanské sdružení
Mapa pražských kauz
Zaměřeno na magistrát!
Nový zdroj informací
časopis
blogy na Respektu
Ukrajinský kulturně politický měsíčník s českou mutací
web Stanislava Vašiny
Literární almanach on-line
občanské sdružení
Hmyzáci a jiné šperky z polymeru
TOPlist
free counters
t.vich@seznam.cz, stanislav.vasina@gmail.com
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one