logonove2-001.jpg

Biocentrismus

Biocentrismus - obrázek

Biocentrismus - obrázek

Novoroční zamyšlení nad budoucností

Tomáš Vích

 

 

 

Od útlého mládí, kdy jsem dostal první knihu Tisíciletý vývoj architektury od autorů Staňková/Pechar a pak další a další od Pijoana, Haase, Benešové, Šváchy, Framptona, Gombricha … mne fascinuje propojenost, kterou lze vysledovat mezi dějinami lidstva a architekturou. Nejsem historikem a na architektuře  mne vždy zajímala především její umělecká stránka. To, co říká, jak se tváří, koho reprezentuje, jaké vizualizuje ideály, v čem spatřuje krásu, jak konstruuje svět - jakou razí politiku. Dokonce to vedlo až tak daleko, že jsem na to téma před lety v Lidových novinách psal stručného průvodce poválečnou architekturou. Byla to jedinečná zkušenost na formátu novinového sloupku charakterizovat vize a tendence jednotlivých krátkých časových úseků a jejich dramatické přerody s nástupem nových, jak jinak než revoltujících generací. Už si přesně nepamatuji, zda to bylo v rámci školní výuky či při některé z kavárenských debat, ale někdo přišel s pozoruhodným tvrzením, že vize architektury o deset až dvacet let předchází politiku. A divadlo, literatura a hudba, že předcházejí výtvarnému umění, které zas předchází filozofii a architektuře. Z hlediska této logiky můžeme tvrdit, že dnešní umělecký kvas je kamením, ze kterého za několik dekád bude postavena nová politická reprezentace státu. Je vzrušující, že to, o čem dnes bardi píší básně, by nás mohlo za třicet čtyřicet let potkat, že dnešní nepřetržitý proud více či méně naformulovaných vizí je naší budoucí realitou. Karel Gott by to asi nazval spiknutím iluminátů.


Jedno je však jisté. Paneláky a brutalismus 50. a 60. let předcházely nudě socialistické normalizace a studené válce.


Osvobozené postmoderní tance, míchání všeho se vším a pouťové fanfarónství za politické normalizace přispěly k pádu berlínské zdi, ale možná také k vzniku opoziční smlouvy, tunelování bank a států a prosazování se sebestředných politických lídrů typu Paroubka či Klause.


Co předznamenala racionálně logická, úsporně minimalistická, ale často schématická a předimenzovaná Nová moderna 90. a 00. let se svými obrovskými nákupními a administrativními zónami či obytnými satelity na předměstích? Možná právě ona inspirovala dnešní politiky k racionalizaci státních výdajů, úsporným opatřením, ale také necitlivým plošným škrtům v oblasti sociální péče, školství, zdravotnictví, policie, výzkumu, o kultuře ani nemluvě.


Krize, hroucení sociálních jistot, bezpečnosti a vzájemnosti ve společnosti, ale i ozónová díra jsou zároveň naštěstí také živnou půdou pro vznik humanitárních sítí, ekologických organizací, aktivit spojených se záchranou kulturního dědictví. Lze cítit, jak roste globální vědomí kladoucí důraz na trvale udržitelný a především zdravý život na zdravém světě. O čem dříve zpívali bardi Nového věku jako Tracy Chapman, Bob Geldof nebo U2,  to dnes promýšlejí nové biocentricky orientované generace umělců, filozofů, architektů, politických aktivistů a příštích prezidentů.

 

A o čem že zpívají dnešní bardi? O magii, o kráse?

 

 

 

 

 

foto: Earthship Homes, Taos, New Mexico, Michael Reynolds, 2005
autor: cwryder
 

 

01.01.2011 11:40:20
hubertxy
ISSN 1804-929X
Vlastní vyhledávání
Časopis kultury a oddechu
web Tomáše Vícha
Psychotronika a druidismus
Portál o architektuře
Veřejnost, odbornost, komunikace
Umění žít s uměním
Aktuálně ze světa výtvarného umění
Kalendář astronomických snímků dne
Portál italské Mezinárodní Společnosti Biourbanismu - ISB
Poezie
Soukromá škola dramatické tvorby a Metody Jacques Lecoq (Francie)
The California Institute of Earth Art and Architecture
Aktuálně o designu
Anotace různorodé naučné literatury
Architektura země Dogonů
Biotecture, Michael Reynolds
Stránky hledačů poznání
web Igora Chauna
Hanas living factory
Johana Hájková - perokresby
Klub se věnuje ochraně památek  v Praze od r. 1900
web o.s. Za krásnou Olomouc
iniciativa za veřejnou diskusi
deník
literární server
cyklistika, cykloturistika, cestování na kole
Občanské sdružení
Mapa pražských kauz
Zaměřeno na magistrát!
Nový zdroj informací
časopis
blogy na Respektu
Ukrajinský kulturně politický měsíčník s českou mutací
web Stanislava Vašiny
Literární almanach on-line
občanské sdružení
Hmyzáci a jiné šperky z polymeru
TOPlist
free counters
t.vich@seznam.cz, stanislav.vasina@gmail.com
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one