logonove2-001.jpg

Everything That Happens Will Happen Today

Everything That Happens Will Happen Today - obrázek

Everything That Happens Will Happen Today - obrázek

David Byrne and Brian Eno

tour summer 2009

Že muzika trpí nadprodukcí? Že vychází moc vaty? Ano, ale výjimky potvrzující pravidlo potěší o to víc. Že se DAVID BYRNE a BRIAN ENO rozhodli udělat album z krásně divných písniček, je vážně skvělá zpráva. Zcela zdarma si je můžete poslechnout na www.everythingthathappens.com

 Odvážný krok: posluchačské návyky se mění. Kdekdo už nepotřebuje CD - má počítač trvale připojený k netu. Těm dvěma muselo být jasné, že zveřejněním streamu, který má běžné ovládání (můžete skákat ze skladby na skladbu a tak dál), způsobí, že si album hodně lidí poslechne, ale méně koupí. I ta možnost tady ovšem je: MP3 nebo FLAC (bezeztrátový formát, který zní lépe než MP3) jsou k mání za devět dolarů (148 korun!!!), CD plus tytéž MP3 za 12, luxusní edice zahrnující i knihu, film a čtyři písničky navíc stojí 70 dolarů. Vyberte si, co vám vyhovuje. Je to fér: hudebníci se neschovávají za korporace, jež si z prodeje vždy vezmou nějakou část (nikdo pořádně neví jakou). Nabídnout písničky za jasnou cenu není pro umělce degradující. Tvrdím, že takový způsob prodeje, jaký mají Eno s Byrnem nebo třeba také Radiohead či Nine Inch Nails, je i přes svou virtuálnost vztahem "z očí do očí" a jako takový docela fajn.


Ať už k téhle desce přijde člověk jakkoli, jejím hlavním pozitivem je obsah. Mimo to, že Brian Eno se už na konci sedmdesátých let významně podílel na nahrávkách Byrneových Talking Heads, spolu ti dva natočili v roce 1981 album My Life in the Bush of Ghosts, které bylo už v době vzniku oslavováno jako zajímavý experiment; obsahovalo spoustu samplů a bylo odehráno na neobvyklé věci. Bicí souprava měla třeba místo kopáku lepenkovou krabici, namísto tradičního zpěvu se na něm objevují vysamplované hlasy arabských zpěvaček i jednoho vymítače ďábla.


Pánové to tehdy vymetli pěkně a jejich nový počin je i přes "normálnější" strukturu neméně zajímavý. Jedenáct kousků je písničkami v dobrém slova smyslu. Byrneův hlas se s nakažlivou radostí prohání Enovými báječnými zvuky - jednou je tu víc kytary, jindy klavíru, na tom nezáleží, tohle album je víc o celkovém vyznění než soustředění na nástroje.


Eno a Byrne měli nekonečně mnoho možností, jakou hudbu natočit, mají desítky let zkušeností s alternativními úlety, přesto se vrátili k formě, která je přívětivá. I "nejumělečtější" skladby, jako Feel My Stuff , jsou ještě pořád "songy", a ne "tracky", což o čemsi svědčí - nejspíš o tom, že písnička není mrtvá věc a že existují důvody, proč se k radostným, broukatelným melodiím vracejí i esa experimentálních žánrů. Oba zúčastnění ostatně přicházejí od úletů k písničkám periodicky - třeba album Briana Ena s Johnem Calem Wrong Way Up (1990) je také něco, co si můžete klidně zazpívat. Byrne často nahrává velmi záludné skladby - a zase i jasné hity, jako třeba Lazy, což je víceméně hříčka, z níž se před několika lety nečekaně stal jeden z největších hitů house music: kapela XPress 2 mu poštou poslala svůj standardní tuctuc track a Byrne k tomu v záchvatu inspirace nakrákal výstřední píseň o lenosti, jejíž slova i melodie jdou jakoby proti tomu, co X-Press 2 reprezentují. Obě strany pak Lazy daly na svá následující alba, protože kromě clubberů byli spoluprací překvapeni a uchváceni i oni.


Inspirace a talent Byrnea i Ena trvají. Třeba Life Is Long o pocitu, který mají z dlouhého života, je super. "Ztratil jsem se, ale nemám strach," zpívá Byrne. A to je ono: oni nevědí, kam jdou a co na ně bafne za rohem, plavou v tom - a nádherně svobodně. Oddat se tvorbě bez toho, aby člověk tušil, kam doplachtí, může dopadnout skvěle. Byrne a Eno ukazují, do jak krásných zemí můžete doletět - i když jste šedý a od vrásek vám pomůže leda smrt.

 

--------------------------------------------------------------------------------

 

BRIAN ENO, DAVID BYRNE: EVERYTHING THAT HAPPENS WILL HAPPEN TODAY


ENO & BYRNE: KOUZLO NA INTERNETU, JANA KOMÁNKOVÁ REPORT, RADIO 1 | (Tištěný Reflex, 27. 8. 2008)

04.07.2009 16:55:58
hubertxy
ISSN 1804-929X
Vlastní vyhledávání
Časopis kultury a oddechu
web Tomáše Vícha
Psychotronika a druidismus
Portál o architektuře
Veřejnost, odbornost, komunikace
Umění žít s uměním
Aktuálně ze světa výtvarného umění
Kalendář astronomických snímků dne
Portál italské Mezinárodní Společnosti Biourbanismu - ISB
Poezie
Soukromá škola dramatické tvorby a Metody Jacques Lecoq (Francie)
The California Institute of Earth Art and Architecture
Aktuálně o designu
Anotace různorodé naučné literatury
Architektura země Dogonů
Biotecture, Michael Reynolds
Stránky hledačů poznání
web Igora Chauna
Hanas living factory
Johana Hájková - perokresby
Klub se věnuje ochraně památek  v Praze od r. 1900
web o.s. Za krásnou Olomouc
iniciativa za veřejnou diskusi
deník
literární server
cyklistika, cykloturistika, cestování na kole
Občanské sdružení
Mapa pražských kauz
Zaměřeno na magistrát!
Nový zdroj informací
časopis
blogy na Respektu
Ukrajinský kulturně politický měsíčník s českou mutací
web Stanislava Vašiny
Literární almanach on-line
občanské sdružení
Hmyzáci a jiné šperky z polymeru
TOPlist
free counters
t.vich@seznam.cz, stanislav.vasina@gmail.com
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one